Jednejte rychle!

27. srpna 2008, 14:50 - Jan Lovětínský
27. srpna 2008, 14:50

Pražští nájemci kanceláří by měli uzavřít smlouvu s jejich majitelem co nejdříve

Pokud vaše firma potřebuje zrevidovat smluvní podmínky nájmu nebo se chystáte přesunout svou kancelář, odborníci na reality doporučují jednat rychle. Hlavní zásadou je, že čím více osob přesouváte, tím dříve je vhodné nové kancelářské prostory začít hledat. Většina lidí se domnívá, že Praha je přeplněná kancelářskými prostorami k pronájmu. Dle různých reklam po celém městě byste toho dojmu mohli snadno nabýt. Pokud však budete chtít přesunout 50 podřízených do nových prostor, zjistíte, že možnosti jsou poměrně omezené. Budete-li chtít dostat například sto osob do moderní budovy ve středu města, dospějete k závěru, že v příštích dvou letech se to nemusí podařit.

Růst poptávky

Skutečnost, že pražská podnikatelská komunita se rychle rozrůstá a vyspívá, se odráží v růstu poptávky po špičkových kancelářských prostorách po celém městě. Doby, kdy známé poradenské firmy fungovaly v secesních bytech ve staré části města, dávno pominuly. Je zde velká poptávka po kancelářích na nejvyšší úrovni, které jsou reprezentativní a vyhovují technickým požadavkům. Přičemž nejoblíbenější jsou nejen lokality poblíž centra města (Karlín a Anděl), ale i vzdálenější (Stodůlky v západní a Pankrác ve východní části Prahy). Centrum města je nejlukrativnější lokalitou, v níž je však k dispozici jen malé množství moderních kancelářských prostor.

Zajímavá příležitost

Velká poptávka po moderních kancelářích a značný růst cen ve stavebnictví požene nájmy za kancelářské prostory nahoru – ostatní budovy pravděpodobně čeká podobný vývoj. Posilování české měny vůči euru otvírá možnost k zajímavé příležitosti pro nájemce kancelářských ploch, kteří jsou připraveni uzavřít nájemní smlouvu během příštích několika měsíců či lépe týdnů. To způsobuje fakt, že kancelářské prostory, které se momentálně dostávají na trh, jsou financovány z úvěrů vyjednaných před jedním až třemi roky za příznivějších podmínek a při slabší koruně. Ceny ve stavebnictví se stanovovaly na začátku výstavby, a tyto objekty proto budou levnější než jakákoli nová výstavba, která právě začíná nebo se chystá. Developeři jsou dnes připraveni uzavírat nájemní smlouvy s ohledem na všechny tyto skutečnosti. Řečeno jinak, znamená to velmi výhodné podmínky – zejména s výhledem do budoucnosti, kdy se předpokládá nákladnější financování, růst stavebních nákladů a posilování koruny.
Pro lepší představu uveďme příklad. Nájemní smlouva uzavřená v prvním čtvrtletí roku 2007 počítá s cenou patnáct eur za metr čtvereční (tedy 420 korun). Ta platí i v současnosti, kdy se nájemce do kanceláří teprve stěhuje a odpovídající cena by již byla 16,80 eura za metr čtvereční. A to se neberou v úvahu rostoucí úvěrové a stavební náklady.

Jasný názor

Názor odborníků na reality je jasný. Snažte se prodloužit současnou nájemní smlouvu nebo si co nejdříve najděte nové prostory. Uzavíráte-li nájemní smlouvu, pak na dlouhou dobu dopředu. Nepochybujte o tom, že koruna vůči euru posílí a podepište nájemní smlouvu s cenou stanovovanou v eurech. Pokud jste na pochybách, obraťte se na odborníka.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít