Jediná cesta jak proměnit papírové dokumenty na digitální

29. září 2003, 00:00 - Stranu připravil TOMÁŠ SUCHOMEL - it@profit.cz
29. září 2003, 00:00

FOTOGRAFIE JE PRO MNOHO LIDÍ MALÝ ZÁZRAK, PROTOŽE UMÍ ZASTAVIT ČAS A NAVĚ KY HO UCHOVAT. POČÍTAČO VÝ SKENER PAK MUSÍ BÝT JEJÍM MLADŠÍM BRATRANCEM. S JEHO POMOCÍ JE MOŽNÉ PŘEVÉST PSANÉ, VYTIŠTĚNÉ NEBO KRESLENÉ INFORMACE DO PODOBY, V JAKÉ PŘEŽIJÍ GENERACE.

Obrazy na věčné časy

Stohy až hory papírů jsou průvodním znakem našeho životního a pracovního stylu. Od uzlíkového písma a hliněných desek se lidstvo dostalo až ke knihtisku a kopírovacím strojům, ale pokrok se nedá zastavit. S věkem počítačů nenápadně sílí tendence posílat nebo uchovávat nejrůznější listiny jako digitální data. Nemluvě o papírových fotografických zvětšeninách, ať jsou pořízené před měsícem nebo už mají cenu jako historický dokument. Do PC je pro všechny takové předlohy nejsnazší cestou skener, který třeba ze stránky časopisu vyrobí digitální obrázek pro archivaci nebo další úpravy. A že to není těžké, si může zkusit kdekdo. Podobně jako u jiných periférií klesla cena základních modelů skenerů z kdysi nedostupného luxusu na pouhých pár tisíc korun.

BRÁNA DO POČÍTAČE

Skenerů existuje několik zásadně odlišných konstrukcí a jejich modifikací, přizpůsobených zejména fyzikálním vlastnostem skenovaných předmětů nebo nárokům na kvalitu výsledku. Stranou můžeme hned na začátku nechat vysoce profesionální skenery rotační, používané například v DTP studiích pro přípravu tiskových podkladů včetně velkoformátového tisku a billboardů. Zřejmě se v běžné praxi nesetkáte ani se zvláštním 3D skenerem pro snímání různých předmětů nebo i lidského obličeje, oblíbený třeba filmaři nebo tvůrci počítačových her. V každé druhé kanceláři se ale potkáte s malým plochým skenerem. Jak už jméno napovídá, naskenuje každou víceméně plochou předlohu. Jediným omezením je maximální velikost snímané plochy při jedné operaci. Nejčastěji přibližně odpovídá for mátu A4, ale ani přístroje pro dvojnásobný A3 formát nejsou vzácností.

PROČ A NAČ

Výběr toho nejlepšího skeneru začíná rozvahou, co vlastně chceme skenovat. Všechny ploché skenery počítají se snímáním tzv. odrazných předloh, jako je stránka knihy nebo list papíru. Pro průhledné předlohy jako diapozitivy nebo fotografické negativy musí být skener vybaven prosvětlovací ploškou, která je prozáří a vlastně „promítne“ jejich obraz. Prosvětlovací část je u některých výrobků zabudována ve víku už v základní výbavě, jindy se doplňky pro transparetní předlohy musí dokupovat zvlášť. Z technických parametrů je hlavní optické rozlišení snímacího prvku, které se u kancelářských či domácích skenerů pohybuje od 600 do 2 400 dpi a bývá rozdílné v horizontálním a vertikálním směru. Platí jednoduché pravidlo, že čím více, tím lépe. Druhou důležitou veličinou je barevná hloubka, napovídající něco o schopnosti věrně za chytit barevné odstíny. V dané kategorii lze za maximum považovat 48bitovou hloubku.

PRŮHLEDNÉ NIC

I tam, kde je zdánlivě všechno prozkoumáno a vyzkoušeno, se dá přijít s něčím novým. Značce HP se to povedlo s ScanJetem 4670 (na fotografii), na první pohled popírajícím všechna pravidla pro konstrukci skeneru. U klasické koncepce leží předloha přitisknutá neprůhledným víkem na skleněné desce, pod níž se posunuje lišta se snímacími prvky. Rekordně nízký a subtilní mechanizmus ale u ScanJetu 4670 (a méně vybaveného 4600) dovolil vestavět celý skener do tenkého a průhledného rámečku. Ten se přikládá na předlohu, takže je přesně vidět, co se snímá. Dovoluje to „poprvé v dějinách“ naskenovat například plakát na svislé stěně, u rozměrných předloh navíc přiložený software automaticky smontuje výsledky jednotlivých skenů v jeden celek. Rozlišení 2400 dpi v 48bitové barvy je srovnatelné s klasickými skenery, základním příslušenstvím je adaptér na transparentní předlohy.

KONKURENČNÍ PRODUKTY

CANON CANOSCAN 3000F

Zpracování běžných fotografických zvětšenin je specializací nadprůměrného zástupce kancelář ských skenerů. Šestiřád kový Hyper CCD snímač pracuje s optickým rozlišením 1200 x 2400 dpi a je optimalizován na přesnou reprodukci barev v 48bitové hloubce. O další se postarají softwarové ovladače a režim Fast Multi-Photo, při kterém může být několik menších fotografií automaticky rozpoznáno, oříznuto a pootočeno do správné polohy. Pro přímé ovládání má skener tři tlačítka, sloužící k přímé volbě skenování, vytištění kopie předlohy na tiskárně nebo odeslání nasnímaného obrazu emailem.

UMAX ASTRA 6700

S „pravým“ optickým rozlišením 2400 x 4800 dpi a možností softwarové extrapolace až na maximum 9600 x 9600 dpi patří skener téměř do poloprofesionální kategorie. Barevná hloubka je kvalitních 48bitů. Na velké objemy dat je dimenzováno i připojení k počítači přes rychlé rozhraní USB 2.0. Podporuje operační systémy Windows 98 až XP a v omezené míře Mac OS 9.x. Dostupný je v několika verzích, kdy je k základnímu provedení přidán dianástavec pro průhledné předlohy nebo kvalitní skenovací software SilverFast a program Adobe Photoshop Elements pro editaci obrázků.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít