Jedinými ochránci výrobců jsou řetězce

11. února 2008, 00:00 - Petr Havel
11. února 2008, 00:00

Je hloupé bojovat s nadnárodními sítěmi zákonnou regulací.

Obraz nadnárodních obchodních sítí v Česku jako největších nepřátel výrobců a spotřebitelů, budovaný hlavně agrární komorou, částečně potravinářskou komorou a některými politiky a médii, je v praxi dokonalou cestou do pekel. Zejména kvůli postupující liberalizaci světového trhu se zemědělskými komoditami a potravinami se totiž pouze obchodní sítě mohou stát ochránci regionálních, národních i evropských výrobců potravin všeho druhu. Proč? Globální liberalizace neumožní na jakékoli státní či unijní úrovni jakékoli omezování dovozů čehokoli, samozřejmě s výjimkou zdravotně závadné produkce. Rozhodně ale nebude možné na této úrovni zamezit dovozům levného zboží zejména z Asie či jižní Ameriky.

Na privátní úrovni obchodních řetězců to ale možné bude, a to prostřednictvím vnitřních standardů kvality. Tyto standardy má dnes každý nadnárodní řetězec a jejich dodržení je již nyní vstupenkou evropských výrobců do regálů příslušných sítí. Budeli stejný metr uplatňován na mimoevropské výrobce, bude tímto způsobem možné eliminovat importy levnějšího zboží, které parametry stanovené sítěmi nebude mít.

Je proto hloupé a krátkozraké rozdmýchávat s nadnárodními sítěmi boj prostřednictvím zákonné regulace podmínek, které požadují po svých dodavatelích. Cestou k nápravě některých nepříliš etických praktik, které ovšem zdaleka nejsou tak četné, jak to podle mediálního obrazu řetězců vypadá, je něco zcela jiného. Především spolupráce výrobců a prodejců, prezentace konkrétních křivd a využití stávajících i nově vznikajících kontrolních mechanismů.

Na letošním ročníku konference Retail Summit byl například představen software, který dodavatelům zboží do obchodních sítí „hlídá“ nejen operativnost doplňování sortimentu do regálů, ale i regionální odlišnosti. Díky tomu lze výrazně zlepšit logistiku zásobování. Je to samozřejmě jen jeden příklad, ale ukazuje cestu ke standardizaci obchodních vztahů na základě relevantních informací. Na rozdíl od současných populistických hesel regulátorů všeho typu, kterým většinou stejně ani o ochranu spotřebitele nejde. t>

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
Technologie
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít