Jeden monitor na více počítačů

16. května 2005, 00:00 - PETR JEDLIČKA
16. května 2005, 00:00

PŘEPÍNAČ KVM Do počítačových firem, ale i do IT oddělení větších společností se hodí KVM přepínač. Z jedné klávesnice se tak dají ovládat stovky počítačů. Tři počítače a tři monitory na jednom stole pro jednoho uživatele není zrovna nejpříjemnější pracoviště.

PŘEPÍNAČ KVM Do počítačových firem, ale i do IT oddělení větších společností se hodí KVM přepínač. Z jedné klávesnice se tak dají ovládat stovky počítačů.

Tři počítače a tři monitory na jednom stole pro jednoho uživatele není zrovna nejpříjemnější pracoviště. Někdy to ale jinak nejde, správci sítě musí často řešit nejrůznější počítačové problémy s přineseným počítačem.

Někdo zase k výkonu povolání potřebuje dva počítače s různými operačními systémy i technickými parametry. A k tomu stačí jeden monitor bez složitého přepojování kabelů. Stačí k tomu použít KVM přepínač -elektronický přepínač signálů - zařízení, které umožňuje ovládat několik počítačů pouze pomocí jediné konzole. Cena takových jednoduchých zařízení se pohybuje kolem 1500 korun.

Tak lze ovládat dva a více počítačů v malé firmě nebo i několik stovek počítačů v datovém centru. Příkladem použití KVM přepínačů může být firma, která má několik počítačů, které využívá jen občas. Mít ke každému zařízení zvlášť klávesnici, monitor a myš je neekonomické, nepohodlné a náročné na prostor, proto je vhodné v takových případech využít právě toto zařízení.

KVM přepínače jsou vhodné například pro malé domácí firmy, grafická studia nebo správce IT ve firmě. Například, když jsou do IT oddělení firmy často přinášeny různé počítače na opravu, údržbu, instalaci nového hardwaru apod. Dalším příkladem je firma, kde nepřetržitě běží několik serverů, které jsou vyhrazeny pro určitou aplikaci a za normálního provozu nevyžadují zásah uživatele. Nevyplatí se tedy mít u všech zvlášť klávesnici, monitor a myš. Tyto přepínače se uplatní ale i v případě jednotlivců -uživatel má například stolní počítač a také notebook, se kterým chce často pracovat pomocí klávesnice, monitoru a myši, připojené ke stolnímu počítači. Kabely z KVM přepínače může připojit k notebooku (nebo k jeho dokovací stanici či replikátoru portů), přepnout a pracovat, a kdykoli se může vrátit k práci na stolním počítači.

Podle náročnosti instalace a počtu spravovaných počítačů se KVM přepínače dělí přibližně do tří skupin - pro dva až čtyři počítače, pro čtyři a více počítačů/serverů a pro náročná prostředí datových center, kde využívají i dálkový přístup ke spravovaným serverům. KVM přepínače dodávají například firmy D-Link, Belkin, Micronet, Linksys, Minicom a další.

D-Link například nyní uvedl na trh KVM minipřepínač s USB pro dva počítače. Jedná se o zařízení, určené pro prostředí malých a domácích kanceláří. Umožňuje uživatelům ovládat dva počítače. Přes port USB mohou uživatelé mezi připojenými počítači sdílet tiskárnu, skener, čtečku karet nebo jiná zařízení. Díky režimu Auto Scan, akustické indikaci stavu a možnosti použití klávesových zkratek je pak přepínání mezi PC snadné. 

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít