Je tu nedostatek technických profesí

04. září 2006, 00:00 - (pk)
04. září 2006, 00:00

TOMÁŠ KUTÁK, ŘEDITEL KRAJSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY PLZEŇSKÉHO KRAJE: Jaké akce z podzimní nabídky Krajské hospodářské komory Plzeň považujete za nejdůležitější? Čtenáře bych pozval především na druhý ročník Kooperačního fóra Hospodářské komory Plzeň, které pořádáme společně s naší partnerskou komorou z Bavorska IHK Regensburg.

TOMÁŠ KUTÁK, ŘEDITEL KRAJSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY PLZEŇSKÉHO KRAJE: Jaké akce z podzimní nabídky Krajské hospodářské komory Plzeň považujete za nejdůležitější?

Čtenáře bych pozval především na druhý ročník Kooperačního fóra Hospodářské komory Plzeň, které pořádáme společně s naší partnerskou komorou z Bavorska IHK Regensburg. Uskuteční se 19. a 20. října v Plzni.

Dojde oproti loňskému prvnímu ročníku ke změnám programu?

Zatímco loňské Kooperační fórum bylo jakýmsi regionálním hospodářským veletrhem bez oborového vymezení, letošní ročník je zaměřen na firmy z oborů strojírenství, kovoobrábění a elektrotechniky. Těžištěm akce by měla být bilaterální jednání českých firem s jejich německými potenciálními obchodními partnery a naopak. Nebude se tedy tentokrát jednat o klasický veletrh. Akce ale samozřejmě bude doprovázena odbornými semináři a přednáškami, jako tomu bylo loni.

O další z plánovaných akcí, zaměřené na nedostatek pracovníků v technických oborech, jsme již v Profitu psali…

Ano, jde o akci nazvanou Perspektiva technických oborů ve 3. tisíciletí. Její druhý ročník se uskuteční 31. října v Plzni. Je určena zejména žákům základních škol a jejich rodičům. Cílem je zvýšit jejich zájem o uplatnění v technických oborech, kde se trvale projevuje nedostatek kvalifikovaných pracovníků.

A na této akci se budou prezentovat školy, nebo firmy - budoucí zaměstnavatelé?

Představí se jednak střední odborné školy a učiliště, které vyučují technické obory, a jednak firmy, které nabízejí absolventům technických oborů zaměstnání. Zájemci z řad škol i podniků mají stále ještě možnost se přihlásit.

Co z podzimní nabídky komory byste ještě vyzdvihl?

Na říjen připravujeme dvě zahraniční obchodněpodnikatelské mise, a to jednak do Bulharska, jednak do Ruské federace, konkrétně do města a oblasti Kursk. I tady platí, že zájemci z firem se stále ještě mohou hlásit.

Na jakých projektech právě teď komora spolupracuje s místní samosprávou?

Je třeba zmínit hlavně projekty financované ze strukturálních fondů Evropské unie. Vedle celostátních projektů zajišťujeme některé projekty regionálního významu - například v oblasti vzdělávání financované z Evropského sociálního fondu - ať už sami, nebo ve spolupráci například se Západočeskou univerzitou. Dále jsme sektorovým partnerem pro celý podnikatelský sektor v rámci projektu nazvaného Budování absorpční kapacity, který realizuje Plzeňský kraj. Dalším příkladem je přeshraniční hospodářský portál www.regioport.com, který spoluvytváříme v rámci projektu Interreg.

Zaznamenali jste v posledních měsících v podnikatelském prostředí nějaké změny k lepšímu?

Změn k lepšímu slibovaných politickou reprezentací podnikatelé zatím příliš mnoho nezaznamenali. Pokud se něco k lepšímu mění, je to spíš důsledek makroekonomického vývoje - se vstupem do Evropské unie se zlepšil přístup na zahraniční trhy, projevuje se rychlejší hospodářský růst a podobně. Došlo k určitým dílčím zlepšením i v podnikatelském prostředí - například zkrácení lhůt pro zápis do obchodního rejstříku.

Naopak problémů je asi více… Jaké z nich teď vaše členy trápí nejvíce?

Podnikatele stále zatěžuje zejména nadměrná byrokracie ze strany státních úřadů a institucí či špatná vymahatelnost práva. Dále nevyhovující zákoník práce, který nepomáhá ani zaměstnancům, ani zaměstnavatelům, ale pouze velkým odborovým organizacím. Obecně je problémem nedostatek kvalifikovaných pracovníků a neochota lidí přijmout práci namísto velkorysých sociálních dávek. Komplikace způsobuje třeba také nepředvídatelný růst cen energií. A tak bychom mohli pokračovat dál…

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští…
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Technologie
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Nejprodávanějším smartphonem světa je iPhone 7, nezměnil to ani Galaxy S8
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít