Je to spíš na červenou

20. června 2008, 17:31 - Lukáš Novotný
20. června 2008, 17:31

Komentář

Slovensko se sice na Euro 2008 nekvalifikovalo, žluté karty se tam přesto rozdávají. Jednu si minulý týden vysloužil od premiéra Roberta Fica ministr financí Ján Počiatek. Co bylo důvodem? Počiatek si během velké ceny formule 1 v Monaku zaskočil poklábosit na jachtu manažera finanční skupiny J&T Ivana Jakaboviče.
Český občan uvyklý slýchat historky o golfových či maškarních dýcháncích domácích politiků s podnikateli by tuto informaci zřejmě přešel bez vzrušení. Navíc Počiatek s Jakabovičem prý ve společnosti šéfa bratislavského letiště Karla Biermanna probírali jen „formuli a počasí“ a pronášeli „nezajímavé, zdvořilostní fráze“. Tedy nic zarážejícího.
Nebýt toho, že o několik málo dní později se v Bruselu rozhodovalo o změně středového kurzu slovenské koruny vůči euru (EURO 23/2008). A změna parity, které se koruna musí držet dva roky před přijetím země do eurozóny, vyvolala výrazné posílení měny. A finančníci z J&T a ze společnosti Istrokapitál na tom vydělali na devizovém trhu těsně před rozhodnutím Evropské komise stovky milionů korun. Možná brilantní úsudek analytiků obou skupin, možná však obchodování na základě neveřejných informací. S druhou verzí přišel opoziční poslanec a bývalý ministr financí Ivan Mikloš. Kde je tedy pravda? Slovenská centrální banka už zahájila vyšetřování. V den před změnou kurzu se uskutečnily se slovenskou měnou obchody za 25 miliard Sk. Koruna přitom posílila k euru o nezvyklých padesát haléřů. Někdo tedy musel vědět více než ostatní a zřejmě to nebyl jen úzký okruh slovenských centrálních bankéřů. Svědčí o tom i výrok českého premiéra, který prohlásil, že jeho slovenský kolega Fico se mu úspěchem při vyjednávání silnější pozice koruny chlubil již týden před změnou parity. Že by tedy za únikem informací byl sám Fico?
Počkejme si však na výsledky šetření, než někoho odsoudíme. Přeci jen tu ale něco smrdí. Provázanost byznysu s politikou je očividná a jakékoli zapírání působí trapně a dětinsky. Kdy už si politici uvědomí, že naše země jsou malé, všichni se tu znají a všechno se rychle rozkecá. Měli by se podle toho začít (slušně) chovat. Nynější průšvih na Slovensku odnese prozatím vedení bratislavského letiště včetně šéfa Biermanna - na pokyn Fica budou na nejbližší valné hromadě odvoláni. Červenou kartu by si však v duchu fair play zasloužil i ministr Počiatek. A co teprve pan rozhodčí Fico?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít