Jednotná platební zóna nabírá zpoždění

29. října 2009, 04:42 - <a href="http://www.euractiv.cz">EurActiv.cz</a>
29. října 2009, 04:42

EU připouští, že vznik Jednotné oblasti pro platby v eurech (SEPA) bude trvat déle, než původně očekávala. Finanční instituce a sdružení spotřebitelů argumentují tím, že systém je třeba nejdříve zrevidovat. Až poté je podle nich možné v implementaci SEPA pokračovat.

Autor: Příhonský

Pondělí 2. listopadu je den, kdy začne fungovat velmi očekávaný systém přímého inkasa SEPA, který má snížit administrativní náklady na přeshraniční platby. Bankovní instituce a sdružení spotřebitelů se obávají toho, že SEPA ulehčí možnosti různých finančních podvodů a neférového zpoplatňování plateb. První fáze SEPA, která si klade za cíl zřídit jednotná pravidla pro bezhotovostní úhrady a platby uskutečňované prostřednictvím platebních karet, byla uvedena do provozu 28. ledna.

Podle údajů Evropské centrální banky (ECB) ze srpna 2009 je pouze 4,5 % všech transakcí prováděno jako bezhotovostní převod SEPA (tzv. SEPA Credit Transfer). Další údaje zase ukazují, že pouze 2.600 z 8.000 evropských bank bude 2. listopadu schopno spustit systém přímého inkasa SEPA (tzv. SEPA direct debit scheme). Elemer Tertak, který stojí v čele ředitelství Evropské komise pro finanční instituce, dodává, že implementaci SEPA zpomaluje současná ekonomická krize, která snížila důvěru v platby kartami.

V červnu vydalo několik asociací malých a středních podniků a spotřebitelů společné prohlášení, že SEPA selhala ve dvou ohledech – bezpečnosti a stanovení poplatků. Dnes, tři měsíce poté, tyto problematické oblasti stále nejsou vyřešené, tvrdí tyto organizace.

V minulosti vyjadřovali zástupci spotřebitelů a malých a středních podniků vůči SEPA jisté výhrady. Měli totiž strach, že obě skupiny neúměrně zatíží transakční poplatky. Mezibankovní poplatky (MIF – multilateral interchange fees), které jsou účtovány příjemcům plateb, se staly předmětem podrobného zkoumání Evropské komise a lobbistické organizace maloobchodníků EuroCommerce ( EurActiv 11.9.2009). Ruth Milligan z EuroCommerce říká, že výši poplatků dnes EU upravuje dočasným rozhodnutím, jehož platnost vyprší roku 2012 a dodala, že ještě není jasné, co se stane potom.

Ve většině členských států zákazníci nemusejí platit za přímá inkasa mezi bankami, ale SEPA nezaručuje, že tomu tak bude i nadále, kriticky podotýká David McCullough z organizace evropských spotřebitelů BEUC.

Více na EurActiv.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít