Jedno marné varování

04. června 2014, 11:56 - Pavel Páral
04. června 2014, 11:56

Přesvědčivé výsledky české ekonomiky potvrdilo i první čtvrtletí letošního roku a není ani tak důvod k nějakým diskusím o tom, zda je krize definitivně za námi, či ještě něco hrozí, jako spíše důvod k poděkování předminulé vládě za její hospodářskou politiku. Ano, utahování veřejných financí udělalo asi více škody, než bylo nezbytně nutné, ale nakonec je výsledek zcela průkazný.

Rozpočet je stabilizovaný, a pokud by nová vláda nezačala zase vymýšlet nové a přitom zcela neproduktivní výdaje, deficit by dále klesal k nule. Ekonomika začala růst na tom správném místě, tedy na privátních a nikoli státních investicích, po nichž nepřestává volat ten pán na Hradě, který nejspíše statistická data léta nesleduje.

Oživení privátní sféry pak přináší i vetší jistotu zaměstnání a nová místa. Proto se sice opatrně, ale zato zdravě a udržitelně zvedá i spotřeba domácností. A daňové příjmy tak rostou zejména díky DPH za pět měsíců skoro o deset procent, zatímco rozpočet plánoval na celý rok růst o 2,3 procenta.

Takže pokud má vláda této ekonomice nějak pomoci, pak má velkou šanci nedělat v hospodářské politice vůbec nic a jen držet lajnu. Navyšování výdajů jen úplně zbytečně zvýší státní dluh a zatíží další vlády vyššími náklady na jeho obsluhu, čili na splácení úroků. Navíc, pokud to navýšení výdajů bude v mandatorní části rozpočtu, tak jen dále zhorší stav veřejných financí a založí potřebu opakovat Kalouskovy škrty v nějaké nepříliš vzdálené budoucnosti.

A úplně nejhloupější by bylo pokusit se tyto nové výdaje financovat navýšením firemních daní, které by okamžitě nastupující investiční aktivitu v privátním sektoru zase podlomilo.

A řekněme si upřímně, že obé hodlá prosadit nejsilnější koaliční strana, tedy ČSSD. A v první části, tedy navyšování mandatorních výdajů, se jí to daří a ani Babiš, ani lidovci tomu nijak zvlášť aktivně nebrání. A tak budeme s vysokou pravděpodobností opět svědky důkazu platnosti jednoho z Murphyho zákonů, který zní „může-li se něco pokazit, pokazí se to“.


Další komentáře autora:

Perpetuum penze

Fangličky především

Trouba Řebíček


Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít