Jedna z posledních tíren lnu končí

04. září 2006, 00:00 - Karel Janků
04. září 2006, 00:00

Jedna z posledních tíren lnu končí Společnost Lenas, jedna z posledních tíren lnu v České republice, zkrachovala. Krajský soud v Ostravě minulý týden vyhověl žádosti o prohlášení konkurzu, který firma podala sama na sebe. Konkurzním správcem soud ustanovil Hanu Klimešovou. "Žádost o prohlášení konkurzu jsme podali sami na sebe. Lnářství v České republice totiž končí, zlikvidovala ho čínská konkurence," řekl předseda představenstva Lenasu Robert Kirschner.

Jedna z posledních tíren lnu končí

Společnost Lenas, jedna z posledních tíren lnu v České republice, zkrachovala. Krajský soud v Ostravě minulý týden vyhověl žádosti o prohlášení konkurzu, který firma podala sama na sebe. Konkurzním správcem soud ustanovil Hanu Klimešovou. „Žádost o prohlášení konkurzu jsme podali sami na sebe. Lnářství v České republice totiž končí, zlikvidovala ho čínská konkurence,“ řekl předseda představenstva Lenasu Robert Kirschner.

V Česku tak nyní zbývají poslední čtyři tírny lnu. Jednu vlastní Texlen Trutnov, pak je to středočeská Lenka Kácov a dvě humpolecké tírny má Čemolen. Zpracováním lnu se zabývá ještě Moravolen Trade ve Staré Libavé na Olomoucku. Firma ale už před časem oznámila, že zpracuje poslední zásoby a ke konci listopadu provoz uzavře.

Pokuta ÚOHS za kartel pekáren neplatí

Tři největší české pekárny Delta, Penam a Odkolek zatím nemusí platit pokutu 52,8 milionu korun. Tu jim před nedávnem vyměřil antimonopolní úřad za kartelovou dohodu. Brněnský krajský soud verdikt úřadu zrušil a vrátil případ zpět. „Rozhodnutí soudu ale nemají firmy k dispozici, proto soud zatím důvody nezveřejní,“ řekl soudce David Raus.

Antimonopolní úřad podezříval největší pekárny, že se v listopadu 2003 po sedmileté stagnaci cen domluvily na skokovém zdražení pečiva zhruba o pětinu. Původně měly pekárny zaplatit pokutu dohromady 120 milionů korun. Všechny tři firmy ale kartel odmítly s tím, že reagovaly na prudký nárůst cen pšenice, a úřad později pokutu snížil na 66 milionů.

Ani to se ale firmám nelíbilo a obrátily se na soud. Úřad mezitím znovu rozhodoval o výši pokuty a snížil ji na 52,8 milionu. Iniciátorem kartelu byla podle něj firma Delta Pekárny, proto měla podle posledního výměru zaplatit 24,8 milionu. Odkolek nakonec dostal pokutu 14,8 milionu, na Penam zbylo 13,2 milionu korun.

Ekol chce vyrábět v areálu Zetoru

Brněnská strojírenská firma Ekol přesune výrobu z pronajatých hal do vlastních prostor v opuštěné části areálu společnosti Zetor. V nové hale o rozloze 6400 metrů čtverečních najde práci zatím 100 lidí. Firma využije státní pobídku 250 milionů korun.

Ekol se specializuje na výrobu ekologických energetických technologií. Zatím si pronajímal asi 1500 metrů čtverečních v halách společnosti Šmeral. Od Zetoru teď koupil halu s pozemkem v brněnské městské části Líšeň a chystá se ji opravit. „Budeme se teď snažit dát to co nejrychleji do provozu, abychom mohli začít vyrábět,“ doplnil ředitel Ekolu Stanislav Veselý s tím, že chce začít v novém už příští rok. V roce 2008 pak Ekol rozjede výrobu naplno.

Firma potřebuje větší prostory hlavně kvůli velkým zakázkám, které v poslední době nasmlouvala. Navíc se zbaví současných problémů se subdodavateli. „Zbytečně nás to zdržovalo, potom jsme sami nemohli plnit termíny,“ uvedl Veselý.

Textilka v Ivanovicích bude opět vyrábět

Textilní závod v Ivanovicích na Hané začne pravděpodobně od října opět fungovat. Areál, který letos koncem března opustil prostějovský Oděvní podnik (OP), chce nyní do pronájmu firma Pro len. „Smlouvu s novým majitelem by měla společnost podepsat v září, zhruba od půlky října pak zaměstná 40 až 50 lidí,“ řekl ředitel firmy Jan Hudeček.

V ivanovickém závodě šil OP kalhoty. Jejich výrobu ale přesunul kvůli úsporným opatřením do Prostějova a areál prodal společnosti Bayer Immo. Cenu nezveřejnil. Realitní firma Bayer Immo sídlí v Šumperku v areálu Pro lenu. Pro len si chce naopak od Bayeru Immo pronajmout ivanovický závod a na podzim začít s úpravou konfekce, kterou šije na severu Moravy.

Miko International postaví závod za 150 milionů

Společnost Miko International, která vyrábí ve Frýdku-Místku medové dorty Marlenka, připravuje stavbu nového závodu. Továrna včetně vybavení bude stát kolem 150 milionů korun a vyroste v průmyslové zóně Lískovecká u Frýdku-Místku. „Výroba dortů se pak mnohonásobně zvýší a firma plánuje, že k nynějším 90 zaměstnancům přijme zhruba desítku nových,“ řekl arménský majitel firmy Gevorg Avetisyan.

„Výrobu zvýšíme desetkrát, ruční práci nahradí automatizovaná linka z Holandska za 60 milionů korun“ prohlásil. Miko International vznikla před čtyřmi lety jako rodinná firma. Výrobu dortů podle staroarménské receptury rozjela v malých pronajatých prostorách a pak se přestěhovala do bývalého domova důchodců ve Frýdku-Místku. Tyto prostory podle Avetysyana ale už delší dobu nestačí k tomu, aby firma dokázala uspokojit rychle rostoucí poptávku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto…
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít