Jediné kontakní místo? Hezký nápad po sezoně

14. listopadu 2005, 00:00 - ERICH HANDL
14. listopadu 2005, 00:00

Reforma přichází pozdě a bude paradoxně drahá. Půl roku před volbami přichází vláda s úžasným nápadem. Zřídí pro podnikatele jediné kontaktní místo. Zájemci o živnostenský list už nebudou muset běhat od čerta k ďáblu, v předsálí referátu si vyplní jeden formulář. S podobným návrhem přispěchala těsně předtím i opoziční ODS.

Reforma přichází pozdě a bude paradoxně drahá.

Půl roku před volbami přichází vláda s úžasným nápadem. Zřídí pro podnikatele jediné kontaktní místo. Zájemci o živnostenský list už nebudou muset běhat od čerta k ďáblu, v předsálí referátu si vyplní jeden formulář. S podobným návrhem přispěchala těsně předtím i opoziční ODS. Na první pohled krásná myšlenka. Přinese to ale skutečně kýženou úlevu?

Když jsem si před časem dělal živnostenský list, stálo mě to týden pobíhání po úřadech. Nejdříve jsem se vypravil na kladenský živnostenský úřad, abych zjistil, co všechno k získání licence potřebuji. Pak jsem jel k soudu do Prahy, protože se kladenští nebyli schopni podívat do státem vedeného rejstříku trestů, zda ho mám čistý, nebo špinavý. U soudu na Pankráci jsem si vystál hodinovou frontu, a hybaj zpátky do Kladna.

Na „živnosťáku“ jsem vystál další minuty, abych mohl pracovnici předat výpis trestů. List mi pak přišel až po několika dnech poštou. Za týden jsem tedy sedl na autobus a udělal si výlet na zdravotní pojišťovnu. Už mi ale nezbyl čas na Okresní správu sociálního zabezpečení, což mě později stálo další půlden.

Plánovaná reforma tohle všechno odbourá. Je ovšem otázka, proč stát nezřídil jednotné kontaktní místo v roce 1990, kdy se s podnikáním začínalo? Pro vládu by to znamenalo nic více než propojení několika databází. Zájemci o byznys se nemuseli léta plahočit po chodbách ctihodných institucí. Kdo by ale živil ta kvanta úředníků, kteří žádosti vyřizují? Vláda nepotřebuje, aby její poddaní měli pohodlí. Mnohem více stojí o vysokou zaměstnanost, a tu jí pomáhá zajistit množství židlí na úřadech. Patnáct let proto nechá podnikatele žadonit před dveřmi svých kanceláří, než se milostivě uráčí propojit databáze.

Ohlášená reforma není nic jiného než předvolební komedie. Má samozřejmě logiku, nápad je dobrý, ale přichází pozdě a má ještě jeden zádrhel. Sice ušetří čas začínajícím podnikatelům, většině byznysmenů ale paradoxně vytáhne z kapsy další peníze.

Ještě na začátku roku chtěl vicepremiér Martin Jahn zrušit živnostenské referáty a podnikatelskou agendu přesunout na finanční úřady. To by skutečně mohlo přinést snížení pracovníků ve státní správě a reformu, byť pozdní, z velké části obhájit. Bílé límečky na živnostenských referátech se ale postavily na odpor a vyvzdorovaly si vlastní přežití.

A to je druhá temná stránka věci. Většina zájemců o podnikání už má dávno firmy nebo listy zřízeny a živnostenské pracovníky vlastně k životu nepotřebuje. Ale tyto administrativní síly se budou stále rozmnožovat, přitom na finančních úřadech jejich protějšky ubývat nebudou. Takže ten krásný nápad nejenže přichází po sezoně, ale ještě mi pravděpodobně vytáhne z kapsy v rámci daní další peníze.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít