Jen blbec nevyužije vlastní zdroje

31. května 2012, 12:33 - Vadim Fojtík
31. května 2012, 12:33

Česká energetika za patnáct až dvacet let může rozhodnout o postavení České republiky v Evropě

Právě v těchto chvílích se rozhoduje o dalším osudu tuzemské energetiky. Bude Česko schopno pokrýt svoji spotřebu elektřiny z vlastních zdrojů, nebo se stane závislým na dovozu, také o tom jednali účastníci diskusního setkání na téma Výhled české energetiky: efektivita, inovace, podnikání. Akci uspořádala společnost Euronews, vydavatel týdeníku Euro. Partnery setkání, jež se uskutečnilo 29. března v hotelu Mandarin Oriental, byly společnosti Ness Czech a EP Energy.

Nejde jen o komerci

První z řečníků, ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, upozornil, že jeho úřad pracuje na aktualizaci Státní energetické koncepce. „Energetika je v Evropě tématem číslo jedna, především z hlediska udržení konkurenceschopnosti průmyslu,“ tvrdí ministr. Česko by si dle jeho slov mělo udržet energetickou soběstačnost s tím, že by mělo v následujících letech vyrábět až o dvacet procent elektřiny více, než bude tuzemská spotřeba elektřiny. „Česká energetika musí být silná, za patnáct až dvacet let může rozhodnout o postavení České republiky v Evropě,“ je přesvědčen Kuba.
V aktualizované koncepci se počítá i s dalším využitím jaderné energetiky. Kromě výstavby dvou bloků v Temelíně by se v budoucnu mělo diskutovat o prodloužení životnosti JE Dukovany, případně o výstavbě nového bloku v lokalitě stávající elektrárny. V takovém případě by se jádro podílelo na tuzemské výrobě elektřiny zhruba z padesáti procent. „Výhledově je možná i debata o lokalitě pro umístění další jaderné elektrárny,“ předeslal Kuba. Současně je ale nutné řešit aktuálnější problémy, třeba podmínky, za kterých elektrárenská společnost ČEZ bude stavět v Temelíně. Tedy mimo jiné, zda a jaké záruky poskytne stát firmě ČEZ. „Čeká nás debata o případném vstupu strategického partnera, fixaci cen elektřiny vyrobené v nových blocích JETE, formě státních garancí a podobně. Dostavba Temelína není ryze komerčním projektem,“ připomněl ministr.

Využijeme i skládky

Kromě toho je ale nutné vyřešit další problematické záležitosti tuzemské energetiky. Jednou z nich je i otázka prolomení územních limitů, které udávají, kam až se může těžit hnědé uhlí. Na jejich prolomení tlačí jak těžaři, tak teplárenské firmy. „Diskuse o prolomení limitů je problematická, bude velmi komplikovaná,“ konstatoval ministr průmyslu. Soudí, že je nutné nastavit současný systém tak, by uhlí vydrželo co nejdéle i bez prolomení limitů. K tomu by mělo kromě jiného přispět i lepší využití odpadového hospodářství. „U nás leží na skládkách bez užitku odpady, které odpovídají každoročně ekvivalentu tří milionů tun uhlí. V každém kraji to bude nutné vyřešit,“ dodal Kuba.
Další z diskutujících, ředitel společnosti Euroenergy Josef Fiřt, upozornil, že nejen český, ale celý evropský energetický trh se nachází před situací, kterou ještě nikdy v historii nezažil. Namátkou jde o ekonomickou krizi, skokový růst cen či boom výstavby obnovitelných zdrojů. „Českou energetiku ovlivňují čtyři zásadní vlivy,“ tvrdí Fiřt. Jde o chystanou Státní energetickou koncepci, směrnici zpřísňující ekologické limity v teplárenství, evropskou legislativu a problém s investicemi v energetice, respektive časovou náročnost při výstavbě nových energetických projektů. „Sice máte přichystané peníze a chcete stavět, jenže příprava projektu trvá sedm a více let, na rozdíl od samotné realizace, která může trvat dva až tři roky,“ upozornil Fiřt. Ten rovněž upozornil, že na ministerstvu průmyslu a obchodu je přichystán návrh zákona, který by tento proces zjednodušil a urychlil až o několik let.

Svět IT v energetice

A aby toho nebylo málo, je tu i další faktor, který má dění v energetice citelně ovlivnit – smart grids, tedy chytré sítě. „Do energetického světa nově vstupuje i svět IT,“ tvrdí Jiří Stich, ředitel kompetenčního centra Smart Grid společnosti Ness Technologies. Právě chytré sítě by měly v budoucnu pomoci lépe regulovat rozvodné sítě, které se jen stěží vyrovnávají s ne příliš spolehlivými dodávkami obnovitelných zdrojů. „Budoucnost patří elektřině, ne jako komoditě, ale jako sofistikované službě,“ říká Stich. Další z řečníků předseda Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek ale smart grids označil za zástupný problém, podobně jako globální oteplování. „Chytré sítě jsou jen náhradou za problémy, které jsme si do energetiky sami zanesli,“ konstatoval. Topolánek je přesvědčen, že namísto toho, aby EU v energetice směřovala k využívání nových technologií, jako je třeba jaderná fúze, vrací se zpět k primitivním metodám ve formě pálení křoví a podobně. „Dnes neznáme skutečné ceny energií, jsou zdeformovány různými podporami. Pokusme se je napravit,“ naznačil řešení šéf teplárenského sdružení. Současně s tím apeloval na maximální využití tuzemských zdrojů, jako je uhlí nebo břidlicový plyn. „Jen blbec by se je nesnažil využít,“ konstatoval.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít