Jedno marné varování

04. června 2014, 11:56 - Pavel Páral
04. června 2014, 11:56

Přesvědčivé výsledky české ekonomiky potvrdilo i první čtvrtletí letošního roku a není ani tak důvod k nějakým diskusím o tom, zda je krize definitivně za námi, či ještě něco hrozí, jako spíše důvod k poděkování předminulé vládě za její hospodářskou politiku. Ano, utahování veřejných financí udělalo asi více škody, než bylo nezbytně nutné, ale nakonec je výsledek zcela průkazný.

Rozpočet je stabilizovaný, a pokud by nová vláda nezačala zase vymýšlet nové a přitom zcela neproduktivní výdaje, deficit by dále klesal k nule. Ekonomika začala růst na tom správném místě, tedy na privátních a nikoli státních investicích, po nichž nepřestává volat ten pán na Hradě, který nejspíše statistická data léta nesleduje.

Oživení privátní sféry pak přináší i vetší jistotu zaměstnání a nová místa. Proto se sice opatrně, ale zato zdravě a udržitelně zvedá i spotřeba domácností. A daňové příjmy tak rostou zejména díky DPH za pět měsíců skoro o deset procent, zatímco rozpočet plánoval na celý rok růst o 2,3 procenta.

Takže pokud má vláda této ekonomice nějak pomoci, pak má velkou šanci nedělat v hospodářské politice vůbec nic a jen držet lajnu. Navyšování výdajů jen úplně zbytečně zvýší státní dluh a zatíží další vlády vyššími náklady na jeho obsluhu, čili na splácení úroků. Navíc, pokud to navýšení výdajů bude v mandatorní části rozpočtu, tak jen dále zhorší stav veřejných financí a založí potřebu opakovat Kalouskovy škrty v nějaké nepříliš vzdálené budoucnosti.

A úplně nejhloupější by bylo pokusit se tyto nové výdaje financovat navýšením firemních daní, které by okamžitě nastupující investiční aktivitu v privátním sektoru zase podlomilo.

A řekněme si upřímně, že obé hodlá prosadit nejsilnější koaliční strana, tedy ČSSD. A v první části, tedy navyšování mandatorních výdajů, se jí to daří a ani Babiš, ani lidovci tomu nijak zvlášť aktivně nebrání. A tak budeme s vysokou pravděpodobností opět svědky důkazu platnosti jednoho z Murphyho zákonů, který zní „může-li se něco pokazit, pokazí se to“.


Další komentáře autora:

Perpetuum penze

Fangličky především

Trouba Řebíček


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít