Jedničkou je Massag

29. března 2005, 00:00 - LUKÁŠ HAVLAS (dr)
29. března 2005, 00:00

SUBDODAVATEL ROKU Tři z devíti oceněných firem jsou dodavatelé pro automobilový průmysl. Absolutním vítězem pak výrobce nákupních vozíků. Největší objem uzavřených kontraktů a celkové prvenství v soutěži Subdodavatel roku patří bíloveckému Massagu.

SUBDODAVATEL ROKU

Tři z devíti oceněných firem jsou dodavatelé pro automobilový průmysl. Absolutním vítězem pak výrobce nákupních vozíků.

Největší objem uzavřených kontraktů a celkové prvenství v soutěži Subdodavatel roku patří bíloveckému Massagu. Ten zvítězil díky dlouhodobé spolupráci s britskou společností Clares Merchandise Handling Equipment, která od podniku odebírá nákupní vozíky a regály za miliony dolarů. Na druhém místě skončil tradiční výrobce ocelových svařovaných trubek a profilů Jäkl Karviná. Ocenění získala firma za kontrakt se společnostmi Fuji Kiko Japonsko a Fuji Koyo Czech za více než dva miliony dolarů. Bronzovou medaili má společnost Beneš a Lát, slévárna a strojírna, jejíž kořeny - stejně jako v případě firmy Jäkl Karviná - sahají až do období první republiky. Bodovala za kontrakt s italskou firmou Valeo Securezza Abitacolo na výrobu přesných odlitků z hliníku a zinku v hodnotě skoro dvou milionů dolarů.

Další firmy získaly ocenění například za postup v rámci Programu rozvoje českých dodavatelů. Převažují tu subdodavatelé pro automobilový průmysl. Nejúspěšnější byla v rámci této kategorie společnost Lakum - KTL z Frýdlantu nad Ostravicí, která spolupracuje s nadnárodními hráči automobilového a elektronického průmyslu. Letos chce spustit linku na galvanické zinkování.

Sériové dodávky pro výrobce automobilů zahájila vloni i kyjovská firma J. P. Plast, která se specializuje na plastové obaly a technické díly vyfukováním. Obaly - jejich vývoj a výroba -jsou také doménou dobrušské společnosti Servisbal obaly, která v kategorii Nejlepší společnost získala druhé místo.

Třetí žebříček vítězů určil meziroční nárůst obratu. Největší skokan v této kategorii je výrobce stejnosměrných elektrických motorů, pražská Satrema Int. Na krk jí dýchá producent farmaceutických a veterinárních přípravků, pardubická Herbacos-Bofarma. Ta je na trhu takzvaných galenik naprostou jedničkou (patří jí více než poloviční tržní podíl). Zaměřuje se na farmaceutické, parafarmaceutické a dezinfekční produkty.

Od příštího roku chce pořádající agentura CzechInvest oceňovat i ty firmy, které předloží nejlepší projekty například v oblasti technologických inovací nebo lidských zdrojů.

SUBDODAVATELSKÁ NEJ

Největší kontrakty*

1. Massag

2. Jäkl Karviná

3. Beneš a Lát, slévárna a strojírna

Nejlepší společnost 1. Lakum - KTL 2. Servisbal obaly 3. J. P. Plast Největší růst

1. Satrema Int.

2. Herbacos-Bofarma

3. Obzor, výrobní družstvo invalidů

Poznámka: * za asistence CzechInvestu ** z Programu rozvoje českých dodavatelů

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít