Jednání o Sazce bude probíhat i zítra

26. května 2011, 16:45 - MediaFax
26. května 2011, 16:45

V Národním domě na pražských Vinohradech ve čtvrtek ráno začalo tzv. přezkumné jednání o pohledávkách přihlášených do insolvenčního řízení s loterijní společností Sazka, která je od konce března v úpadku.

Foto: Profimedia.cz

Od úvodu panovala v sále celkem napjatá atmosféra, kdy se tu množily diskuse o technických záležitostech schvalování či popírání pohledávek. Teprve po 10. hodině se projednalo prvních 26 pohledávek. Samotná schůze věřitelů bude probíhat až po přezkumném jednání. Ve čtvrtek se na něj ale vůbec nedostane. Schůze věřitelů se odročila na pátek ráno 9:00 do budovy Národního domu na Vinohradech.

Schůze by měla rozhodnout o pohledávkách vůči Sazce a dalším osudu loterijní společnosti. Sazka je už téměř dva měsíce kvůli mnohamiliardovým dluhům v úpadku. Na schůzi se její věřitelé mají dohodnout, zda by Sazka měla být reorganizována, nebo definitivně padnout do konkurzu.

Stále věřím tomu, že bychom mohli dosáhnout reorganizace. Jediný reálný plán je ten PPF a KKCG. Není ale pravda, že bych úzce spolupracoval s pány Petrem Kellnerem a Martinem Komárkem, jak je mi vyčítáno,“ uvedl ještě před začátkem jednání bývalý místopředseda představenstva Sazky a akcionář Roman Ječmínek.

Soud má k dispozici celkem tři návrhy na povolení reorganizace, a to od Sazky, ostravské firmy BQ Investment a firem KKCG SF, Moranda, Sidereus Holdings a PPF Healthcare.

Někteří věřitelé už v úvodu zpochybnili, že kompletní seznam pohledávek věřitelů nebyl zveřejněn 15 dní před čtvrtečním jednáním. Výše pohledávek u hlavních věřitelů prezentovaných na čtvrtečním jednání se totiž v řadě případů liší od částek zveřejněných v insolvenčním rejstříku.

Podle soudce Harnacha je ale tento postup možný. “Věřitelé mají možnost svou pohledávku rozšířit přímo na jednání, případně budou projednány na zvláštním přezkumném jednání,“ reagoval na protesty některých věřitelů Harnach. To se ale nelíbilo ani právním zástupcům Sazky, podle kterých by se mělo postupovat podle zveřejněného seznamu pohledávek v insolvenčním rejstříku. Na začátku soud s insolvenčním správcem a Sazkou projednával pohledávky, jejichž výše přesahuje 300 tisíc korun.

Na přezkumném jednání bylo před polední pauzou projednáno přibližně 150 pohledávek, všechny přesahovaly hodnotu 300 tisíc korun. Přibližně 450 pohledávek je ´ve výzvě´. Ještě se tedy musí projednat zhruba 1500 pohledávek, z nichž všechny jsou v hodnotě pod 300 tisíc Kč,“ řekla mluvčí soudu Martina Lhotáková.

Přezkumné řízení se ale značně protahovalo. “Obstrukce jsou předváděny pouze malou a velmi úzkou skupinou věřitelů, všichni z těchto věřitelů mají přitom přímou vazbu na pana Hušáka. Je to jen takové divadlo na dnešní schůzi, ale na samotný průběh a další kroky nebude mít zřejmě žádný dopad,“ řekl pro agenturu mediafax a televizi Prima mluvčí KKCG Dan Plovajko s tím, že skupina KKCG a PPF jsou připraveny podnikat takové kroky, které zajistí standardní společnosti Sazka.

Jsme okamžitě připraveni poskytnout financování v souladu s insolvenčním zákonem, aby mohly být vypláceny všechny výhry, v provozu byly všechny terminály, aby sázející mohli opět sázet, aby byly opět nastaveny obchodní vztahy a Sazka mohla do budoucna dále fungovat. To jsme připraveni učinit okamžitě, pokud k tomu dostaneme prostor,“ zdůraznil Plovajko.

Jsou zde zvýšená bezpečnostní opatření, především před a v samotném jednacím sále,“ uvedla pro agenturu Mediafax ještě před začátkem jednání mluvčí Městského soudu Martina Lhotáková s tím, že na pořádek dohlíží přímo v Národním domě 12 policistů a osm členů justiční stráže. Před jednacím sálem se účastníci věřitelského výboru museli podrobit bezpečnostní prohlídce detektorem kovu.

Sazka ve středu požádala Cupku o okamžitý souhlas se zastavením veškeré loterijní činnosti do doby, než se firmě podaří získat peníze na další činnost. Cupka popřel pohledávky za Sazkou ve výši 17,154 miliardy korun a jako nesporné naopak uznal pohledávky za přibližně 15 miliard Kč. Městský soud v Praze zaevidoval 2075 věřitelů s pohledávkami za 41,1 miliardy Kč. Soud odmítl také osmimiliardovou pohledávku od Občanského sdružení Zelený ostrov (OSZO), dvě další totožné pohledávky dříve popřel Cupka.

Sazka má soudem stanovený i prozatímní věřitelský výbor, jeho členy jsou firmy Moranda, Sidereus Holdings Limited, k oběma se dříve hlásil miliardář Radovan Vítek. Dále KKCG SF podnikatele Karla Komárka a dva přihlášení věřitelé Gtech Global Services Corporation a Česká spořitelna.

Akcionáři Sazky jsou: 67,98 procenta ČSTV, 13,54 procenta Sokol, 5,56 procenta Česká asociace Sport pro všechny, čtyři procenta Autoklub ČR, 3,56 procenta Sdružení sportovních svazů ČR, dvě procenta ČOV, 1,45 procenta Český střelecký svaz, 1,02 procenta Asociace tělovýchovných jednot sportovních klubů ČR a 0,88 procenta Orel.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít