Je nutná radikální reforma důchodů

17. května 2004, 00:00 - ANDREA ARNOULOVÁ
17. května 2004, 00:00

MÍSTOPŘEDSEDKYNĚ SNĚMOVNÍHO VÝBORU PRO SOCIÁLNÍ POLITIKU A ZDRAVOTNICTVÍ ALENA PÁRALOVÁ (ODS): Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) tvrdí, že radikální penzijní reforma je pro ČR jedinou možností, aby i současná mladá generace v budoucnu pobírala nějaké důchody.

MÍSTOPŘEDSEDKYNĚ SNĚMOVNÍHO VÝBORU PRO SOCIÁLNÍ POLITIKU A ZDRAVOTNICTVÍ ALENA PÁRALOVÁ (ODS):

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) tvrdí, že radikální penzijní reforma je pro ČR jedinou možností, aby i současná mladá generace v budoucnu pobírala nějaké důchody.

Jak vlastně OECD penzijní systém České republiky hodnotí? Říká, že naše republika má vůbec jedny z největších odvodů na důchody - vyjadřuje znepokojení nad tím, že se dokonce zvýšily z 26 na 28 procent. Jestli neuděláme razantní penzijní reformu nebo nezměníme její parametry, tak podle OECD budou někdy v letech 2040-50 výdaje na důchody (včetně invalidních) oproti dnešku téměř dvojnásobné. Pro připomenutí: dnes odvody činí 9,2 procenta HDP, ve zmíněných letech by to bylo 16-17 procent. OECD též varuje, že ačkoli máme nejvyšší příspěvky na dobrovolné penzijní připojištění na světě, naši občané to příliš neakceptují. Za ta léta, co u nás penzijní fondy fungují, jsou v nich pouhá 3 procenta HDP. To nás nespasí. Upozorňuje OECD ještě na jiné problémy? Alarmující je pro ni i skutečnost, že spolu se Španělskem máme velice špatné demografické výhledy. Na jeden manželský pár se u nás rodí 1,1 dítěte. Z úst experta OECD zazněl názor, že problém důchodů jako takový u nás přestane existovat, protože prostě vymřeme. Toho však není třeba se obávat. V porodnosti dochází k vlnám. Až však u nás ona porodní vlna nastane, bude pozdě. Je proto potřeba překlenout dobu mezi tím. Pustila by se ODS - v případě vítězství v příštích parlamentních volbách - do radikální penzijní reformy? ODS už v roce 2002 vysvětlovala, do čeho se chce pustit a volby prohrála. Přitom dnes i premiér Špidla přiznává, že je potřeba tento problém řešit. Realita je neúprosná, je však těžké pustit se naráz do radikálních řešení, která by postihla současné důchodce - i mně chodí dopisy od pracovitých lidí, kteří mě žádají, abychom nezvyšovali věk odchodu do důchodu. Pokud se však s ničím nepohne, mnohem drsněji to v budoucnu odskáče dnešní mladá generace. Expert OECD říká, že máme jen tři možnosti: nižší valorizace důchodů, prodloužení věku odchodu do důchodu nebo zvýšení odvodů. A kterou z nich OECD doporučuje?**

Podle názoru jejího experta na danou problematiku je potřebná kombinace nižší valorizace a zvyšování věku odchodu do důchodu - doporučuje se 67 let, protože 63 roky, na kterých se se skřípěním zubů dohodla vládní koalice, nestačí. Zajímavé je, že za první republiky u nás byla zavedena jedna z nejmodernějších důchodových reforem. Tehdy byl věk odchodu do důchodu 65 let. Jelikož v té době lidé umírali daleko dřív než dnes, nyní bychom podle tohoto modelu odcházeli do důchodu asi v osmdesáti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po…
Continental znovu vynalezl kolo, aby mohly elektromobily lépe brzdit
Kvíz na pátek: Poznáte součástky auta jen podle obrázku?
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou. Vypadá hodně dobře
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Technologie
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Evleaks kazí překvapení další Korejcům. Takhle bude vypadat LG V30
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít