Jenom imprese nestačí

09. prosince 2002, 00:00 - admin
09. prosince 2002, 00:00

Internetová reklama by neměla zdržovat uživatele od prácePojem imprese neboli jedno zobrazení reklamy u jednoho uživatele se v internetovém reklamním byznysu skloňuje dnes a denně. Je ale tím nejdůležitějším? Mnozí zadavatelé internetové reklamy si bohužel neuvědomují, že existuje ještě důležitější článek než imprese, a to konzument čili uživatel internetu.

Internetová reklama by neměla zdržovat uživatele od práce

Pojem imprese neboli jedno zobrazení reklamy u jednoho uživatele se v internetovém reklamním byznysu skloňuje dnes a denně. Je ale tím nejdůležitějším? Mnozí zadavatelé internetové reklamy si bohužel neuvědomují, že existuje ještě důležitější článek než imprese, a to konzument čili uživatel internetu. Mnohé reklamní agentury se neštítí ničeho, jen aby uspokojily klientovu touhu zviditelnit se. Nic proti tomu, ale vše musí mít nějaký řád. Internetové reklamní kampaně se u nás stávají honbou za počtem zobrazení a pravidla jsou tlačena do kouta.

Příliš mnoho reklamy

Stav internetového reklamního trhu u nás je podle všeho ve velice bídném stavu. Dostali jsme se do situace, kdy reklama přebíjí obsah webových stránek, na nichž je umístěna. Reklama má za cíl oslovit konzumenta, ne ho odradit. Nezřídka se stává, že uživatelé českého internetu raději dávají přednost zahraničním serverům před těmi našimi, protože obsah reklamy je tam mnohem vyváženější. Český reklamní trh se dostal do stavu, kdy konzument již reklamu vnímá nikoliv jako prostředek k udržení většiny obsahu v oblasti zdarma poskytovaných služeb, ale jako otravující a zbytečný prostředek ke zpomalení jeho práce. Naprostá většina zadavatelů reklamních kampaní a jejich reklamní agentury si dovolí dnes díky technologiím jako je Flash mnohem více než dříve. Často kdy se stává, že na samotný hodnotný obsah stránky připadá trojnásobný až desetinásobný objem reklamy. Jak vyplývá ze studií uskutečněných IAB (Internet Advertising Bureau - Asociace internetové reklamy ve Spojených Státech), mnozí uživatelé si zvykli reklamu naprosto ignorovat a ať je sebelepší, nevšímají si jí. Jaká jsou tedy pravidla pro uveřejnění takové reklamní kampaně, která uživatele osloví a neotravuje?

Jednoduchá pravidla

Pravidlo číslo jedna zní - používat co nejméně zvukových a jiných prostředků a pokud ano, tak v rozumné míře. Stejně tak tomu je i při využívání celé stránky s obsahem. Nedávno proběhla kampaň jisté firmy na počítačovou hru, kdy po načtení stránky začaly pobíhat po obrazovce osminohé potvůrky, které se měly pomocí myši střílet. Nápad to jistě není špatný, ale měl jednu podstatnou chybu - po přejetí reklamního proužku myší (byť omylem) se celé divadélko opakovalo a znemožňovalo tím práci. Někteří tvůrci zašli tak daleko, že po zakázání technologie Flash vás ani nepustí na stránku a obsah se vůbec nezobrazí, dokud si Flash znovu nezapnete.

Další pravidlo se již ani tolik netýká samotných zadavatelů a tvůrců kampaní, jako spíše poskytovatelů místa. Některé servery totiž připomínají spíše televizní reklamní kanály na kabelových televizích. Toto se bohužel týká i některých našich velkých informačních serverů a vyhledávačů.

Dalším nešvarem internetového marketingu je tzv. spyware. Jsou to programy instalované zároveň s jiným softwarem, které posílají údaje o vás a vámi navštěvovaných stránkách speciálnímu serveru, kde vám pak na základě těchto údajů předkládají reklamu v náhodných časových intervalech a většinou v naprosto nevhodnou dobu. Mezi nejznámější spyware patří Gator od stejnojmenné firmy, který je instalován spolu s několika desítkami užitečných utilit.

Poslední zhoubou reklamy je mail a spam (nevyžádaná pošta). Tato problematika si však zaslouží zcela samostatný článek.

Jak z toho ven

Pokud tedy budete zadávat internetovou reklamní kampaň, myslete na to, jaký bude mít dopad nejen v počtu impresí, neboli zobrazení, ale také aby nebyla vtíravá. Není nic horšího, než kvalitní reklamní kampaň, která se mine účinkem, protože zdržovala uživatele od práce.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Seznam zruší své legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít