Jen pro spekulanty a odvážné

28. prosince 2009, 16:23 - Kateřina Menzelová
28. prosince 2009, 16:23

Analytici předpovídají trhu s nemovitostmi obtížný rok

Ono toužebně očekávané datum se stále posunuje. Na začátku loňského roku analytici a makléři očekávali, že oživení na realitním trhu se dočkáme již v polovině roku 2009. Nestalo se. Poté se naděje upíraly ke konci roku 2009. Dnes téměř všichni předpovídají, že rok 2010 bude pro realitní společnosti dalším obtížným obdobím. Pokud se tedy investoři rozhodnou utratit peníze za akcie některé z realitních firem v Česku nebo v regionu střední a východní Evropy, analytici nabádají k opatrnosti. Záležet prý bude na tom, zda jde o společnost s nízkým zadlužením nebo o firmu, která dokáže dluh úspěšně restrukturalizovat. Vývoj cen akcií realitních firem ve střední a východní Evropě kopíroval v loňském roce pohyb houpačky. V prvním čtvrtletí ceny doslova zkolabovaly. „Jednak kvůli dopadům kreditní krize na ocenění nemovitostí, a pak také kvůli tomu, že velká část firem v regionu měla v rozvaze jen malé rezervy,“ tvrdí Petr Bártek, analytik České spořitelny. Někteří velcí hráči kvůli zamrznutí úvěrových trhů dokonce bojovali o přežití. Od poloviny roku se situace postupně stabilizuje. „Realitní akcie byly naopak nejvíce rostoucí ze všech sektorů,“ říká Bártek. Stále jsou ale v historickém srovnání oceněny nízko. Neznámou totiž zůstává, jak ochotně budou banky poskytovat úvěry realitním firmám, a také směr, jakým se bude ubírat nájemné v komerčních nemovitostech.

V červených číslech V Praze se obchoduje s cennými papíry dvou developerů, a to Orka a ECM. Zakladatele Orka, Francouze Jeana Françoise Otta, může těšit to, že firma nezkrachovala, přestože řada lidí z oboru takový vývoj očekávala. Vyhráno ale nemá. Ztráta společnosti se za tři čtvrtletí roku 2009 prohloubila na 201,2 milionu eur, v přepočtu 5,2 miliardy korun. Dluhy dosahují 50 miliard korun. Od loňského března je Orco v soudní ochraně před věřiteli. Tento režim skončí v březnu. Na pražské burze ztratily akcie Orka od začátku roku šest procent. Za nejnižší cenu se prodávaly 9. března, kdy jeden kus vyšel na 89,01 koruny, naopak nejvíce zaplatili investoři 24. srpna – 302 korun. „Orco stále hledá cestu restrukturalizace svého dluhu a tudíž záchranu. O stabilizaci ceny akcie je sice možné hovořit, ale důležité je si připomenout, za jakých podmínek,“ tvrdí Milan Vaníček, analytik společnosti Atlantik FT. Investoři, kteří v krátkodobém horizontu nakoupili akcie společnosti ECM, mohli slušně vydělat. Od začátku roku 2009 posílily cenné papíry developera bezmála o patnáct procent. Hospodářské výsledky ECM, podobně jako v případě Orka, skončily v červených číslech. Za první tři čtvrtletí roku 2009 prohloubila firma ztrátu na 28,08 milionu eur, tedy zhruba 731 milionů korun. Milan Vaníček ale upozorňuje na to, že se ECM podařilo získat strategického partnera, kterým je finanční skupina PPF, a lze tedy hovořit o jisté stabilizaci. „I když firmy obchodované na české burze mají potenciál slušného růstu v případě vyřešení vysokého zadlužení, ceny jejich akcií podle nás úplně nereflektují jejich značnou rizikovost,“ říká Petr Bártek. Dodává, že o něco lepší je pozice ECM, která krátce před koncem roku oznámila prodej administrativní budovy City Tower na pražské Pankráci za 130 milionů eur.

Žádný optimismus Při pohledu na maximální a minimální hodnoty akcií realitních firem v regionu střední a východní Evropy v uplynulém roce vidíme částečné zotavení. Žádný velký optimismus ale na burzách nevládne. „Důležité je z pohledu investorů přistupovat jednotlivě a úzce ke konkrétním společnostem, protože se domníváme, že realitní trh má před sebou ještě poměrně obtížné období,“ vysvětluje Vaníček. Kupující by si měli všímat hlavně zadlužení firmy a kvality nemovitostí v portfoliu. Analytici proto radí ukládat peníze spíše do realitního indexu. Zástupce České spořitelny se domnívá, že ve druhé polovině roku by díky stabilizaci nájemního trhu mohl přijít čas pro finančně silné developery, jakým je například polská společnost GTC. „Zajímavá se může jevit stále firma Immoeast, ale vzhledem k oznámenému sloučení s Immofinanz se její pozice z našeho pohledu poněkud zhoršuje,“ konstatuje Vaníček. Ostatně spekulantům, kteří dobře nakoupili a v pravou chvíli prodali, přinesl loni rakouský Immoeast, do jehož portfolia v Česku patří například kancelářská budova Diamond Point či Airport Business Center, zajímavý zisk. Cena akcie se totiž pohybovala od 0,46 až po 4,86 eura. „Připomínám ale, že jde spíše o spekulativní investici či investici velmi odvážnou,“ doplňuje Vaníček.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít