Jeden den strachu s policejní asistencí

31. března 2003, 00:00 - Jiří Bigas
31. března 2003, 00:00

Strach zachvátil Olomouc. Vše způsobily výhrůžky neznámého anonyma, který již třetí týden vydíral stát, a varování olomouckého hejtmana před explozemi na místech s větší koncentrací lidí. Hrozba se naštěstí nevyplnila. Lidové noviny uvedly, že Olomoucký vyděrač inspiroval další anonymy, a ti způsobili zmatek.

Strach zachvátil Olomouc. Vše způsobily výhrůžky neznámého anonyma, který již třetí týden vydíral stát, a varování olomouckého hejtmana před explozemi na místech s větší koncentrací lidí. Hrozba se naštěstí nevyplnila.

Lidové noviny uvedly, že Olomoucký vyděrač inspiroval další anonymy, a ti způsobili zmatek. Napětí v pondělí vystupňovali další anonymové, kteří policii oznámili bombové útoky v olomoucké chemičce a ve vojenské nemocnici Klášterní Hradisko. Policejní specialisté nikde nic podezřelého nenašli. Přesto v kraji platí výjimečná bezpečnostní opatření a policisty je vidět na každém kroku. Média sdělila, že anonymní vyděrač si vymohl shození 25 balíků s penězi z vrtulníků. Po státu požadoval deset milionů korun pod pohrůžkou bombových výbuchů. Peníze si nevyzvedl. Hospodářské noviny si položily otázku: Mají se výhružky anonymů zveřejňovat? Hejtman Jan Březina prozradil, co má neznámý vyděrač v úmyslu, a tím, nechtěně spustil lavinu anonymních telefonátů, jež ochromily život v Olomouci. Sklidil za to ostrou kritiku ministra vnitra Stanislava Grosse. Podle komentáře Hospodářských novin ale chybovala policie, nikoli hejtman. Policejní mluvčí prohlásila, že anonym nezaútočí. Člověk nemusí být diplomovaný psycholog, aby dospěl k závěru, že takovou větu může vyhrožující anonym pochopit i jako výzvu k činu, napsal komentátor Hospodářských novin. Také komentátor MF Dnes dal za pravdu hejtmanovi, který je voleným představitelem občanů a jeho povinností je své lidi varovat před možným nebezpečím a maximálně je chránit. Jak jsme se přesvědčili při potopě, je lepší trochu přehánět než alibisticky uklidňovat. Hejtman tedy svou povinnost splnil, policie zatím nikoli, napsala MF Dnes. Lidové noviny vytkly ministru vnitra, že preferuje policii před občany, a naopak pochválily hejtmana, který je podle komentátora listu mužem na svém místě.

Evakuace olomoucké vojenské nemocnice Klášterní Hradisko, které atentátník vyhrožoval pumovým útokem.

FOTO: ČTK

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít