Jídlo, aby vám to šlapalo

12. června 2011, 05:48 - Petra Trnková
12. června 2011, 05:48

Slunce svítí, den je jako stvořený pro pořádný výlet. Pokud rádi jezdíte na kole, je volba dopravního prostředku jasná. Jak ale vypadá ideální cyklistický jídelníček?

Každý sportovec ví, že s plným žaludkem se fyzická aktivita stává o mnoho náročnější. Lepším řešením však není ani sportování nalačno, při kterém vás může přepadnout slabost z hladu. Je tedy lepší být najedený, nebo hladový? Odpověď je snadná: Ideální je kompromis.

Při jakékoli fyzické zátěži je totiž podstatné, aby k ní došlo dostatečně dlouho po jídle a během ní člověk nedostal hlad. Ten je sice jak známo nejlepší kuchař, ale nejhorší sportovec.

Ke startu připravit

Co byste tedy měli jíst předtím, než vyrazíte na několikahodinový výlet na kole? A jak docílit toho, abyste svému tělu zabezpečili potřebný zdroj energie i během výkonu? Nutné je začít už u snídaně. Ostatně ta je odborníky na správnou výživu považována za nejdůležitější pokrm dne. A při dnu stráveném v sedle kola to platí dvojnásob.

Snídaně před výletem by měla být bohatá hlavně na sacharidy. Velmi oblíbenou sportovní snídaní jsou ovesné vločky smíchané s ovocem, ale nevadí ani tradiční české sladké pečivo, třeba povidlové buchty. A důležitý je i ranní pitný režim: vhodný je mírně slazený čaj, čerstvý ovocný džus, ale kvůli dostatku tekutin v těle raději zředěný vodou. Velmi důležité je správné načasování snídaně. Rozhodně musíte počítat s tím, že vaše tělo potřebuje jídlo v klidu strávit. Pokud jste tedy zamýšleli vyrazit hned po snídani, musíte čas prvního jídla dne posunout na dřívější dobu a přivstat si.

Podle dietologů je ideální dobou pro strávení jídla jedna až dvě hodiny. Pokud jste ale posnídali v přiměřené míře a nepřejedli se, měla by hodina stačit. Stejný čas je vhodné samozřejmě dodržet, i když vyrážíte na kolo po obědě, případně po večeři.

Na cestě

Onu volnou hodinu mezi jídlem a fyzickou zátěží můžete věnovat přípravě na výlet. Dohustit duše, vybrat ten správný cyklistický dres, ale také připravit si s sebou vhodnou stravu a nápoj. Pokud totiž plánujete několikahodinný výlet, na „snídaňovou“ energii jej nejspíše neujedete. Zpravidla platí, že na cestu kratší hodiny a půl (pro rekreačního cyklistu to může znamenat výlet o délce do 30 kilometrů) byste žádné jídlo s sebou neměli potřebovat. Při delší cyklotúře pak mějte na paměti jedno zásadní pravidlo sportovců: Když dostanete při sportovním výkonu hlad, je už pozdě. Musíte mu umět předejít.

Jaké jídlo si tedy vzít s sebou? Možná jste už slyšeli o tom, že cyklisté v dřívějších dobách si na závody brali do kapsy kus špeku a čokoládu. To ale není nejlepší volba. V tuku je sice velké množství energie, ale tělo na její zpracování potřebuje delší čas než u jiné potravy. Po špeku byste se tedy cítili unaveni, ale podobně také po svačince v podobě sladkých tyčinek – i ty mají v sobě hodně tuku, hlavně v čokoládových polevách.

Neoblíbenější cyklistickou svačinkou je banán – je bohatý na vlákninu a dokáže zasytit, navíc je plný energie. Jeho velkou výhodou také je, že obsahuje hodně draslíku – to je chemický prvek, který odchází z těla potem. Ovoce je vůbec velmi vhodné pro sportovní výkon, vedle lehké stravitelnosti nás zásobí potřebnými vitaminy. K ovoci je pak dobré přidat nějaký rychlý zdroj energie. Inspiraci můžeme hledat třeba u jednoho z nejslavnějších sportovců všech dob. Hokejista Jaromír Jágr nedá dopustit na tatranky. Tyto legendy mezi sušenkami vhodně doplní energii během výletu, podobnou službu ale zajistí také lentilky, nejlépe v kombinaci s oříšky a třeba rozinkami – opět potravinami bohatými na energii.

Osolte si čaj

Zkušení cyklisté doporučují potraviny při zátěži postupně ujídat. Je to lepší řešení, než se zastavit na velký oběd v restauraci. Při pravidelných dávkách potravy na cestě byste na svíčkovou nebo vepřovou pečeni v restauraci ani neměli dostat chuť. Navíc podstatně ušetříte čas – po „velkém jídle“ by totiž měla následovat ona výše zmíněná minimálně hodinová pauza před dalším sportem. Pravidelné „zobání“ vás navíc ušetří neoblíbeného pocitu sportovců, takzvaného vlčího hladu. Jedná se zpravidla o hypoglykemický šok, kdy dojde k prudkému poklesu hladiny cukru v krvi. I proto je dobré mít při sobě vždy něco sladkého.

Stejně jako pravidelné jídlo je také velmi důležitý dostatečný přísun nápojů. Nejvhodnější jsou minerálky (odborníci nejvíce doporučují Korunní a Mattoni) a pak samozřejmě iontové nápoje. Jestliže ale do nich nechcete investovat, můžete si jeden takový iontový nápoj vyrobit sami. Mírně oslazený a osolený vlažný černý čaj vám navrátí energii stejně jako vypocenou sůl.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan…
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít