Jednat by měli spíš muži

20. prosince 2010, 03:26 - Český export
20. prosince 2010, 03:26

Lidé v Kazachstánu vykazují typické rysy orientální mentality. Jsou otevření, srdeční, temperamentní. Pro obchod je důležité navázat osobnější vztah, jednat by měli spíš muži. Český obchodník má výhodu v tom, že Kazaši milují Česko coby „zemi snů“.

Foto: archív Český export

Pokud chcete úspěšně obchodovat s partnery v Kazachstánu, uvádí se několik doporučení. Především je důležité – podobně jako v jiných zemích postsovětského regionu – získat osobní sympatie a kontakty. „V Kazachstánu je důležitá osobní známost, navázaná důvěra. Samozřejmě cena či kvalita služeb hraje i zde zásadní roli, ale schopnost navázání osobního kontaktu je neméně významná,“ potvrzuje Pavel Haškovec, člen představenstva ATF Bank, která je členem skupiny UniCredit Group, má pobočky po celém Kazachstánu a zaměstnává téměř tři tisíce lidí.

Podle Haškovce, který pracuje ve městě Almaty, je dalším plusem to, pokud mluvíte rusky. „To místní velmi kvitují. Stalo se mi, že když jsem na jednání promluvil rusky, reagoval na to představitel druhé strany: Aha, tak vy jste náš!

Znalost cizích jazyků je zatím v Kazachstánu na nevalné úrovni. Mladá generace ale již často má zkušenosti ze studií v zahraničí a angličtinu ovládá. Přesto dejte raději před anglicky psanými e-maily pokud možno přednost osobnímu rozhovoru.

Velkou výhodu mají přitom Češi a Česká republika v tom, že jsou u Kazachů dobře zapsáni. „Česko je tu vyhledávanou turistickou destinací. Každý, s kým jsem zde dosud mluvil, v Česku buď již byl, nebo se tam přinejmenším chystá. Dokáží s vámi zasvěceně mluvit nejen o Praze či Karlových Varech, ale i Kutné Hoře, Telči i dalších místech. Před domem, ve kterém bydlím, je velká reklama místní turistické kanceláře s vyobrazením Prahy a nápisem: Skutečná země vašich snů,“ říká Pavel Haškovec.

Mentalita obyvatel Kazachstánu je průsečíkem zvyklostí orientu, pozůstatků sovětské éry a zároveň přibližování se Evropě. „Ať už Kazaši, Rusové či jiné národnosti, kterých je zde přehršel, působí nesmírně otevřeným a dobrosrdečným dojmem. Z druhé strany jsou ale velmi tvrdými obchodníky. Byl jsem také překvapen ohromným pracovním nasazením řady místních kolegů. Stane se, že přijdu o víkendu do práce a potkám tam velkou část svých podřízených,“ vypočítává sympatické rysy místních obyvatel Pavel Haškovec.

Vedle nich nutno ale respektovat i odlišnosti, které vycházejí z dlouhodobějších kulturních trendů. Společnost v Kazachstánu je například stále ještě poměrně patriarchální a zejména prvotní kontakty při jednání by tedy měli navazovat spíše muži.Volnější může být také pojetí času. Ledabylé je dodržování dopravních předpisů. Jistá neodůvodněná agresivita se může někdy projevit nejen v dopravě, ale i v mezilidských vztazích. Často se slušnost považuje za slabost. V nespolední řadě je také třeba brát v úvahu silné příbuzenské vztahy.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít