Article, show

Je podnikání slučitelné s komunistickou ideologií?

18. dubna 2006, 00:00 - admin
18. dubna 2006, 00:00

Anketa Profitu

Zdeněk Škromach

ministr práce a sociálních věcí za ČSSD

I komunista je občan a živí se tak, jak uzná za vhodné. Politika je politika a v případě získávání prostředků na životní potřeby je „košile bližší než kabát“. Jinak, bez ironie, si myslím, že pokud budeme porovnávat standardní podnikání versus ideologie komunismu, tak z mého pohledu je to neslučitelné, protože podnikatelská aktivita je směřována získáváním zisku (stále většího), což se děje většinou na úkor jiné skupiny, a to ideologie rovnostářství komunismu určitě neumožňuje. Věřím, že i tuto skutečnost si současní komunisté dokážou odborně vysvětlit a inovovat argumentaci. Podstata však zůstává stejná. V zásadě ať podniká, kdo to umí.

Jiří Dolejš místopředseda KSČM

Samotný fakt několika tisíc podnikajích členů KSČM naznačuje, že nejde o rozpor. KSČM považuje soukromou iniciativu za cenný pilíř ekonomiky, lišíme se pouze v tom, že kritizujeme monopol soukromého vlastnictví a věříme v perspektivnost i jiných vlastnických forem (družstva či zaměstnanecké spoluvlastnictví). Programově se stavíme za hospodářskou pluralitu. Ve svém odborném zázemí máme začleněnu sekci drobného a středního podnikání. Vnímáme, že rozvoj tohoto sektoru přispívá ke snižování nezaměstnanosti a zvyšuje pružnost ekonomiky. Podporu podnikání nevidíme pouze v triviálních slibech osvobození od daňových okovů, daleko více ve zjednodušení komunikace s úřady, transparentnosti veřejných zakázek a rovnoprávnosti se zahraničními investory při poskytování pobídek, ve zlepšování poradenského a infrastrukturního servisu.

Jiří Karas poslanec za KDU-ČSL

Po listopadu 1989 jsem předpokládal, že mnozí významní komunisté začnou podnikat - bez ohledu na to, zda ve straně zůstanou, či odejdou. Také se tak stalo. Co se týče současných členů KSČM, nevnímám jako rozpor být členem komunistické strany a podnikat.

Alena Páralová stínová ministryně práce a sociálních věcí za ODS

Podnikatel bývá často zaměstnavatelem a zaměstnavatel je v komunistické ideologii kapitalista, který vykořisťuje. Proto je třeba proti němu vést třídní boj a zničit ho. Kapitalismus představuje pravý opak komunistického kolektivismu a podnikatelé jsou nepochybně nepřáteli komunismu. Komunisti se nikdy nebáli v zájmu své ideologie činit cokoli. Jakmile se dostali k moci, zapomněli na sliby dělnické třídě a chovali se úplně jinak. Když se v roce 1953 po vyhlášení měnové reformy Škodováci v Plzni odvážili jít protestovat do ulic, byla tato za 40 let jediná stávka komunisty tvrdě a bezohledně potlačena. Organizátoři stávky a mnoho dalších lidí bylo odsouzeno za „opovážlivost“ hájit zájmy dělníků k trestům odnětí svobody v délce trvání od 5 do 15 let. V roce 1989, po 40 letech vlády, měli členové KSČ ve srovnání s nestraníky více informací a známostí. Proto měli větší šanci podílet se na privatizaci a nejlepší startovací pozice pro podnikání. Z mnohých komunistů se proto stali zaměstnavatelé. Většina z nich sice KSČM opustila, ale někteří zůstali dodnes.

Bedřich Danda předseda Sdružení podnikatelů

Komunisté v letech 1948 až 1989, kdy vládli, soukromé podnikání zakázali. Podle názoru Sdružení podnikatelů je proto soukromé podnikání v naprostém rozporu nejen s komunistickou ideologií, ale i praxí. Jako dobrou a adekvátní odvetu bych považoval prosazení zákona zakazujícího podnikat nejen všem současným, ale i bývalým členům komunistické strany. To je ale při současném rozložení ve sněmovně, kdy de facto vládne „levá koalice“, neprůchodné.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít