Ještě chvilku ČNB

06. srpna 2014, 12:00 - Pavel Páral
06. srpna 2014, 12:00

ČNB posiluje bankovní dohled a nabírá pracovní síly. Důvodem jsou obavy z možného rizikového chování velkých bank vlastněných zahraničními finančními domy. Zpráva z novin, která až překvapivě nikoho moc nevzrušuje. Asi proto, že jde „jenom“ o naše úspory.

Ano, české banky jsou zdravé jak řípa a kapitálem nacpané k prasknutí, tak čeho se obávat? Že by zahraniční matky dobrovolně přidusily své dcery až na pokraj života a smrti? Jenže co se zdá absurdní dnes, může být velmi logické zítra.

Evropské bankovní giganty čekají tentokrát už prý opravdu přísné zátěžové testy a jejich zdravotní stav má po dluhové krizi do řípy hodně daleko. A navíc celý systém je hodně nestabilní. Nedávno ho rozkolíbal krach nevelké portugalské banky Espríto Santo. Nakonec se situace uklidnila, ale francouzský gigant Credit Agricole musel kvůli portugalskému vrabci odepsat skoro miliardu dolarů. Další gigantické ztráty sbírají velké banky i na východě Evropy a na Balkáně. A je tak velmi pravděpodobné, že přijdou daleko větší otřesy a s nimi i potřeba nového kapitálu. A pro šéfy bank je jistě snazší si pro něj sáhnout do Prahy, než jít za akcionáři a říci jim, že kasička je prázdná a měli by ji dosypat. To by totiž mohli rychle z banky sypat oni.

Ono přitom to hrabání kapitálu z českých bank už nějakou chvíli trvá, nicméně je velmi obezřetné. Zatím se hrabe jen tak špendlíčkem a prstíčkem, ale jak bude voda v špinavém evropském finančním bazénu stoupat výš a výše, dojde jistě i na lopaty a pak na bagry.

ČNB zatím má kompetence se takovému bagrování postavit, a jak je vidět, hodlá tak i činit a chránit úspory občanů a kapsy daňových poplatníků, kteří nakonec vyrabované banky zachraňují. Ale nic netrvá věčně. A že Evropská unie za podpory naší proevropské vlády dotáhne do konce svůj projekt bankovní unie, jejíž smysl je právě „optimálně“ přesouvat kapitál odtud, kde jeho nedostatek způsobí menší škody tam, kde hrozí škody veliké, o tom není pochyb. A když tohle bagrování společným unijním dohledem podporované začne, budou dnes nabíraní dohledoví zaměstnanci ČNB bez práce, protože naše centrální banka přijde o kompetenci.


Čtěte také:

ČNB posiluje dohled, bojí se odlivu kapitálu z českých bank

Maďarský zákon připraví Erste o více než osm miliard

Vídeň bankám: Z východní Evropy neodcházejte

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít