Jeden monitor na více počítačů

16. května 2005, 00:00 - PETR JEDLIČKA
16. května 2005, 00:00

PŘEPÍNAČ KVM Do počítačových firem, ale i do IT oddělení větších společností se hodí KVM přepínač. Z jedné klávesnice se tak dají ovládat stovky počítačů. Tři počítače a tři monitory na jednom stole pro jednoho uživatele není zrovna nejpříjemnější pracoviště.

PŘEPÍNAČ KVM Do počítačových firem, ale i do IT oddělení větších společností se hodí KVM přepínač. Z jedné klávesnice se tak dají ovládat stovky počítačů.

Tři počítače a tři monitory na jednom stole pro jednoho uživatele není zrovna nejpříjemnější pracoviště. Někdy to ale jinak nejde, správci sítě musí často řešit nejrůznější počítačové problémy s přineseným počítačem.

Někdo zase k výkonu povolání potřebuje dva počítače s různými operačními systémy i technickými parametry. A k tomu stačí jeden monitor bez složitého přepojování kabelů. Stačí k tomu použít KVM přepínač -elektronický přepínač signálů - zařízení, které umožňuje ovládat několik počítačů pouze pomocí jediné konzole. Cena takových jednoduchých zařízení se pohybuje kolem 1500 korun.

Tak lze ovládat dva a více počítačů v malé firmě nebo i několik stovek počítačů v datovém centru. Příkladem použití KVM přepínačů může být firma, která má několik počítačů, které využívá jen občas. Mít ke každému zařízení zvlášť klávesnici, monitor a myš je neekonomické, nepohodlné a náročné na prostor, proto je vhodné v takových případech využít právě toto zařízení.

KVM přepínače jsou vhodné například pro malé domácí firmy, grafická studia nebo správce IT ve firmě. Například, když jsou do IT oddělení firmy často přinášeny různé počítače na opravu, údržbu, instalaci nového hardwaru apod. Dalším příkladem je firma, kde nepřetržitě běží několik serverů, které jsou vyhrazeny pro určitou aplikaci a za normálního provozu nevyžadují zásah uživatele. Nevyplatí se tedy mít u všech zvlášť klávesnici, monitor a myš. Tyto přepínače se uplatní ale i v případě jednotlivců -uživatel má například stolní počítač a také notebook, se kterým chce často pracovat pomocí klávesnice, monitoru a myši, připojené ke stolnímu počítači. Kabely z KVM přepínače může připojit k notebooku (nebo k jeho dokovací stanici či replikátoru portů), přepnout a pracovat, a kdykoli se může vrátit k práci na stolním počítači.

Podle náročnosti instalace a počtu spravovaných počítačů se KVM přepínače dělí přibližně do tří skupin - pro dva až čtyři počítače, pro čtyři a více počítačů/serverů a pro náročná prostředí datových center, kde využívají i dálkový přístup ke spravovaným serverům. KVM přepínače dodávají například firmy D-Link, Belkin, Micronet, Linksys, Minicom a další.

D-Link například nyní uvedl na trh KVM minipřepínač s USB pro dva počítače. Jedná se o zařízení, určené pro prostředí malých a domácích kanceláří. Umožňuje uživatelům ovládat dva počítače. Přes port USB mohou uživatelé mezi připojenými počítači sdílet tiskárnu, skener, čtečku karet nebo jiná zařízení. Díky režimu Auto Scan, akustické indikaci stavu a možnosti použití klávesových zkratek je pak přepínání mezi PC snadné. 

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít