Je povinné vyplácet dividendy?

05. října 2010, 12:00 - Michal Jašek
05. října 2010, 12:00

Jedním ze základních práv akcionáře je podílet se na zisku společnosti

Jedním ze základních práv akcionáře je podíl na zisku společnosti. Toto právo je však podmíněno rozhodnutím valné hromady společnosti o rozdělení jejího zisku mezi akcionáře formou dividend. Nedávná soudní rozhodnutí o právu akcionáře na zisk vyvolala diskusi, zda soudní praxe, po níž může následovat legislativní úprava současných pravidel pro jeho rozdělování, směřuje dle některých západních zemí k tomu, že společnosti budou po doplnění zákonných fondů a splnění existujících podmínek muset zisk rozdělovat mezi akcionáře, pokud nepředloží pádné důvody pro jeho ponechání v nich.

První případ V prvním případě soud řešil, zda společnost, která pravidelně dosahuje zisku, porušuje zákon, nevyplácí-li akcionářům žádné dividendy, přestože tomu nebrání faktické ani právní překážky. A také zda je, či není, tantiéma – podíl členů představenstva a dozorčí rady na zisku – vázaná na výplatu dividend. Soud o výplatě tantiém prohlásil, že je v rozporu se zákonem, pokud byl celý zisk schválený valnou hromadou k rozdělení určen na ně, aniž by byly stanoveny jakékoli dividendy pro akcionáře. Dle soudu také šlo o zneužití většiny hlasů ve společnosti na úkor minoritních akcionářů. Osoby ovládající společnost, které prosadily rozhodnutí, byly totiž současně členy statutárních orgánů, jimž byla tantiéma určena. V otázce povinnosti vyplácet dividendu však soud konstatoval, že právo akcionáře na podíl na zisku není nijak vynutitelné. A společnost není povinná dividendy vyplácet, pokud o tom valná hromada nerozhodne. Tento závěr potvrdil i Nejvyšší soud. Ten však v odůvodnění svého rozhodnutí uvedl, že valná hromada může o nerozdělení zisku mezi akcionáře a jeho ponechání ve společnosti rozhodnout z „důležitých důvodů“. Neuvedl však, co za ně lze považovat.

Druhá stížnost Ve druhém případě soud řešil stížnost menšinových akcionářů, že společnost nevyplatila dividendu a dosažený zisk byl na základě usnesení valné hromady převeden na účet nerozděleného zisku z minulých let. I v něm soud konstatoval, že právo na podíl na zisku nevzniká akcionáři automaticky – vždy, když jej společnost vytvoří – ale pouze pokud jeho výplatu schválí valná hromada. Její usnesení však soud zrušil ze tří důvodů. Za prvé návrh představenstva nerozdělit zisk společnosti nebyl způsobilý, neboť neobsahoval odůvodnění, proč nemá být vyplacen akcionářům. Za druhé usnesení valné hromady bylo v rozporu s požadavkem stanov společnosti ohledně postupu při rozdělování jejího zisku. Za třetí byla porušena práva akcionářů na vysvětlení programu valné hromady. Dle soudu totiž nebyly minoritním akcionářům na dotazy o důvodech nerozdělení zisku sděleny relevantní důvody.

Doporučení Konstatování soudu, že návrh představenstva (ne)rozdělit zisk musí být náležitě odůvodněn, pokud není navrhováno jeho celé rozdělení mezi akcionáře, je poměrně průkopnické a nelze pro ně najít oporu v zákoně, soudní judikatuře ani odborné literatuře. Bude proto zajímavé sledovat, jaký postoj k rozhodnutí zaujmou soudy vyšších instancí – i s ohledem na jejich rozhodnutí v prvním případě. Společnostem, které zamýšlejí nerozdělovat zisk mezi akcionáře, ale nebudou čekat na rozhodnutí odvolacích soudů v uvedené kauze, lze doporučit, aby zkontrolovaly ustanovení svých stanov o pravidlech pro výplatu dividend a jejich představenstva v návrhu na nerozdělení zisku dostatečně vysvětlila jeho důvody. Neplatnost usnesení valné hromady o nerozdělení zisku totiž neznamená, že bude muset být akcionářům vyplacen. Důsledkem však budou dodatečné náklady na soudní spory a na další valné hromady.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít