Jedno číslo na celý život

02. ledna 2006, 00:00 - PETR KUČERA, MARTINA MARTINOVIČOVÁ, TOMÁŠ JOHÁNEK, PETR BÝM, VÍT SMRČKA, PETR HAVEL
02. ledna 2006, 00:00

TELEKOMUNIKACE Knejvýraznějším novinkám letošního roku patří přenositelnost čísel, kterou musí mobilní operátoři podle zákona zavést nejpozději k 15. lednu. Fyzické i právnické osoby tak získají možnost změnit mobilního operátora a ponechat si přitom své číslo.

TELEKOMUNIKACE

Knejvýraznějším novinkám letošního roku patří přenositelnost čísel, kterou musí mobilní operátoři podle zákona zavést nejpozději k 15. lednu. Fyzické i právnické osoby tak získají možnost změnit mobilního operátora a ponechat si přitom své číslo. Firmám se tak otevírá cesta, jak ušetřit nebo vylepšit jejich telefonování bez toho, aby platily zvýšené náklady za nové hlavičkové papíry nebo vizitky. Novinka s sebou přináší i množství nejrůznějších lákavých nabídek, kterými si operátoři chtějí „pojistit“ své dosavadní klienty, nebo naopak přetáhnout zákazníky od konkurence.

Důležitým tématem roku 2006 bude pravděpodobně také snížení cen za roamingová volání. První výrazný krok udělal T-Mobile, který v půlce ledna výrazně zlevní volání z osmi evropských zemí a USA. Příliš vysoké a nepřehledné tarify za zahraniční hovory jsou problémem i v ostatních členských státech Unie. Proto chce Evropská komise přimět operátory ke zlepšení dosavadního stavu.

Jak potvrdil i nedávný veletrh Invex, současná mobilní éra sleduje jasný trend. Nejdůležitější je zábava. Fotky, videa, hry, hudba, filmy, televizní vysílání, a to všechno po mobilu. S tím souvisí služby třetí generace. A tedy určují směr, kterým mají operátoři i výrobci jít. Od letošního roku by měli například klienti T-Mobile získat možnost „televizi v kapse“. Podobnou novinku chystá i Český Telecom. Nutnou součástí je budování mobilních sítí třetí generace - s prvními krůčky přišly operátoři již koncem loňského roku.

Pro podnikatele se v telekomunikacích a informačních technologiích otevírá i řada dalších investičních příležitostí. Stát totiž neprodlouží smlouvu s Českým Telecomem o poskytování komunikačních služeb a infrastruktury pro ministerstva a další úřady. Na několikamiliardové zakázky chce vypisovat výběrová řízení. Další šancí jsou tendry a granty vypisované ministerstvem informatiky, směřující k většímu rozšíření vysokorychlostního internetu nebo ke zvýšení počítačové gramotnosti české populace. Velké množství nejrůznějších projektů i letos chystají kraje, města a obce - o veřejných zakázkách průběžně informujeme v pravidelné rubrice Profitu.

Zajímavé služby lze jistě čekat také od nového vlastníka Českého Telecomu, kterým se vloni stala španělská společnost Telefónica. Jedním z největších taháků má být možnost telefonních hovorů za paušální měsíční poplatek. Firma chce investovat do dalšího rozšiřování vysokorychlostního internetu ADSL, datových sítí na bázi internetového protokolu či telefonování přes internet pro firmy. Významným projektem bude také televize přes internet, kterou ve Španělsku již nabízí mateřská Telefónica pod názvem Imagenio.

Zatím není jasné, zda nový majitel změní také dosavadní název Českého Telecomu a Eurotelu. Jedna změna názvu nás ale čeká určitě: Zakončí se přeměna názvu nejmladšího tuzemského mobilního operátora z Oskar na Vodafone. 

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít