Article, show

Jedno číslo na celý život

02. ledna 2006, 00:00 - PETR KUČERA, MARTINA MARTINOVIČOVÁ, TOMÁŠ JOHÁNEK, PETR BÝM, VÍT SMRČKA, PETR HAVEL
02. ledna 2006, 00:00

TELEKOMUNIKACE Knejvýraznějším novinkám letošního roku patří přenositelnost čísel, kterou musí mobilní operátoři podle zákona zavést nejpozději k 15. lednu. Fyzické i právnické osoby tak získají možnost změnit mobilního operátora a ponechat si přitom své číslo.

TELEKOMUNIKACE

Knejvýraznějším novinkám letošního roku patří přenositelnost čísel, kterou musí mobilní operátoři podle zákona zavést nejpozději k 15. lednu. Fyzické i právnické osoby tak získají možnost změnit mobilního operátora a ponechat si přitom své číslo. Firmám se tak otevírá cesta, jak ušetřit nebo vylepšit jejich telefonování bez toho, aby platily zvýšené náklady za nové hlavičkové papíry nebo vizitky. Novinka s sebou přináší i množství nejrůznějších lákavých nabídek, kterými si operátoři chtějí „pojistit“ své dosavadní klienty, nebo naopak přetáhnout zákazníky od konkurence.

Důležitým tématem roku 2006 bude pravděpodobně také snížení cen za roamingová volání. První výrazný krok udělal T-Mobile, který v půlce ledna výrazně zlevní volání z osmi evropských zemí a USA. Příliš vysoké a nepřehledné tarify za zahraniční hovory jsou problémem i v ostatních členských státech Unie. Proto chce Evropská komise přimět operátory ke zlepšení dosavadního stavu.

Jak potvrdil i nedávný veletrh Invex, současná mobilní éra sleduje jasný trend. Nejdůležitější je zábava. Fotky, videa, hry, hudba, filmy, televizní vysílání, a to všechno po mobilu. S tím souvisí služby třetí generace. A tedy určují směr, kterým mají operátoři i výrobci jít. Od letošního roku by měli například klienti T-Mobile získat možnost „televizi v kapse“. Podobnou novinku chystá i Český Telecom. Nutnou součástí je budování mobilních sítí třetí generace - s prvními krůčky přišly operátoři již koncem loňského roku.

Pro podnikatele se v telekomunikacích a informačních technologiích otevírá i řada dalších investičních příležitostí. Stát totiž neprodlouží smlouvu s Českým Telecomem o poskytování komunikačních služeb a infrastruktury pro ministerstva a další úřady. Na několikamiliardové zakázky chce vypisovat výběrová řízení. Další šancí jsou tendry a granty vypisované ministerstvem informatiky, směřující k většímu rozšíření vysokorychlostního internetu nebo ke zvýšení počítačové gramotnosti české populace. Velké množství nejrůznějších projektů i letos chystají kraje, města a obce - o veřejných zakázkách průběžně informujeme v pravidelné rubrice Profitu.

Zajímavé služby lze jistě čekat také od nového vlastníka Českého Telecomu, kterým se vloni stala španělská společnost Telefónica. Jedním z největších taháků má být možnost telefonních hovorů za paušální měsíční poplatek. Firma chce investovat do dalšího rozšiřování vysokorychlostního internetu ADSL, datových sítí na bázi internetového protokolu či telefonování přes internet pro firmy. Významným projektem bude také televize přes internet, kterou ve Španělsku již nabízí mateřská Telefónica pod názvem Imagenio.

Zatím není jasné, zda nový majitel změní také dosavadní název Českého Telecomu a Eurotelu. Jedna změna názvu nás ale čeká určitě: Zakončí se přeměna názvu nejmladšího tuzemského mobilního operátora z Oskar na Vodafone. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít