Jiná čísla před rizikem neochrání

29. března 2005, 00:00 - BLANKA RŮŽIČKOVÁ
29. března 2005, 00:00

Získané soubory dat lze nejen velmi dobře prodat, ale - také propojit s kteroukoli jinou databází. Vláda schválila záměr ministra informatiky na náhradu rodného čísla něčím, co bude zcela anonymní a méně intimní. Návrh na nový „identifikátor“ je z pohledu ochrany osobních dat poměrně logický.

Získané soubory dat lze nejen velmi dobře prodat, ale - také propojit s kteroukoli jinou databází.

Vláda schválila záměr ministra informatiky na náhradu rodného čísla něčím, co bude zcela anonymní a méně intimní. Návrh na nový „identifikátor“ je z pohledu ochrany osobních dat poměrně logický. Nejde o to, aby se průvodčí ve vlaku ze slevové karty nebo kdokoli jiný z internetu nedozvěděl, kolik je vám let. Princip ochrany osobních dat má větší ambice. Má občanům zajistit právo na soukromí. Tuto ochranu v Česku ostatně deklaruje ústava a také Listina základních práv a svobod.

Nový, anonymnější identifikátor by zřejmě mohl soukromí českých občanů chránit lépe než dosavadní rodné číslo. Sám o sobě však nedokáže nic. O tom, jak se s ním bude nakládat čili jaké zákonné ochrany se mu dostane, rozhodnou čeští politici. A ti zatím příliš důslední nebyli.

Zákon o ochraně osobních dat platí v Česku teprve pět let, ale pro dosavadní identifikátor - rodné číslo, už politici stačili stanovit spoustu výjimek. Jiný, zvláštní zákon tak umožňuje, aby si ho kdokoli opsal nejen z obchodního rejstříku nebo z katastru nemovitostí (což jsou veřejně přístupné dokumenty), ale také například z kterékoli obchodní smlouvy živnostníků.

Příklad živnostníků přitom není ani tak starý. Zákonodárci se jimi v souvislosti s ochranou osobních údajů zabývali vloni, protože hrozilo, že by se identifikační číslo živnosti - známé DIČ, které obsahuje celé rodné číslo -dostalo do rozporu s nově přijatým zákonem o evidenci obyvatelstva. Aby tento rozpor včas odstranili, využili českou specialitu - problém spláchli při schvalování jiné právní normy. Příslušný pozměňovací návrh odklepli v rámci zákona o daních, a to bez jakékoli diskuze a zjištění názoru veřejnosti nebo odborníků.

Proč by mělo lidem vadit, že tak často někam vepisují rodné číslo? Stačí připomenout přeplněné poštovní schránky. Marketingové akce, které končí předáním databáze s vaším jménem, přitom začínají nenápadně. Dotazem, zda máte chvíli čas a můžete odpovědět na některé otázky. Právě při nich můžete lehkomyslně a zcela zdarma poskytnout spoustu cenných osobních informací někomu, o kom nevíte vůbec nic.

Osobní údaje jsou čím dál cennější tím, jak postupuje rozvoj informačních technologií. Získané soubory dat lze nejen velmi dobře prodat, ale - co je mnohem nebezpečnější - také propojit s kteroukoli jinou databází. A získat tak plastický obrázek o tom, kdo jste, jaké máte záliby, jaký majetek a na čem vám hodně záleží.

Rodné číslo je z tohoto pohledu citlivější údaj než mnohé jiné. Identifikuje vás zcela přesně. Až na výjimky způsobené chybou matrikáře ho totiž nemá žádná další osoba. Jako takové si zaslouží zvláštní nebo řekněme větší ochranu. Nový anonymní identifikátor by ji mohl přinést. K čemu ale bude dobrý, pokud by - tak jako rodné číslo - figuroval i ve veřejně přístupném katastru nebo na všech dokladech a účtech živnostníků?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít