Je třeba myslet na zadní vrátka

10. října 2005, 00:00 - PETR BÝM
10. října 2005, 00:00

PODNIKATELSKÉ POJIŠTĚNÍ Prudký rozvoj podnikání po roce 1989 vede souběžně k dynamickému rozšiřování nabídky pojišťovacích ústavů. Jen málokterá lidská aktivita je totiž spojena s tolika riziky jako právě podnikání. Po nucené a dlouholeté podnikatelské „proluce“ chyběly v 90. letech zkušenosti.

PODNIKATELSKÉ POJIŠTĚNÍ Prudký rozvoj podnikání po roce 1989 vede souběžně k dynamickému rozšiřování nabídky pojišťovacích ústavů. Jen málokterá lidská aktivita je totiž spojena s tolika riziky jako právě podnikání.

Po nucené a dlouholeté podnikatelské „proluce“ chyběly v 90. letech zkušenosti. Nicméně velmi brzy se ukázalo, že i prosperující firma může být existenčně ohrožena řadou rizikových faktorů, počínaje živelními katastrofami a konče platební nevůlí jejích obchodních partnerů.

ZABEZPEČTE SE PROTI ŽIVELNÝM POHROMÁM

Aktuální nabídka pojištění podnikatelů vychází z širokého spektra nebezpečí, která mohou podnik potkat. Základem pojistné ochrany jakéhokoli podniku je pochopitelně pojištění majetku, a to movitého i nemovitého. Jde především o pojištění proti živelním pohromám - u nás po dvou velkých záplavách věc nanejvýš živá. Pojistník ovšem musí počítat s tím, že dnes jsou k dispozici podrobné záplavové mapy a objekty v některých lokalitách pojišťovny nepojistí. Vedle živlů největší ohrožení pro majetek podniků v Česku představují krádeže - pojistník ovšem musí myslet na prevenci, která začíná solidními zámky a končí elektronickým poplašným zařízením. Zvláštní kapitolou v majetkovém pojištění podniků je pojištění skel. Obvykle jde o výlohy, jejichž případné opravy jsou pro obchodní organizace poměrně nákladnou záležitostí.

ODPOVĚDNOST ZA ŠKODU

Univerzální a obligatorní ráz má pojištění odpovědnosti za škodu - tu může vyvolat jak samotný podnikatel či jeho zaměstnanec, v řadě případů pak nekvalitní či vadný výrobek. Zjevně pod vlivem zahraniční praxe přibývá žalob uživatelů na producenty různých výrobků, výhodou pro pojištěné v takových případech je i to, že veškerá jednání s poškozenými vede samotná pojišťovna. Komplementární k této pojistce je pak pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel, která takřka bez výjimky vlastní každý podnik.

Pro výrobní podniky je určeno komplexní pojištění strojů a zejména pak pojistka proti ztrátám vzniklým v důsledku přerušení provozu, tedy výroby. To je situace, která opět souvisí s dnes frekventovanými živelními pohromami - v tomto případě si podnikatel ale pojišťuje případný ušlý zisk.

POJISTNÉ SPECIALITY Vedle těchto možno říci univerzálních pojistek existuje řada speciálních. Do této oblasti je možné zahrnout například pojištění právní pomoci - pojistku, jejíž rozšíření je u nás v porovnání se západními zeměmi zanedbatelné. Už středně velký podnik ovšem může vyvolat řadu konfliktních situací, které mají nezřídka soudní dohru. Přitom náklady, které může déletrvající proces vyvolat, mohou být enormní. Každý podnikatelský subjekt proto musí zvažovat i tato rizika, což koneckonců platí pro všechny zvláštní druhy pojištění. TRH KRÁČÍ SMĚREM K UNIJNÍM STANDARDŮM**

Uplynulý rok byl prvním, kdy se Česko plně začlenilo v Evropské unii. Pro celý sektor pojišťovnictví u nás to znamenalo nutnost vyrovnat se s unijními normami a standardy.

Harmonizace české a unijní legislativy se odvíjela od schválení několika základních právních norem (zákony o pojistné smlouvě, o pojišťovacích zprostředkovatelích, o pojišťovnictví, k nimž časem ještě přibude zákon o finančních konglomerátech). Byly tak vytvořeny formální předpoklady k vytvoření skutečně jednotného trhu pojištění u nás - zásadními změnami prošla například sféra ochrany klientů, jejichž práva byla výrazně posílena, když se zároveň posílila role dozoru.

Trochu překvapivě - počítalo se s mírným dopadem integrace do jednotného trhu pojištění v Unii - se počet pojišťoven působících na území České republiky snížil, takže ke konci loňského roku jich u nás působilo přesně 40, zatímco rok předtím jich bylo o dvě více.

Tři lze označit jako životní, neboť provozovaly činnost pouze v jednom nebo více pojistných odvětvích životního pojištění. Celkem 23 pojišťoven bylo neživotních, provozovaly tedy činnost v jednom nebo více odvětvích neživotního pojištění. Konečně 16 pojišťoven lze označit za smíšené - nabízely souběžně jedno nebo více odvětví životního pojištění a jedno či více odvětví neživotního pojištění.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít