Je vládní boj s nezaměstnaností veden správným směrem?

15. března 2004, 00:00 - admin
15. března 2004, 00:00

ANO ROBERT KOPECKÝ (ČSSD) poslanecPřestože je míra nezaměstnanosti opravdu vysoká, opatření, která realizuje či připravuje vláda, jdou nepochybně správným směrem. Říkám to jako člověk, který zná problematiku z praxe -jsem také starostou severočeské obce Podsedice.

DUEL

ANO

ROBERT KOPECKÝ (ČSSD) poslanec

Přestože je míra nezaměstnanosti opravdu vysoká, opatření, která realizuje či připravuje vláda, jdou nepochybně správným směrem. Říkám to jako člověk, který zná problematiku z praxe -jsem také starostou severočeské obce Podsedice. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach navrhuje, aby lidé, kteří pobírají podpory v nezaměstnanosti, museli odpracovat určitý počet hodin, aby jim podpory a sociální dávky byly vyplaceny. Má to racionální jádro. Mám však za to, že by mělo být upřesněno, že lidé, kteří pracují na veřejně prospěšných pracích, musí mít zajištěnu práci po dobu celého roku. N ěkterým, především starším lidem se práce shání velmi těžko. Kroky ministerstva práce a sociálních věcí jsou správné i co se týče vytváření nových pracovních míst. Dle mého názoru si ministerstvo počíná lépe než v minulém volebním období. Přesto si však myslím, že nezaměstnanost bude ještě určitý čas stoupat a až poté stagnovat. Opatření se v praxi projeví až vdelším časovém horizontu.

 

**NE

MARTIN KOCOUREK (ODS) poslanec

Vládní boj s nezaměstnaností je veden zcela špatným směrem, protože vláda si neuvědomuje, kde se pracovní místa tvoří - je to především v malém a středním podnikání. Vláda dělá vše proti tomu, aby se tento malý a střední stav rozvíjel. Lze to vypozorovat ve čtyřech hlavních rovinách. Za prvé ve vysokém zdanění, ať už práce nebo sektoru služeb, kam byla vládní novelou zákona o dani z přidané hodnoty přesunuta drtivá většina služeb. Za druhé v pokusech kriminalizovat podnikání a v neustálém nárůstu byrokracie kolem podnikání. V tom, že nefunguje vymahatelnost práva. Za třetí v miliardových injekcích zahraničním firmám a investorům místo toho, aby tyto investice šly do českého sektoru služeb. Za čtvrté v blahobytném sociálním systému, který místo aby motivoval k práci, od ní spíš odrazuje. Měl by se zásadně racionalizovat tak, aby se práce znovu stala ctností. Na tyto záležitosti ODS dlouhodobě upozorňuje. Varujeme vládu, ta však nenaslouchá a důsledkem je vysoká nezaměstnanost.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít