Jihočeši mluvili o dotacích i grantech

08. března 2010, 13:53 - Tomáš Stingl
08. března 2010, 13:53

Třetí letošní setkání podnikatelů s hejtmany, jež organizuje týdeník Profit, se konalo minulé úterý v Českých Budějovicích. Ústředním tématem setkání byly evropské dotace a také stav podnikání v Jihočeském kraji.

Autor: Profit

Krajský úřad Jihočeského kraje byl hostitelem v pořadí již třetího setkání letošní podnikatelské tour týdeníku Profit. Na čtyři desítky podnikatelů a manažerů si přišly poslechnout informace o současné situaci v čerpání evropských dotací a také vystoupení jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly, který referoval o hospodaření kraje v nejbližším období.

Kraj sází na turistiku

Setkání zahájil jihočeský zástupce vládní agentury Czechinvest Robert Bártů, který informoval o tom, že poptávka podnikatelů po evropských dotacích na Českobudějovicku věrně odráží charakter regionu. „Je příznačné, že o dotace směřující do oblasti průmyslu je tu relativně menší zájem. Naopak dotační tituly zaměřené na turistické služby tu mají obvykle velice rychle obrovské převisy zájemců,“ uvedl Robert Bártů.

O tematice evropských fondů mluvila v navazující přednášce i zástupkyně Ministerstva pro místní rozvoj Jana Maláčová. Ta uvedla informace z celorepublikové úrovně. „Při současném kurzu koruny je v Česku v rámci evropských dotací ve hře na 808 miliard korun. Z toho byly k počátku února schváleny projekty za zhruba 311 miliard. Vyplaceno bylo dosud asi 107 miliard korun,“ uvedla Maláčová. „Právě Jihočeský kraj patří mezi nejaktivnější, při zohlednění počtu podaných žádostí a dalších kritérií je třetím nejaktivnějším krajem v oblasti evropských dotací,“ dodala.

Jan Čmelák z Komerční banky pak vysvětlil, jak lze při žádosti o dotaci využít úvěrů. „U některých dotačních titulů se očekává už při podání žádosti, že žadatel bude mít předjednán i případný bankovní úvěr,“ připomněl.

O tom, jakou pomoc nabízí podnikatelům Evropská unie, byť v poněkud jiné podobě, mluvila také Eva Semeráková z Ministerstva průmyslu a obchodu. Představila některé méně známé formy pomoci. Zejména poradenská centra Solvit, jež pomáhají řešit problémy na vnitřním evropském trhu, nebo službu ProCoP, která pomáhá při zavedení některých druhů výrobků na tento trh.

Hejtman doporučil granty

Druhou částí programu pak bylo vystoupení hejtmana Jiřího Zimoly a jeho následná diskuse s podnikateli. Hejtman mimo jiné připomněl, že i pro letošní rok připravil Jihočeský kraj pro podnikatele a další žadatele několik grantových projektů. V jejich rámci mohou žádat například firmy v hospodářsky slabších oblastech o finanční pomoc na obnovení strojního vybavení. Kraj nabízí finanční podporu také firmám, které se budou podílet na výuce učňů. Škála grantů je široká. „Celkem letos kraj vyčlenil na tyto granty přes 275 milionů korun,“ uvedl Jiří Zimola.

Hejtmanovo vystoupení podnikatelé ocenili neobvyklým způsobem i při tombole, která uzavírala oficiální část programu. Někteří vylosovaní výherci se totiž vzdali dárkového balíčku Birell právě ve prospěch hejtmana, který výhru s úsměvem přijal.

Setkání pak pokračovalo ještě velkorysým rautem, na jehož přípravě se podílel i čtyřhvězdičkový Clarion Hotel Gomel. Podnikatelé při něm diskutovali v příjemné atmosféře až do večerních hodin.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít