Jen pro pevné nervy

30. prosince 2008, 11:48 - Kateřina Menzelová
30. prosince 2008, 11:48

Makléři a analytici radí opatrnost. Své peníze by v současné době neinvestovali

Vypadá to tak lákavě. Nákupy s výraznou slevou. Ale také s rizikem, které je až příliš vysoké i pro ty investory, kteří jsou ochotni kvůli vidině vysokého zisku podstoupit nějaké to nebezpečí. Realitní makléři tvrdí, že pokud by měli vložit do titulů firem pohybujících se na trhu s nemovitostmi vlastní peníze, od takové transakce by rozhodně odstoupili. Optimismem nehýří ani někteří brokeři. Přesto se stále najdou společnosti, například Patria, které kupříkladu akcie developerů Orco a ECM radí koupit.
„Nemyslím si, že by dnes investice do realitních titulů byla dobrá volba,“ říká Angus Wade, ředitel pražské pobočky mezinárodní realitní společnosti King Sturge. „Radit k investici je možné, pokud máte pevné nervy, ale velmi selektivně,“ říká Jaromír Smetana, ředitel poradenské společnosti DTZ. Stejný názor zastává analytik společnosti Atlantik FT Patrick Vyroubal: „Akcie realitních firem dle mého názoru patří mezi nejvíce rizikové.“

Stále dolů Ceny těchto papírů masivně padají a obchodují se osmdesát až devadesát procent pod maximální dosaženou hodnotou. „Ceny jsou sice již hodně dole, myslím ale, že pád může ještě pokračovat,“ dodává Wade. Investoři nyní nerozlišují mezi jednotlivými společnostmi, negativní postoj mají vůči celému sektoru realit. Nikdo dnes nedokáže odhadovat, jak dlouho bude pesimistická nálada trvat. „Možná ještě celý tento rok. Osobně bych dnes nenakupoval. Vyčkal bych tak do poloviny roku,“ tvrdí Angus Wade. V létě by mohl být obraz o dalším vývoji nemovitostních trhů v jasnějších konturách. Je možné, že některé firmy, jejichž tituly se dnes prodávají na burzách, budou muset do té doby trh opustit, jiné přestanou být veřejně obchodované. Ti, co nakupují akcie nyní, jsou tak více než odvážní. „V roce 2009 se v realitách určitě objeví řada výhodných investic. To je jeden z argumentů, proč nyní držet hotovost a vyčkávat,“ domnívá se Wade.
Podnikání realitních firem v současné době ztěžuje chování bank. „Developeři jsou hodně závislí na financování cizím kapitálem a očekávané zpřísnění podmínek u nových úvěrů bude patrně vést k tomu, že velká většina projektů bude odložena či úplně zrušena,“ vysvětluje Vyroubal. Realitní odborníci očekávají, že v letošním roce klesnou ceny komerčních nemovitostí, a změní se tak i hodnota portfolií, kterou drží developeři a realitní investoři. Samozřejmě že se propadne také čistá hodnota aktiv připadajících na jednu akcii (net asset value – NAV – pozn. aut.).

Příliš mnoho neznámých Ta byla ostatně hlavním argumentem makléřů, kteří radili nakupovat akcie realitních firem, protože jejich cena je značně pod hodnotou NAV. V době finančních turbulencí ale takováto rada nemusí být vždy tím správným vodítkem. Jaromír Smetana z DTZ se domnívá, že pokud se ceny akcií pohybují výrazně pod NAV, stojí jistě za úvahu. Ale možnost budoucího zhodnocení je spojena s vysokým rizikem. „Trh do ceny akcií zapracovává očekávané zhoršení fundamentu v realitním sektoru. Navíc je pravděpodobné, že NAV bude klesat, čímž by se mezera měla zmenšovat,“ říká Patrick Vyroubal. Kam až NAV spadne, je složité odhadnout. Nikdo totiž nedokáže predikovat budoucí vývoj cen nemovitostí. To ale není jediná neznámá spojená s investicí do realitních titulů. „Na prvním místě je zde otázka zadluženosti společností, je třeba znát také strategii firmy a skladbu jejího portfolia,“ dodává Smetana.
„Doporučoval bych opatrnost, jelikož investice může být dost riziková. Lepší možná bude nějaký čas vyčkat. Výhled akciových trhů totiž není moc optimistický. Vzhledem k menšímu riziku by bylo vhodné spíše investovat do anticyklických odvětví, kam spadají například tabákové a potravinářské firmy, zdravotní péče a farmacie či obecně společnosti nabízející slušnou dividendu a dobré cash-flow,“ radí Vyroubal z Atlatniku FT. Mezi takové ale realitní tituly v současné době určitě nepatří. Smetana na to má jednoduchou poučku: „Nekupovat nic, čemu nerozumím.“

Pojmy
NAV – net asset value – čistá hodnota aktiv připadající na jednu akcii. Pozorně sledovaný ukazatel zejména u realitních firem. Představuje celkový majetek připadající na jeden cenný papír po odečtení všech závazků společnosti. Čím vyšší je jeho hodnota, tím atraktivnější jsou akcie.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít