Jen zlomek auditů může být závadný

03. února 2009, 10:17 - Lukáš Novotný
03. února 2009, 10:17

Auditorské firmy odvádějí dobrou práci, ale lidé dělají chyby

Společnost Deloitte zatím v souvislosti s hospodářskou recesí nezaregistrovala významnější omezení výdajů firem na poradenské služby. „Řada našich klientů ale již indikovala, že budou své rozpočty pro rok 2009 sešktrávat,“ říká vedoucí partner Deloitte Michal Petrman.

EURO: Jak se zpomalení, případně pokles ekonomiky projeví na vašem hospodaření? PETRMAN: Určitě poklesem nebo zastavením růstu. V minulosti jsme byli zvyklí na dvaceti- a v některých oblastech až třicetiprocentní růst ročně, což je pro tento a možná i příští rok nereálné. Naše očekávání jsou stagnace nebo mírný růst, i když budou oblasti, kde růst může být i dvouciferný.

EURO: Kde se nyní z vašeho pohledu objevují obchodní příležitosti? PETRMAN: Předpokládám, že zájem bude zejména o služby v oblasti zefektivnění fungování firem a úspory nákladů, finančních restrukturalizací, forenzních šetření zaměřených na drobnější, avšak časté okrádání ze strany zaměstnanců nebo zákazníků, ale také riziko větších podvodů. Ve větší míře budou požadovány audity mezitimních účetních závěrek a průběžných výsledků či služby při řešení insolvence. Banky budou stát před úkolem jak zvládnout zhoršující se úvěrové portfolio a budou poptávat služby v oblasti hodnocení a klasifikace úvěrů a jejich vymáhání.

EURO: Přijali jste již nějaká úsporná opatření? PETRMAN: Zatím jsme neměli důvod snižovat počty pracovníků a ani to nepředpokládáme. Chceme si ale více vybírat při náboru nových zaměstnanců a budeme přísnější i při hodnocení těch současných. V provozních nákladech jsme již přijali některá úsporná opatření, ale všechny klíčové potřeby budeme dál zabezpečovat bez zásadního omezení. Nechceme si krátkodobým šetřením podvázat možnosti růstu, až přijde opět konjunktura, nebo šetřit v oblastech, které jsou rozhodující pro kvalitu služeb.

EURO: Pociťuje vaše firma otřesení důvěry v renomé velké poradenské čtyřky v souvislosti s účetními skandály v některých společnostech (nedávno například indický Satyam)? PETRMAN: Ne, zatím se nic takového neobjevilo. Zastávám názor, že pravidla pro provádění auditu a regulace profese jsou dostatečné a auditorské firmy odvádějí dobrou práci, ale lidé dělají chyby a sebedokonalejší sytém tomu nedokáže zabránit. Auditoři jsou jen součástí systému kontroly spolu například s ratingovými agenturami, dohledem nad kapitálovým trhem a tak dále. Hlavním zdrojem firemních skandálů je lidská nenasytnost, například v podobě tlaku na růst ceny akcií kombinovaná s vedením, které se neštítí jakýchkoliv nástrojů pro dosažení výsledků.

EURO: Objevili jste podobné případy i v České republice? PETRMAN: Ne, protože tady není tak rozvinutý kapitálový trh a vedení firem je obezřetnější. Bolestivým místem je dnes zejména vysoká míra korupce.

EURO: Jak je možné vyvarovat se toho, aby se auditorské a poradenské firmy na krytí účetních podvodů podílely? PETRMAN: Jsem přesvědčen, že současný systém a regulace auditorů je dostačující, dokonce v některých případech je profese přeregulovaná. Navíc, všechny velké firmy vědí, že si nemohou dovolit fatální chybu, což ale nemůže vyloučit chybu lidskou nebo slabost a podlehnutí tlaku okolí. Každý rok jsou na světě provedeny miliony auditů a jen zlomek z nich může mít nějaké nedostatky. To je ve srovnání s jinými odvětvími špičkový výsledek.

EURO: Co byste doporučil firmám, na něž dolehla nynější krize? PETRMAN: Žádný zázračný recept neexistuje. Firmy by v každém případě měly mít na paměti, že po krizi přijde oživení a některá krátkodobá úsporná opatření se mohou vymstít. Více než kdy předtím bude slavit úspěch ten, kdo bude schopný zaujmout zákazníka a technicky inovuje.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít