Je tu nedostatek technických profesí

04. září 2006, 00:00 - (pk)
04. září 2006, 00:00

TOMÁŠ KUTÁK, ŘEDITEL KRAJSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY PLZEŇSKÉHO KRAJE: Jaké akce z podzimní nabídky Krajské hospodářské komory Plzeň považujete za nejdůležitější? Čtenáře bych pozval především na druhý ročník Kooperačního fóra Hospodářské komory Plzeň, které pořádáme společně s naší partnerskou komorou z Bavorska IHK Regensburg.

TOMÁŠ KUTÁK, ŘEDITEL KRAJSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY PLZEŇSKÉHO KRAJE: Jaké akce z podzimní nabídky Krajské hospodářské komory Plzeň považujete za nejdůležitější?

Čtenáře bych pozval především na druhý ročník Kooperačního fóra Hospodářské komory Plzeň, které pořádáme společně s naší partnerskou komorou z Bavorska IHK Regensburg. Uskuteční se 19. a 20. října v Plzni.

Dojde oproti loňskému prvnímu ročníku ke změnám programu?

Zatímco loňské Kooperační fórum bylo jakýmsi regionálním hospodářským veletrhem bez oborového vymezení, letošní ročník je zaměřen na firmy z oborů strojírenství, kovoobrábění a elektrotechniky. Těžištěm akce by měla být bilaterální jednání českých firem s jejich německými potenciálními obchodními partnery a naopak. Nebude se tedy tentokrát jednat o klasický veletrh. Akce ale samozřejmě bude doprovázena odbornými semináři a přednáškami, jako tomu bylo loni.

O další z plánovaných akcí, zaměřené na nedostatek pracovníků v technických oborech, jsme již v Profitu psali…

Ano, jde o akci nazvanou Perspektiva technických oborů ve 3. tisíciletí. Její druhý ročník se uskuteční 31. října v Plzni. Je určena zejména žákům základních škol a jejich rodičům. Cílem je zvýšit jejich zájem o uplatnění v technických oborech, kde se trvale projevuje nedostatek kvalifikovaných pracovníků.

A na této akci se budou prezentovat školy, nebo firmy - budoucí zaměstnavatelé?

Představí se jednak střední odborné školy a učiliště, které vyučují technické obory, a jednak firmy, které nabízejí absolventům technických oborů zaměstnání. Zájemci z řad škol i podniků mají stále ještě možnost se přihlásit.

Co z podzimní nabídky komory byste ještě vyzdvihl?

Na říjen připravujeme dvě zahraniční obchodněpodnikatelské mise, a to jednak do Bulharska, jednak do Ruské federace, konkrétně do města a oblasti Kursk. I tady platí, že zájemci z firem se stále ještě mohou hlásit.

Na jakých projektech právě teď komora spolupracuje s místní samosprávou?

Je třeba zmínit hlavně projekty financované ze strukturálních fondů Evropské unie. Vedle celostátních projektů zajišťujeme některé projekty regionálního významu - například v oblasti vzdělávání financované z Evropského sociálního fondu - ať už sami, nebo ve spolupráci například se Západočeskou univerzitou. Dále jsme sektorovým partnerem pro celý podnikatelský sektor v rámci projektu nazvaného Budování absorpční kapacity, který realizuje Plzeňský kraj. Dalším příkladem je přeshraniční hospodářský portál www.regioport.com, který spoluvytváříme v rámci projektu Interreg.

Zaznamenali jste v posledních měsících v podnikatelském prostředí nějaké změny k lepšímu?

Změn k lepšímu slibovaných politickou reprezentací podnikatelé zatím příliš mnoho nezaznamenali. Pokud se něco k lepšímu mění, je to spíš důsledek makroekonomického vývoje - se vstupem do Evropské unie se zlepšil přístup na zahraniční trhy, projevuje se rychlejší hospodářský růst a podobně. Došlo k určitým dílčím zlepšením i v podnikatelském prostředí - například zkrácení lhůt pro zápis do obchodního rejstříku.

Naopak problémů je asi více… Jaké z nich teď vaše členy trápí nejvíce?

Podnikatele stále zatěžuje zejména nadměrná byrokracie ze strany státních úřadů a institucí či špatná vymahatelnost práva. Dále nevyhovující zákoník práce, který nepomáhá ani zaměstnancům, ani zaměstnavatelům, ale pouze velkým odborovým organizacím. Obecně je problémem nedostatek kvalifikovaných pracovníků a neochota lidí přijmout práci namísto velkorysých sociálních dávek. Komplikace způsobuje třeba také nepředvídatelný růst cen energií. A tak bychom mohli pokračovat dál…

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující…
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Technologie
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Google nakonec koupí jen část HTC. Na Tchaj-wan za to pošle 1,1 miliardy dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít