Article, show

Jednoduché čmárání do notebooku

07. dubna 2003, 00:00 - Stranu připravil Tomáš Suchomel, itprofit@seznam.cz
07. dubna 2003, 00:00

Tablet PC spojil psaní do papírového bloku s možnostmi mobilních počítačůVýkonný notebook je nepostradatelnou pracovní pomůckou všech, kdo potřebují nebo chtějí nosit svou "kancelář" neustále s sebou.I ten největší vyznavač informačních technologií ovšem musí přiznat, že v některých situacích je propracované ovládání notebooku spíš na obtíž.

Tablet PC spojil psaní do papírového bloku s možnostmi mobilních počítačů

Výkonný notebook je nepostradatelnou pracovní pomůckou všech, kdo potřebují nebo chtějí nosit svou „kancelář“ neustále s sebou.

I ten největší vyznavač informačních technologií ovšem musí přiznat, že v některých situacích je propracované ovládání notebooku spíš na obtíž. A přinejmenším v duchu zatouží sáhnout po něčem prostém a univerzálním, jako je tužka a papír. Z námětů a přání zákazníků se zrodil společný koncept výrobců hardwaru a společnosti Microsoft. Základem nové kategorie Tablet PC je rozšíření výkonnosti přenosného počítače o vlastnosti, jaké známe třeba z kapesních digitálních asistentů.

Display jako psací plocha

U Tablet PC se setkáte s dotykovým displejem, na který se dá stejně jako u zmíněných PDA digitálním perem psát, kreslit a pochopitelně celý počítač také ovládat. V aplikaci MS Windows Journal se celý displej změní ve virtuální list papíru, na který si můžete zcela volně kreslit schémata, grafy nebo psát rukopisné poznámky bez nutnosti neustálého přepínání nebo spouštění různých aplikací, jak by to vyžadovalo běžné PC.

Jednou z opravdových novinek

Tablet PC jsou následné možnosti zpracování dokumentů. Automatický převod vašeho osobitého rukopisu (který Tablet PC „naučíte“ číst) do počítačového textu třeba pro Word je jenom jednou z nich. V původní podobě zase není problém zápisky aktualizovat, což by v obyčejném kancelářském bloku šlo stěží. Přitom se nemusíte vzdát pomůcek, na které jste z počítače zvyklí, jako například vyhledávání v textu podle určitých slov nebo skupin znaků. Další vymožeností je doplnění běžného počítačového dokumentu o rukou načrtnuté poznámky a komentáře pro spolupracovníky nebo partnery.

Tablet PC udržíte v jedné ruce

Zařízení Tablet PC jsou postavena na základě operačního systému Microsoft Windows XP Professional, obohaceného o speciální funkce. Vznikl tak jednotný standard, který dává výrobcům hardwaru možnost poměrně velkých variací. Dvě základní větve přesto není těžké rozeznat už na první pohled. První z nich se dá přirovnat k „utrženému“ displeji z notebooku, kdy je všechno vestavěno do ploché skříně pod ním. U takových zařízení se používá nejen dotykové pero, ale také virtuální klávesnice zobrazená na displeji, na kterou se dá s jistým omezením psát i prsty. Druhý koncept Tablet PC se mnohem víc podobá normálnímu notebooku s klávesnicí. Část s displejem je ale umístěna na speciálním otočném kloubu a pro pohodlné psaní rukou se otočí o 180 stupňů a přiklopí na klávesnici. Tím vznikne kompaktní podložka, jakou není problém držet v jedné ruce. Doporučená maximální hmotnost Tablet PC je 1,5 kilogramů, a to je ve srovnání s jinými plnohodnotnými notebooky znatelný rozdíl.

Nejprodávanější klasika

Reprezentantem klasičtější podoby Tablet PC je Acer TravelMate C100, který byl na konci loňského roku nejprodávanějším v této kategorii v regionu Evropa, Střední východ a Afrika. Jeho srdcem je procesor Pentium III-M, tedy mobilní varianta s nižší spotřebou. Operační paměť je rozšiřitelná až na 256 MB. C100 má aktivní LCD displej s úhlopříčkou 10,4 palce a rozlišením 1024×768 bodů, jehož otočením a přiklopením vznikne z notebooku pravé Tablet PC. Ve složeném stavu má přibližně velikost papírového bloku A4, je tři centimetry tlustý a váží přibližně 1,4 kilogramu. Cenou za nízkou hmotnost a přijatelnou velikost je ovšem vystěhování disketové nebo CD-ROM mechaniky do podoby externích doplňků, připojovaných přes USB rozhraní. Zabudovaná je síťová karta, softwarový modem, u vybraných modelů podpora bezdrátových sítí Wi-Fi, konektor FireWire nebo sloty pro rozšiřující karty. Akumulátor Acer TravelMate C100 slibuje výdrž až tři a půl hodiny.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít