Je vaše známka opravdu vaše?

22. března 2004, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
22. března 2004, 00:00

OD KVĚTNA JE TŘEBA POČÍTAT SE ZMĚNAMI V CHÁPÁNÍ PRÁV V OBLASTECH PRŮMYSLOVÉHO VLASTNICTVÍ, OCHRANY HOSPODÁŘSKÉ SOUTĚŽE I OCHRANY SPOTŘEBITELE.

Dozorčí orgány získají větší pravomoci

OD KVĚTNA JE TŘEBA POČÍTAT SE ZMĚNAMI V CHÁPÁNÍ PRÁV V OBLASTECH PRŮMYSLOVÉHO VLASTNICTVÍ, OCHRANY HOSPODÁŘSKÉ SOUTĚŽE I OCHRANY SPOTŘEBITELE.

Květnovým nepříjemným překvapením se může pro tuzemské firmy stát fakt, že jejich české ochranné známky jsou nezapsatelné a v jiných zemích Unie dokonce napadané, protože někdo jiný legálně drží tzv. Evropskou ochrannou známku s univerzální platností v celé EU. Tam, kde nastane konflikt evropské a platné české ochranné známky, bude v tuzemsku nadále platit známka česká. V jiných zemích Unie však dostane jednoznačně přednost známka evropská. Již nyní je možné požádat o zápis vlastní známky jako Evropské ochranné známky. Příslušný úřad sídlí ve španělském Alicante. Není dobré váhat, protože západoevropští konkurenti si dobře všímají, co z výrobků či technických zlepšení původem ze vstupujících zemí je chráněno průmyslovým vlastnictvím. Legálně pak využívají každého opomenutí či neopatrnosti. Od vstupu do Unie budeme součástí jednotného trhu, na kterém se výkon průmyslových práv k výrobku omezuje na právo jeho prvního uvedení na trh. Tuzemská firma se pak musí smířit i s tím, že výrobky chráněné její známkou, průmyslovým vzorem nebo patentem může po prvním uvedení na trh uvnitř Unie kdokoli přeprodávat do jiných členských zemí bez ohledu na obchodní záměry či marketingové strategie majitele průmyslových práv. Může se pak s vlastní reimportovanou produkcí setkat i na svém národním trhu, kde se bude prodávat za ceny stanovené prodávajícím.

ŠIRŠÍ VYŠETŘOVACÍ PRAVOMOCI Zda jsou firemní kooperační, licenční nebo distribuční smlouvy podle pravidel hospodářské soutěže, to je od května zcela starostí příslušné společnosti. Kompetentní úřady nebudou už pátrat po tom, co je ještě možné, ale po tom, co už zavání postihem pro firmu. Orgány dozírající na čisto tu hospodářské soutěže získají širší vyšetřovací pravomoci, aby jim neunikl žádný kartel nebo soutěž poškozující monopol. Na nesprávné jednání firmy je může upozornit kdokoli s oprávněným zájmem. ROZŠIŘUJE SE ODPOVĚDNOST ZA VÝROBEK

Český výrobce nebo dovozce za bezpečnost svého výrobku ručí vůči spotřebitelům všech 25 členských zemí Unie. Pokud bude mít výrobek skrytou vadu, která poškodí spotřebitele třeba na druhém konci EU, může se dostat do soudního sporu s tamní silnou spotřebitelskou organizací. Pokuta, která pak na producenta či dovozce dopadne, může dosáhnout až 70 milionů eur. Výrobce či dovozce ručí za škody na zdraví a majetku spotřebitele způsobené prokázanou konstrukční, výrobní nebo instrukční vadou jeho produktu. Na trh musí uvádět jen výrobky bezpečné a srozumitelně označené proti rizikovému použití. Odpovědnosti za nové výrobky se zbaví v případě, že produkt uvedl na trh někdo jiný bez jeho vědomí, pozměnil ho nebo na něj umístil svou značku a označil se tak za producenta. Výrobci či dovozci se mohou chránit důslednou kontrolou vlastní produkce a expedice, jasnými smlouvami s distributory a prodejci na jednotlivých národních trzích a v neposlední řadě pojištěním pro případ odškodnění spotřebitele. Bude to tedy opět něco stát.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít