Je tu nedostatek technických profesí

04. září 2006, 00:00 - (pk)
04. září 2006, 00:00

TOMÁŠ KUTÁK, ŘEDITEL KRAJSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY PLZEŇSKÉHO KRAJE: Jaké akce z podzimní nabídky Krajské hospodářské komory Plzeň považujete za nejdůležitější? Čtenáře bych pozval především na druhý ročník Kooperačního fóra Hospodářské komory Plzeň, které pořádáme společně s naší partnerskou komorou z Bavorska IHK Regensburg.

TOMÁŠ KUTÁK, ŘEDITEL KRAJSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY PLZEŇSKÉHO KRAJE: Jaké akce z podzimní nabídky Krajské hospodářské komory Plzeň považujete za nejdůležitější?

Čtenáře bych pozval především na druhý ročník Kooperačního fóra Hospodářské komory Plzeň, které pořádáme společně s naší partnerskou komorou z Bavorska IHK Regensburg. Uskuteční se 19. a 20. října v Plzni.

Dojde oproti loňskému prvnímu ročníku ke změnám programu?

Zatímco loňské Kooperační fórum bylo jakýmsi regionálním hospodářským veletrhem bez oborového vymezení, letošní ročník je zaměřen na firmy z oborů strojírenství, kovoobrábění a elektrotechniky. Těžištěm akce by měla být bilaterální jednání českých firem s jejich německými potenciálními obchodními partnery a naopak. Nebude se tedy tentokrát jednat o klasický veletrh. Akce ale samozřejmě bude doprovázena odbornými semináři a přednáškami, jako tomu bylo loni.

O další z plánovaných akcí, zaměřené na nedostatek pracovníků v technických oborech, jsme již v Profitu psali…

Ano, jde o akci nazvanou Perspektiva technických oborů ve 3. tisíciletí. Její druhý ročník se uskuteční 31. října v Plzni. Je určena zejména žákům základních škol a jejich rodičům. Cílem je zvýšit jejich zájem o uplatnění v technických oborech, kde se trvale projevuje nedostatek kvalifikovaných pracovníků.

A na této akci se budou prezentovat školy, nebo firmy - budoucí zaměstnavatelé?

Představí se jednak střední odborné školy a učiliště, které vyučují technické obory, a jednak firmy, které nabízejí absolventům technických oborů zaměstnání. Zájemci z řad škol i podniků mají stále ještě možnost se přihlásit.

Co z podzimní nabídky komory byste ještě vyzdvihl?

Na říjen připravujeme dvě zahraniční obchodněpodnikatelské mise, a to jednak do Bulharska, jednak do Ruské federace, konkrétně do města a oblasti Kursk. I tady platí, že zájemci z firem se stále ještě mohou hlásit.

Na jakých projektech právě teď komora spolupracuje s místní samosprávou?

Je třeba zmínit hlavně projekty financované ze strukturálních fondů Evropské unie. Vedle celostátních projektů zajišťujeme některé projekty regionálního významu - například v oblasti vzdělávání financované z Evropského sociálního fondu - ať už sami, nebo ve spolupráci například se Západočeskou univerzitou. Dále jsme sektorovým partnerem pro celý podnikatelský sektor v rámci projektu nazvaného Budování absorpční kapacity, který realizuje Plzeňský kraj. Dalším příkladem je přeshraniční hospodářský portál www.regioport.com, který spoluvytváříme v rámci projektu Interreg.

Zaznamenali jste v posledních měsících v podnikatelském prostředí nějaké změny k lepšímu?

Změn k lepšímu slibovaných politickou reprezentací podnikatelé zatím příliš mnoho nezaznamenali. Pokud se něco k lepšímu mění, je to spíš důsledek makroekonomického vývoje - se vstupem do Evropské unie se zlepšil přístup na zahraniční trhy, projevuje se rychlejší hospodářský růst a podobně. Došlo k určitým dílčím zlepšením i v podnikatelském prostředí - například zkrácení lhůt pro zápis do obchodního rejstříku.

Naopak problémů je asi více… Jaké z nich teď vaše členy trápí nejvíce?

Podnikatele stále zatěžuje zejména nadměrná byrokracie ze strany státních úřadů a institucí či špatná vymahatelnost práva. Dále nevyhovující zákoník práce, který nepomáhá ani zaměstnancům, ani zaměstnavatelům, ale pouze velkým odborovým organizacím. Obecně je problémem nedostatek kvalifikovaných pracovníků a neochota lidí přijmout práci namísto velkorysých sociálních dávek. Komplikace způsobuje třeba také nepředvídatelný růst cen energií. A tak bychom mohli pokračovat dál…

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít