Article, show

Jednotná platební zóna nabírá zpoždění

29. října 2009, 04:42 - <a href="http://www.euractiv.cz">EurActiv.cz</a>
29. října 2009, 04:42

EU připouští, že vznik Jednotné oblasti pro platby v eurech (SEPA) bude trvat déle, než původně očekávala. Finanční instituce a sdružení spotřebitelů argumentují tím, že systém je třeba nejdříve zrevidovat. Až poté je podle nich možné v implementaci SEPA pokračovat.

Autor: Příhonský

Pondělí 2. listopadu je den, kdy začne fungovat velmi očekávaný systém přímého inkasa SEPA, který má snížit administrativní náklady na přeshraniční platby. Bankovní instituce a sdružení spotřebitelů se obávají toho, že SEPA ulehčí možnosti různých finančních podvodů a neférového zpoplatňování plateb. První fáze SEPA, která si klade za cíl zřídit jednotná pravidla pro bezhotovostní úhrady a platby uskutečňované prostřednictvím platebních karet, byla uvedena do provozu 28. ledna.

Podle údajů Evropské centrální banky (ECB) ze srpna 2009 je pouze 4,5 % všech transakcí prováděno jako bezhotovostní převod SEPA (tzv. SEPA Credit Transfer). Další údaje zase ukazují, že pouze 2.600 z 8.000 evropských bank bude 2. listopadu schopno spustit systém přímého inkasa SEPA (tzv. SEPA direct debit scheme). Elemer Tertak, který stojí v čele ředitelství Evropské komise pro finanční instituce, dodává, že implementaci SEPA zpomaluje současná ekonomická krize, která snížila důvěru v platby kartami.

V červnu vydalo několik asociací malých a středních podniků a spotřebitelů společné prohlášení, že SEPA selhala ve dvou ohledech – bezpečnosti a stanovení poplatků. Dnes, tři měsíce poté, tyto problematické oblasti stále nejsou vyřešené, tvrdí tyto organizace.

V minulosti vyjadřovali zástupci spotřebitelů a malých a středních podniků vůči SEPA jisté výhrady. Měli totiž strach, že obě skupiny neúměrně zatíží transakční poplatky. Mezibankovní poplatky (MIF – multilateral interchange fees), které jsou účtovány příjemcům plateb, se staly předmětem podrobného zkoumání Evropské komise a lobbistické organizace maloobchodníků EuroCommerce ( EurActiv 11.9.2009). Ruth Milligan z EuroCommerce říká, že výši poplatků dnes EU upravuje dočasným rozhodnutím, jehož platnost vyprší roku 2012 a dodala, že ještě není jasné, co se stane potom.

Ve většině členských států zákazníci nemusejí platit za přímá inkasa mezi bankami, ale SEPA nezaručuje, že tomu tak bude i nadále, kriticky podotýká David McCullough z organizace evropských spotřebitelů BEUC.

Více na EurActiv.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít