Jiný svět pod vodní hladinou

21. července 2003, 00:00 - Jakub Turek, www.horydoly.cz
21. července 2003, 00:00

Doma jsou oblíbené lomy, ze "zahraničních vod" láká ChorvatskoPotápěči tvrdí, že když se zanoří pod hladinu, ocitnou se rázem v jiném světě. Ve vodě je netíží gravitace, světlo se měkce rozptyluje, živočichové nechodí po nohou, ani se neplazí po zemi, ale volně plují prostorem.

Doma jsou oblíbené lomy, ze „zahraničních vod“ láká Chorvatsko

Potápěči tvrdí, že když se zanoří pod hladinu, ocitnou se rázem v jiném světě. Ve vodě je netíží gravitace, světlo se měkce rozptyluje, živočichové nechodí po nohou, ani se neplazí po zemi, ale volně plují prostorem.

Pro někoho je potápění zajímavý sport, pro jiného relaxace, dobrodružství nebo příležitost pobýt s kamarády. Přístrojové potápění má mnoho podob - od technického a průmyslového po čistě rekreační. Zkuste si tedy vybrat z několika tipů, kam se vypravit pod vodu.

Základ je v bazénu

Základní kurzy začínají v bazénu, kde vás instruktoři naučí dobře dýchat, orientovat se pod vodou a pracovat s dýchacími přístroji. Poté absolvujete pár ponorů někde na přehradě a můžete se opatrně vrhnout do víru potápěčských radovánek. V Čechách je nejobvyklejší potápění do opuštěných lomů. Známé jsou Hříměždice u Příbrami nebo V elká Amerika na Karlštejnsku. Mezi přehradami vedou prim v popularitě Slapy, protože na několika nepříliš vzdálených místech tu pod vodou uvidíte zatopenou vesnici, vraky lodí a zbytky stavební techniky. Nejkrásnější evropské potápění je v Chorvatsku a na světě se mu snad vyrovná jen thajské pobřeží. Čisté moře, bílé skály a barevný podmořský život z nich dělá fantastickou arénu pro rekreační potápění. Častým cílem českých potápěčů je Rudé moře v Egyptě, které je sice méně průzračné než v Chorvatsku, ale zato zdejší rostliny a zvířata jsou barevnější.

Dva systémy - jeden cíl

Na světě existují dva hlavní systémy výchovy potápěčů zvané PADI a CMAS. Jejich výuka je dosti podobná, ale vydavatel internetového magazínu Strany potápěčské T omáš Sládek přesto nějaké rozdíly vidí: „CMAS učí, jak se dostat z průšvihu, zatímco PADI učí, jak se do průšvihu nedostat.“

Šnorchlování prožívá renesanci

Podvodní svět je lákavý a krásný. Snad každý, kdo jede k moři, se proto ponoří s brýlemi a jednoduchou dýchací trubicí pod hladinu. V ýkonnostní formě známého šnorchlování se říká freediving. Není k němu potřeba nic jiného než neopren, ploutve, brýle, dýchací trubice a trénink. „Dýchací přístroj jako pomocník je sice pohodlnější, ale s ním člověk nikdy nepozná nepopsatelnou volnost pohybu pod vodou,“ nadšeně uvádí na své internetové stránce Daniel Exner. Potápění na nádech podle něho prožívá rozkvět, který začal v Itálii a Francii. Vlna volného potápění však dorazila přes Rakousko, Německo a Švýcarsko i k nám.

Stupně potápěčské vyspělosti systémů CMAS/PADI

Potápěč Junior Tento kvalifikační stupeň je určen pro děti po dosažení věku 12 let, kurz umožňuje potápět se ve volné vodě v doprovodu potápěče s kvalifikací CMAS P (rodiče nebo jimi pověřené osoby) do malých hloubek a v doprovodu potápěče s kvalifikací CMAS P* nebo instruktora do hloubek maximálně 20 m.

P*/OWD Potápěč způsobilý bezpečně a správně používat veškerou výstroj sportovního potápěče se vzduchovým dýchacím přístrojem a vycvičený k potápění ve volné vodě v doprovodu zkušeného potápěče. Základní potápěčský stupeň. Po absolvování kurzu získáte mezinárodně uznávaný průkaz. Na potápěčských základnách často bývá vyžadován doprovod zkušeného potápěče, případně placeného průvodce základny.

P/AOWD Plně vycvičený potápěč, který již získal určité zkušenosti s potápěním ve volné vodě a může se účastnit ponorů do hloubek přes 10 m spolu s potápěčem o nejméně stejné kvalifikaci (P). S průkazem potápěče se dvěma hvězdami vám zpravidla nebudou nikde činit žádné potíže i na náročnějších lokalitách.

P*/Divemaster Plně vycvičený a zkušený potápěč, schopný vést skupinu potápěčů při potápění ve volné vodě. Maximální kvalifikace, které může potápěč dosáhnout. I* Potápěč se třemi hvězdami, který má důkladné vědomosti a dobré vědomosti o zásadách vyučování, metodice výuky potápění a výcviku na kvalifikační stupeň P*. I / AI Zkušený instruktor, který má důkladné vědomosti o potápění a zásadách vyučování, metodice výuky potápění, o výcviku na všechny potápěčské kvalifikační stupně.

I*** / OWSI Velmi zkušený instruktor, který je způsobilý vést výcvik na všechny potápěčské i instruktorské kvalifikační stupně a převzít odpovědnost za vedení potápěčských škol, středisek, speciálních výcvikových kurzů a akcí.

Pramen: Svaz potápěčů

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít