Jednotná kontaktní místa (JKM) startují v lednu

03. listopadu 2009, 02:25 - <a href="http://www.businessinfo.cz">BusinessInfo.cz</a>
03. listopadu 2009, 02:25

Od 1. 1. 2010 začne fungovat projekt Ministerstva průmyslu a obchodu s názvem Jednotná kontaktní místa (JKM). Jednotná kontaktní místa jsou určena na pomoc podnikatelům, kteří podnikají v tzv. oblasti poskytování služeb (např. architekt, veterinář, taxislužba či hostinská činnost). Důležitou úlohou Jednotného kontaktního místa je usnadnit vstup do podnikání začínajícím podnikatelům.

Autor: Jakub Stadler

Co jsou jednotná kontaktní místa?

Jednotné kontaktní místo (JKM) má dvě hlavní funkce. Poskytnout maximum informací, které klient potřebuje k tomu, aby mohl podnikat a zprostředkovat klientovi kontakt s příslušným úřadem, který se zabývá povolováním konkrétních činností. JKM jsou také součástí celoevropské sítě, díky čemuž mohou pomoci i v případě podnikání v jiném členském státě EU.

Jaké informace JKM poskytují?

1) Informace potřebné pro získání oprávnění, zejména náležitosti žádosti a kontaktní údaje správních orgánů.

Jaké podmínky musím splnit pro výkon konkrétní činnosti? Potřebuji formulář? Kam jej poslat? Jaké přílohy? A co se stane pak?

2) Obecné informace o poskytování služeb v jiných členských státech EU.

Jaký úřad musím kontaktovat, pokud si chci v Itálii otevřít potápěčskou školu? A jaké jsou kvalifikační požadavky? Stačí mi česká zkouška?

3) Obecné informace o opravných prostředcích a o řešení sporů.

Poslal jsem žádost na úřad již před dvěma měsíci a nikdo nereaguje, co mám dělat? Zamítli mi žádost a přitom neměli důvod. Kam se obrátit?

4) Obecné informace o ochraně spotřebitele v jiných členských státech.

Koupil jsem zboží ve Velké Británii. Jaká je záruční lhůta ? Co když mi odmítnou přijmout reklamaci? A na koho se obrátit?

5) Kontaktní údaje osob, které mohou poskytovatelům či příjemcům poskytovat praktickou pomoc v případě problémů s úřady a to nejen doma, ale kdekoliv v EU.

V Německu mi odmítli uznat mé oprávnění. Kam se obrátit?

Ne vždy bude JKM schopno poskytnout informace na počkání, obzvláště pokud se budou týkat zahraničí. Budeme se však snažit vše zodpovědět v co nejkratším čase. Informace o podnikání můžete nalézt rovněž na jiných místech portálu www.BusinessInfo.cz.

JKM za Vás předá žádost na příslušný úřad nebo si vše vyřídíte přes internetový formulář.

JKM za Vás předá žádost o oprávnění k poskytování služby správnímu orgánu příslušnému o této žádosti rozhodovat. Nemusíte již sami hledat, na který úřad žádost poslat. Kromě žádostí o oprávnění k podnikání je možné posílat oznámení a hlášení v oblasti sociálního zabezpečení od fyzických osob, oznámení o vzniku volných pracovních míst nebo jejich obsazení a oznámení a hlášení fyzických osob vůči zdravotním pojišťovnám.

Podat žádost o oprávnění k poskytování služby elektronicky budete už brzy moci i přes internet z pohodlí domova. Na portálu www.BusinessInfo.cz bude od ledna 2010 zprovozněna internetová aplikace s elektronickými formuláři, jejímž prostřednictvím bude kdokoliv moci podat žádost o oprávnění k provozování koncesovaných služeb příslušnému úřadu. Abyste mohli tuto službu využít, musíte být držiteli elektronického podpisu.

Více na BusinessInfo.cz.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít