Jeden den strachu s policejní asistencí

31. března 2003, 00:00 - Jiří Bigas
31. března 2003, 00:00

Strach zachvátil Olomouc. Vše způsobily výhrůžky neznámého anonyma, který již třetí týden vydíral stát, a varování olomouckého hejtmana před explozemi na místech s větší koncentrací lidí. Hrozba se naštěstí nevyplnila. Lidové noviny uvedly, že Olomoucký vyděrač inspiroval další anonymy, a ti způsobili zmatek.

Strach zachvátil Olomouc. Vše způsobily výhrůžky neznámého anonyma, který již třetí týden vydíral stát, a varování olomouckého hejtmana před explozemi na místech s větší koncentrací lidí. Hrozba se naštěstí nevyplnila.

Lidové noviny uvedly, že Olomoucký vyděrač inspiroval další anonymy, a ti způsobili zmatek. Napětí v pondělí vystupňovali další anonymové, kteří policii oznámili bombové útoky v olomoucké chemičce a ve vojenské nemocnici Klášterní Hradisko. Policejní specialisté nikde nic podezřelého nenašli. Přesto v kraji platí výjimečná bezpečnostní opatření a policisty je vidět na každém kroku. Média sdělila, že anonymní vyděrač si vymohl shození 25 balíků s penězi z vrtulníků. Po státu požadoval deset milionů korun pod pohrůžkou bombových výbuchů. Peníze si nevyzvedl. Hospodářské noviny si položily otázku: Mají se výhružky anonymů zveřejňovat? Hejtman Jan Březina prozradil, co má neznámý vyděrač v úmyslu, a tím, nechtěně spustil lavinu anonymních telefonátů, jež ochromily život v Olomouci. Sklidil za to ostrou kritiku ministra vnitra Stanislava Grosse. Podle komentáře Hospodářských novin ale chybovala policie, nikoli hejtman. Policejní mluvčí prohlásila, že anonym nezaútočí. Člověk nemusí být diplomovaný psycholog, aby dospěl k závěru, že takovou větu může vyhrožující anonym pochopit i jako výzvu k činu, napsal komentátor Hospodářských novin. Také komentátor MF Dnes dal za pravdu hejtmanovi, který je voleným představitelem občanů a jeho povinností je své lidi varovat před možným nebezpečím a maximálně je chránit. Jak jsme se přesvědčili při potopě, je lepší trochu přehánět než alibisticky uklidňovat. Hejtman tedy svou povinnost splnil, policie zatím nikoli, napsala MF Dnes. Lidové noviny vytkly ministru vnitra, že preferuje policii před občany, a naopak pochválily hejtmana, který je podle komentátora listu mužem na svém místě.

Evakuace olomoucké vojenské nemocnice Klášterní Hradisko, které atentátník vyhrožoval pumovým útokem.

FOTO: ČTK

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít