Je tu obrovský nepoměr

12. prosince 2005, 00:00 - PETR KUČERA
12. prosince 2005, 00:00

LIBOR DELLIN: „V České republice existuje neuvěřitelný nepoměr mezi právy a povinnostmi majitelů a nájemníků,“ říká místopředseda Občanského sdružení majitelů domů Libor Dellin. Sám vlastní dům na pražském Žižkově.

LIBOR DELLIN: „V České republice existuje neuvěřitelný nepoměr mezi právy a povinnostmi majitelů a nájemníků,“ říká místopředseda Občanského sdružení majitelů domů Libor Dellin. Sám vlastní dům na pražském Žižkově. * Jak hodnotíte nedávná rozhodnutí dvou pardubických soudkyň, které uznaly nárok majitelů domů jako oprávněný?

Je to samozřejmě průlomová událost. Bohužel jde zatím jen o soudy první instance. Poražená strana dala najevo, že se odvolá. A počítáme s tím, že odvolací soud ta rozhodnutí s nejvyšší pravděpodobností bohužel zruší.

* Co bylo nejdůležitějším argumentem pro to, aby se soud poprvé postavil za právo majitelů domů disponovat se svým vlastnictvím?

Nic víc než jen dobře zpracované znalecké posudky, dokazující obrovský nepoměr mezi regulovaným a místně obvyklým nájemným. Dokument také potvrdil, že nutné náklady majitele jsou prostě vyšší než samotný příjem z regulovaných cen.

* O nájemném bude znovu rozhodovat také Ústavní soud. Změnily se nějak vaše šance poté, co se jeho předsedou stal levicově orientovaný Pavel Rychetský? Je samozřejmě pozitivní, že Městský soud Praha svůj návrh odůvodnil tím, že zde existuje neuvěřitelný nepoměr mezi právy a povinnostmi majitelů a nájemníků. Ústavní soud už se na nás obrátil s žádostí o naše vyjádření, ale jinak těžko předjímat, jak se zachová. Přestože v předchozím složení už čtyřikrát prohlásil deregulaci za protiústavní. Pan doktor Rychetský nikdy neměl pro majitele domů pochopení. Navíc je tam i pan doktor Musil, který řekl, že deregulace půjde jenom přes jeho mrtvolu… Ale jsou to pořád jen dva lidé, zatímco kvůli rozhodnutí o zrušení zákona musí zasednout celé plénum. * Co říkáte na obavy sociálně slabších občanů?

Posledních patnáct let je nám stále argumentováno tím, že nájemné nelze zvýšit ani na nákladovou výši, protože zdražily už služby, elektřina a podobně a bylo by to pro obyvatele neúnosné. Ale vodárnám si přece také nikdo netroufne říci, že nemohou zvýšit své ceny. Navíc deregulace odstraní dosavadní nespravedlnosti, kdy někteří sociálně slabší lidé platí naopak zbytečně velké tržní nájemné. Samozřejmě tedy souhlasím s tím, aby ti, kdo na bydlení skutečně nemají, dostávali nějakou adresnou kompenzaci. V Evropě je to běžné.

* Jaké je složení lidí bydlících v „regulovaných“ bytech?

Sám ministr pro místní rozvoj Radko Martínek nedávno přiznal, že celá jedna třetina těchto nájemníků je bohatá. Další třetinu tvoří střední stav, ale i pro ně není problém zaplatit si běžnou cenu za přiměřené bydlení. A jenom zbylá třetina nájemníků skutečně potřebuje nějaké úlevy.

* Co vám na „bytové legislativě“ ještě vadí?

Například možnost výměny bytů proti vůli vlastníka nebo příliš přísná povinnost majitele zajistit nájemníkovi při výpovědi rovnocenný náhradní byt. To je horší než za socialismu.

*** Proč nejsou majitelé jednotní a existuje tu i „konkurenční“ sdružení HOMR?

Hnutí na obranu majitelů realit, které vede pan Girolamo Giormani, nám vyčítá malou aktivitu a razanci. Oni zase podle nás mají požadavky, nereálné v českých poměrech. Spíše to pak někdy nahrává odpůrcům zvyšování nájmů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít