Je tu kvalitní a ne drahá pracovní síla

07. listopadu 2005, 00:00 - (red)
07. listopadu 2005, 00:00

HEJTMAN OLOMOUCKÉHO KRAJE IVAN KOSATÍK: Olomoucký kraj se dělí na rovinatou střední a jižní část, ideální třeba pro potravinářský průmysl, a na hornatou oblast Jeseníků na severu, vhodnou pro další rozvoj cestovního ruchu a lázeňství. Podle hejtmana Ivana Kosatíka je předností kraje kvalitní a nepříliš drahá pracovní síla.

HEJTMAN OLOMOUCKÉHO KRAJE IVAN KOSATÍK: Olomoucký kraj se dělí na rovinatou střední a jižní část, ideální třeba pro potravinářský průmysl, a na hornatou oblast Jeseníků na severu, vhodnou pro další rozvoj cestovního ruchu a lázeňství. Podle hejtmana Ivana Kosatíka je předností kraje kvalitní a nepříliš drahá pracovní síla. * V čem vidíte hlavní přednost vašeho kraje z hlediska podnikání?

Je tu relativně kvalitní a ne drahá pracovní síla, příležitosti rozvoje služeb cestovního ruchu a lázeňství, dále úrodná půda na Hané a na to navazující potravinářský průmysl. Ale rovněž vazba na Polsko a možnost průmyslového zpracování zemědělských produktů.

* Jak jste na tom nyní s pracovní silou?

Na první pohled se může zdát, že pracovní síly kvůli třetí nejvyšší nezaměstnanosti mezi kraji máme dostatek. Bohužel se setkáváme se stále častějšími reakcemi od podnikatelů, že chybí dost kvalifikované pracovní síly zejména v oblasti strojírenství. Je to dáno hlavně tím, že v kraji nemáme technickou vysokou školu.

* Které části kraje jsou z hlediska podnikání nejúspěšnější a které méně?

Olomoucký kraj se svým tvarem i specifickým geografickým profilem dělí na rovinatou střední a jižní část kraje a hornaté Jeseníky. Už z této charakteristiky je patrné, že zejména v Jeseníkách jsou příležitosti pro rozvoj cestovního ruchu. Z oblasti podnikání zde velkou roli hraje dřevozpracující průmysl a průmysl stavebních materiálů. Střední a jižní část reprezentují města Olomouc, Prostějov a Přerov, tvořící trojúhelník s velkým podnikatelským potenciálem. Počtem obyvatel 200 tisíc a dalších 270 tisíc v okolních obcích skýtají rozsáhlý zdroj kvalifikované pracovní síly. Města nejsou od sebe vzdálena více než 30 kilometrů. Úspěšný je hlavně Prostějov, který leží u dálnice a na průmyslových zónách se zde daří umísťovat nové investory. Samozřejmě nejúspěšnější z hlediska podnikání je sídelní město kraje - Olomouc.

* Jaké úkoly ve vztahu k podpoře podnikání a ekonomickému rozvoji regionu vás čekají v nejbližším roce?

V tomto roce dokončujeme zpracování Koncepce rozvoje podnikatelského prostředí, která bude rovněž důležitým dokumentem pro aktualizaci Programu rozvoje kraje. Koncepce kromě analytické části obsahuje i návrhovou část včetně akčního plánu. Jde o střednědobý dokument a měl by stanovit hlavní směry, kudy se bude podpora podnikání orientovat v následujících šesti letech. Jako příklad můžu uvést orientaci na posílení vědy a výzkumu a její transfer do praxe. Což je i oblast, kterou si ve svém programovém prohlášení stanovila Rada Olomouckého kraje a která má díky existenci Univerzity Palackého v Olomouci i svůj logický základ.

* A další projekty?

Na podporu podnikání v letošním roce Olomoucký kraj využívá Společného regionálního operačního programu, kde v rámci grantových schémat vypsaných krajem počítáme s přílivem projektů jak od malých a středních podnikatelů, tak i od podnikatelů drobných. Měly by to být projekty orientované na rozvoj podniků, rozšíření kapacity a rovněž zvýšení zaměstnanosti. Právě v těchto dnech končí příjem žádostí první výzvy. Kraj se snaží vytipovat a analyzovat možnosti zakládání odborných a speciálních klastrů, které by měly pomoci rozvoji regionu. Prvním z nich, který v rámci Operačního programu průmysl a podnikání podstoupí hlubší analýzu, bude klastr v oblasti přívěsů a návěsů na nákladní automobily. V letošním roce kraj rovněž poprvé pořádá konference investičních příležitostí spojené s podnikatelskými misemi. Při organizaci využíváme kontaktů, které již máme se zahraničními regiony navázány a kde o podobné akce projevili zájem. Další důležitou aktivitou je aktualizace a kompletizace krajské databáze podnikatelských nemovitostí. Tato databáze bude sloužit nejen pro zahraniční investory, ale i pro podnikatelské subjekty z kraje či Česka.

* Co podle vás podnikatelům ve vašem kraji nejvíce vadí? Podle našich průzkumů má 72 procent podnikatelů problémy při hledání zaměstnanců s určitým typem profese. * Častým problémem řady regionů je nedostatečné rychlostní spojení s Prahou - jak je na tom právě váš kraj?

Díky železnici a dálnici v jižní části kraje relativně dobré, spojení odpovídá vzdálenosti kraje od Prahy. Problém je zejména v severní části kraje, kde je spojení již obtížné. Spojení s Polskem, které by mohlo přinést regionu hospodářské oživení, je tak zejména v zimních měsících dosti problematické.

* Jak spolupracujete s Hospodářskou komorou? S Krajskou hospodářskou komorou (KHK) máme podepsanou dohodu o spolupráci již od roku 2002. V praxi to znamená, že spolupracujeme na různých projektech, předávání informací podnikatelům, propagaci fondů Evropské unie. Zapojujeme vedení KHK do pracovních skupin k dokumentům a strategiím, které se v oblasti podnikání na kraji připravují. Zástupci komory jsou členy řady poradních orgánů zastupitelstva a rady kraje. * Myslíte, že se podnikatelé v kraji dokáží organizovat a vystupovat v případě potřeby jednotně? Ano, jednotná síla podnikatelů se určitě najde. Na přelomu let 2004 a 2005 se uskutečnilo dotazníkové šetření u podnikatelů a bylo zjištěno, že jejich problémy i potřeby jsou velmi podobné. Dokonce se mnoho neliší ani regionálně. RNDr. IVAN KOSATÍK

Narodil se 13. října 1957 v Olomouci, kde také absolvoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého, obor jemná mechanika-optika. V letech 1982-1994 pracoval v podniku Meopta Přerov. Byl i členem jeho představenstva. Do politiky vstoupil krátce po listopadu 1989 v Občanském fóru, do té doby nebyl členem žádné strany. Od srpna 1991 je členem ODS. Od listopadu 1994 působí v olomouckém zastupitelstvu. V období 1994-1998 byl primátorem Olomouce, od listopadu 2002 pak členem městské rady. V krajských volbách v roce 2000 byl zvolen členem Zastupitelstva Olomouckého kraje a náměstkem hejtmana, hejtmanem je od prosince 2004. Ivan Kosatík je ženatý, má dva syny Lukáše a Tomáše ve věku 18 a 16 let. Manželka Zdenka pracuje jako lékařka ve Fakultní nemocnici v Olomouci. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít