Jen blbec nevyužije vlastní zdroje

31. května 2012, 12:33 - Vadim Fojtík
31. května 2012, 12:33

Česká energetika za patnáct až dvacet let může rozhodnout o postavení České republiky v Evropě

Právě v těchto chvílích se rozhoduje o dalším osudu tuzemské energetiky. Bude Česko schopno pokrýt svoji spotřebu elektřiny z vlastních zdrojů, nebo se stane závislým na dovozu, také o tom jednali účastníci diskusního setkání na téma Výhled české energetiky: efektivita, inovace, podnikání. Akci uspořádala společnost Euronews, vydavatel týdeníku Euro. Partnery setkání, jež se uskutečnilo 29. března v hotelu Mandarin Oriental, byly společnosti Ness Czech a EP Energy.

Nejde jen o komerci

První z řečníků, ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, upozornil, že jeho úřad pracuje na aktualizaci Státní energetické koncepce. „Energetika je v Evropě tématem číslo jedna, především z hlediska udržení konkurenceschopnosti průmyslu,“ tvrdí ministr. Česko by si dle jeho slov mělo udržet energetickou soběstačnost s tím, že by mělo v následujících letech vyrábět až o dvacet procent elektřiny více, než bude tuzemská spotřeba elektřiny. „Česká energetika musí být silná, za patnáct až dvacet let může rozhodnout o postavení České republiky v Evropě,“ je přesvědčen Kuba.
V aktualizované koncepci se počítá i s dalším využitím jaderné energetiky. Kromě výstavby dvou bloků v Temelíně by se v budoucnu mělo diskutovat o prodloužení životnosti JE Dukovany, případně o výstavbě nového bloku v lokalitě stávající elektrárny. V takovém případě by se jádro podílelo na tuzemské výrobě elektřiny zhruba z padesáti procent. „Výhledově je možná i debata o lokalitě pro umístění další jaderné elektrárny,“ předeslal Kuba. Současně je ale nutné řešit aktuálnější problémy, třeba podmínky, za kterých elektrárenská společnost ČEZ bude stavět v Temelíně. Tedy mimo jiné, zda a jaké záruky poskytne stát firmě ČEZ. „Čeká nás debata o případném vstupu strategického partnera, fixaci cen elektřiny vyrobené v nových blocích JETE, formě státních garancí a podobně. Dostavba Temelína není ryze komerčním projektem,“ připomněl ministr.

Využijeme i skládky

Kromě toho je ale nutné vyřešit další problematické záležitosti tuzemské energetiky. Jednou z nich je i otázka prolomení územních limitů, které udávají, kam až se může těžit hnědé uhlí. Na jejich prolomení tlačí jak těžaři, tak teplárenské firmy. „Diskuse o prolomení limitů je problematická, bude velmi komplikovaná,“ konstatoval ministr průmyslu. Soudí, že je nutné nastavit současný systém tak, by uhlí vydrželo co nejdéle i bez prolomení limitů. K tomu by mělo kromě jiného přispět i lepší využití odpadového hospodářství. „U nás leží na skládkách bez užitku odpady, které odpovídají každoročně ekvivalentu tří milionů tun uhlí. V každém kraji to bude nutné vyřešit,“ dodal Kuba.
Další z diskutujících, ředitel společnosti Euroenergy Josef Fiřt, upozornil, že nejen český, ale celý evropský energetický trh se nachází před situací, kterou ještě nikdy v historii nezažil. Namátkou jde o ekonomickou krizi, skokový růst cen či boom výstavby obnovitelných zdrojů. „Českou energetiku ovlivňují čtyři zásadní vlivy,“ tvrdí Fiřt. Jde o chystanou Státní energetickou koncepci, směrnici zpřísňující ekologické limity v teplárenství, evropskou legislativu a problém s investicemi v energetice, respektive časovou náročnost při výstavbě nových energetických projektů. „Sice máte přichystané peníze a chcete stavět, jenže příprava projektu trvá sedm a více let, na rozdíl od samotné realizace, která může trvat dva až tři roky,“ upozornil Fiřt. Ten rovněž upozornil, že na ministerstvu průmyslu a obchodu je přichystán návrh zákona, který by tento proces zjednodušil a urychlil až o několik let.

Svět IT v energetice

A aby toho nebylo málo, je tu i další faktor, který má dění v energetice citelně ovlivnit – smart grids, tedy chytré sítě. „Do energetického světa nově vstupuje i svět IT,“ tvrdí Jiří Stich, ředitel kompetenčního centra Smart Grid společnosti Ness Technologies. Právě chytré sítě by měly v budoucnu pomoci lépe regulovat rozvodné sítě, které se jen stěží vyrovnávají s ne příliš spolehlivými dodávkami obnovitelných zdrojů. „Budoucnost patří elektřině, ne jako komoditě, ale jako sofistikované službě,“ říká Stich. Další z řečníků předseda Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek ale smart grids označil za zástupný problém, podobně jako globální oteplování. „Chytré sítě jsou jen náhradou za problémy, které jsme si do energetiky sami zanesli,“ konstatoval. Topolánek je přesvědčen, že namísto toho, aby EU v energetice směřovala k využívání nových technologií, jako je třeba jaderná fúze, vrací se zpět k primitivním metodám ve formě pálení křoví a podobně. „Dnes neznáme skutečné ceny energií, jsou zdeformovány různými podporami. Pokusme se je napravit,“ naznačil řešení šéf teplárenského sdružení. Současně s tím apeloval na maximální využití tuzemských zdrojů, jako je uhlí nebo břidlicový plyn. „Jen blbec by se je nesnažil využít,“ konstatoval.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Počítače v klíčence už tu byly. InnSpire vytvořil PC integrované do kabelu
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít