Jen bliknutí v tunelu

29. února 2008, 15:18 - Táňa Králová
29. února 2008, 15:18

Ministr Petr Gandalovič otálí se zákonem k nápravě křivd na selských rodinách

Luxusní farmářské ceny a k tomu pravidelná výplata obrovských dotací přivádějí do českého zemědělství investory, kteří s agrobyznysem neměli nikdy nic společného. Nejen půdu, ale celé podniky skupují firmy tuzemské i zahraniční, ať už je to autoprodejce nebo stavební společnost. Babišův Agrofert, který si pohlcováním zemědělských podniků řeší propojení takzvaně od pole po vidličku, jich má ve skupině už zhruba tři desítky a postupuje dál. Mají se i noví majitelé těchto zemědělských akciových společností obávat toho, že budou muset uhradit nevyrovnané závazky za družstvo, z něhož „akciovky“ vzešly? Nejspíše mohou být v klidu. Nanejvýš zřejmě mohou příští rok čekat podobně „zbytečné“ sezení ke druhé transformaci družstev, jaké se uskutečnilo minulé úterý v Senátu. „Byl bych rád, aby se věci vyřešily a seminář se nemusel opakovat,“ vyslovil místopředseda Senátu Jiří Liška (ODS) přání za pořadatele. Zřejmě nesplnitelné.

Zakonzervované v mašličce

„Je poslední šance tento problém nějak uspokojivě řešit,“ uvědomuje si ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS). Má připravený speciální zákon o vypořádání majetkových podílů, které by za původní družstva, jež zůstala bez majetku, hradili jejich nástupci – většinou akciové společnosti. „Zákon není ideální, ale je menším zlem než celou věc nechat být, aby sto tisíc osob zatěžovalo soudnictví,“ prohlásil Gandalovič. Neřekl už ovšem, kdy s předlohou přijde do vlády. Vloni prvního listopadu přitom v televizi uvedl, že návrh prošel připomínkami a nic nebrání tomu, aby jej kabinet projednal.
V příštím roce vyprší poslední lhůta, kdy lidé, kteří se po roce 1989 z různých důvodů nevrátili k hospodaření, mohou uplatnit žádost o náhradu majetku vneseného do JZD. „Nezdá se, že od roku 1999, dokdy mělo původně dojít k majetkovému vyrovnání, měly povinné osoby snahu cokoliv řešit,“ zdůraznil Liška. Materiál v mašličkách na ministerstvu ale nezamezí pokračující právní nejistotě, o níž Gandalovič hovoří. Nebude zajímat ani Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, kam restituenti podávají žaloby na stát za letité průtahy v soudních sporech.

Tunelování bez pachatelů

Co je restituentům platné, že nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká mluví o tunelování při transformaci družstev, když stanoviska její instituce nejsou právně závazná pro nižší instance. „Právnické osoby není možné trestně postihovat za to, že se vyhýbají plnění závazků z transformace. Existuje jen individuální trestní odpovědnost,“ zdůraznila Vesecká. Ombudsman Otakar Motejl je přitom skeptický k dohledání konkrétních pachatelů. „Podám žalobu do Štrasburku,“ říká Jaroslav Šebek, jehož rodina se už patnáct let soudně domáhá vydání majetku. Asociace soukromého zemědělství, v níž je tajemníkem, chce, aby se připravený zákon už konečně projednával. Naopak předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský chrání dlužníky a návrh zákona považuje za protiprávní. „Křivdy musí řešit stát,“ říká jednotně s levicovou politickou frontou. Řada podniků se přitom s restituenty vyrovnala či vyrovnává, což je znevýhodňuje proti těm, kteří zákon nedodržovali. Hlasatelé názoru, že nový zákon zruinuje české zemědělství, si mohou zopakovat pár čísel. Na dotacích do odvětví letos přijde čtyřicet miliard korun, loňský zisk se blížil čtrnácti miliardám, nevyrovnané transformační závazky jsou kolem deseti miliard, přitom by se splácely pět let.

BOX:
Dluhy od oka
 na vyrovnání majetkových podílů čeká asi sto tisíc lidí
 hodnota nevypořádaného majetku se odhaduje na osm až deset miliard korun
 žádná oficiální evidence transformačních závazků neexistuje

BOX:
Vyvedená transformace
 transformací podle zákona č. 42/1992 Sb. prošlo 1208 družstev, z toho jen 238 zůstalo v této právní formě
 při druhé transformaci zbyly z družstev prázdné schránky, podnikání převzaly nové společnosti - 85 procent z nich vzniklo před uplynutím sedmileté lhůty pro vypořádání majetkových podílů (do roku 1999) a mnohdy se tím snažilo vyhnout povinnosti vyrovnat závazky vůči oprávněným osobám
Pramen: návrh zákona o vypořádání majetkových podílů

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít