Jen vítězství reklamě nestačí

12. prosince 2010, 06:32 - Tomáš Nohejl
12. prosince 2010, 06:32

Kdo je nejlepší český sportovec? A podle čeho to lze poměřit? Profit se pokusil odhadnout reklamní potenciál aktuální desítky z novinářské ankety Sportovec roku 2010, jejíž pořadí bude vyhlášeno před Vánocemi. Seřadili jsme je abecedně.

Foto: ČTK

Kdo je nejlepší český sportovec? A podle čeho to lze poměřit? Profit se pokusil odhadnout reklamní potenciál aktuální desítky z novinářské ankety Sportovec roku 2010, jejíž pořadí bude vyhlášeno před Vánocemi. Seřadili jsme je abecedně.

Vstupenku do elitní společnosti jim zajistila obecná sportovní popularita. Tedy dosažený úspěch v letošním roce s jasně preferovanou olympiádou. K tomu troška zásluh z minula, hvězdná gloriola, tryskající více z kolektivních her. Přidalo se i dost sympatie, pojem vzpírající se rigoróznímu uchopení, ale zcela jistě násobený jímavým příběhem.

Přitom tady chybí ten jasně nejvíc vydělávající a zřejmě i světově nejznámější český sportovec, fotbalista Petr Čech (skončil 13.). Nebo společensky asi nejvíc uznávaný fenomén, žokej Josef Váňa (11.). Ale i muž, výsledky jasně stojící teď přinejhorším na druhém místě na světě. Jaroslav Kulhavý (14.), jezdec na horském kole, navíc v olympijské disciplíně cross-country. A jistě najdete další…

A jak shánějí peníze v Česku nejmocnější bossové sportovního byznysu? „Spolupracujeme s firmami, v nichž na vrcholných postech dělají mí kamarádi,“ prozradil jednoduchý recept Miroslav Černošek, majitel TK Plus a České sportovní. „Rozpočty na marketing spadly až o 50 procent, ale zájem trvá. A pokud Martina vydrží ještě pár let závodit, může se doživotně zajistit,“ dodal David Trávníček z firmy Sport Invest, která se stará o Martinu Sáblíkovou.

Lukáš Bauer, 33 let, zastupující agentura M-production, dvě bronzové olympijské medaile v běhu na lyžích, aktuálně: okolo 3 milionů korun.

Zhruba polovinu vydělá na odměnách od FIS a ČOV, polovinu z české reklamy (internetový obchod, finanční skupina), o níž se mu stará lyžařský kamarád. Byť tady prezentuje i mezinárodní značky (Swix, Craft, Adidas, Volvo a další…), ve světě jejich ikonou není. Běh na lyžích je příliš málo rozšířený sport a Skandinávie má své vlastní hrdinné vikingy.

Tomáš Berdych, 25 let, Česká sportovní, finalista Wimbledonu, účastník Turnaje mistrů, aktuálně: přes 10 milionů korun.

Patří do světového týmu Nike, hodně vydělá tenisem, doma je spíš tváří projektů své agentury. Každopádně bonitní značka!

Hana Horáková, 31 let, bez manažera,vůdce stříbrných basketbalistek z mistrovství světa, aktuálně: do 100 000 korun.

Hned po triumfu zmizela ve Fenerbahce Istanbul, kam ji vyštval její brněnský klub, přestože spíš uvažovala o Praze. Tam si může líp vydělat hrou, ale reklamou těžko. A z Turecka na fototermíny do Prahy asi lítat nestihne. Cena jde rychle dolů.

Filip Jícha, 28 let, část Sport Invest, nejlepší hráč ME a nejlepší střelec Ligy mistrů v házené, aktuálně: do 500 000 korun.

Nečekaná premiéra v elitní společnosti. Doma takřka nevyužit(eln)ý. Na bohatém německém trhu už je sice dostatečně proslulý, přesto má těžkou pozici v tlačenici s tamějšími hráči. Bere dost na to, aby kývl na lacinou českou nabídku.

Jaromír Jágr, 38 let, Česká sportovní, mistr světa v hokeji, aktuálně: od 10 milionů korun.

Nejhůř „spočítatelná“ a takřka nezaplatitelná osobnost. Vzhledem k věku, vydělaným penězům a téměř celoročnímu působení v Rusku. Patří do Star teamu, ale v Česku dělal letos i „obyčejnou“ reklamu na kloubní preparát GelActiv. Pomáhá otci a přátelům.

Martina Sáblíková, 23 let, Sport Invest, dvojnásobná olympijská vítězka a královna světového poháru, aktuálně: okolo 6 milionů korun.

Fenomenální příběh Popelky, co ke štěstí přišla. Ale i ten má své (ekonomické) meze, bohužel. Nezapomeňte, že nejlépe vydělávající ženy zimní olympiády byly krasobruslařky a snowboardistky, atraktivní krasavice z bohatých trhů Ameriky a Koreje. Nezničitelné dynamo ledových oválů kromě českých značek podporuje pojišťovna Aegon s kořeny v Nizozemsku, zemi tomuto sportu zaslíbené.

Ondřej Synek, 28 let, Sport Invest, mistr světa a vítěz světového poháru ve veslařském skifu, aktuálně: okolo 1,5 milionu korun.

Usměvavý sympaťák a poctivý silák, co si vydřel úspěch neúnavnými záběry mocných paží. Má potenciál k rozvíjení. Ideální scénář? Třeba jediný český vítěz z olympijského Londýna za dva roky.

Barbora Špotáková, 29 let, manažer Libor Varhaník, bronzová z evropského šampionátu v hodu oštěpem, aktuálně: okolo 2 milionů korun.

Patří do portfolia giganta Nike, ale spíš pro tuzemský trh, drží vlajku atletického svazu. Letos nebyla tak dominantní jako se zlatým olympijským příběhem á la „Jdi domů, Ivane…“ Ale trh jí není přesycen a ona umí být velmi společensky zajímavá napříč prostředími.

Zdeněk Štybar, 25 let, část Sport Invest, mistr světa v cyklokrosu, aktuálně: do 1 milionu korun.

Oblíbený a populární díky českému cyklokrosu. Jenže většinu roku žije v Belgii, kde má přítelkyni a bere solidní plat i provize z týmových reklam. Míří k horským kolům (olympiáda?) i na silnici (velký etapový závod?), ale tady by musel zářit mnohem mocnějším žárem, aby si přišel na cyklokrosovou popularitu.

Šárka Záhrobská, 25 let, Česká sportovní, bronzová medailistka z olympijského slalomu, aktuálně: okolo 4 milionů korun.

Od léta čerstvě zajištěna členstvím ve Star teamu, k tomu má trvalou přízeň rakouské Milky, odměny od rakouské lyžařské firmy Head, částečnou podporu z centrály švýcarského Scottu a vlastní české partnery. Stále společenská perspektiva velké dámy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít