Je nutná radikální reforma důchodů

17. května 2004, 00:00 - ANDREA ARNOULOVÁ
17. května 2004, 00:00

MÍSTOPŘEDSEDKYNĚ SNĚMOVNÍHO VÝBORU PRO SOCIÁLNÍ POLITIKU A ZDRAVOTNICTVÍ ALENA PÁRALOVÁ (ODS): Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) tvrdí, že radikální penzijní reforma je pro ČR jedinou možností, aby i současná mladá generace v budoucnu pobírala nějaké důchody.

MÍSTOPŘEDSEDKYNĚ SNĚMOVNÍHO VÝBORU PRO SOCIÁLNÍ POLITIKU A ZDRAVOTNICTVÍ ALENA PÁRALOVÁ (ODS):

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) tvrdí, že radikální penzijní reforma je pro ČR jedinou možností, aby i současná mladá generace v budoucnu pobírala nějaké důchody.

Jak vlastně OECD penzijní systém České republiky hodnotí? Říká, že naše republika má vůbec jedny z největších odvodů na důchody - vyjadřuje znepokojení nad tím, že se dokonce zvýšily z 26 na 28 procent. Jestli neuděláme razantní penzijní reformu nebo nezměníme její parametry, tak podle OECD budou někdy v letech 2040-50 výdaje na důchody (včetně invalidních) oproti dnešku téměř dvojnásobné. Pro připomenutí: dnes odvody činí 9,2 procenta HDP, ve zmíněných letech by to bylo 16-17 procent. OECD též varuje, že ačkoli máme nejvyšší příspěvky na dobrovolné penzijní připojištění na světě, naši občané to příliš neakceptují. Za ta léta, co u nás penzijní fondy fungují, jsou v nich pouhá 3 procenta HDP. To nás nespasí. Upozorňuje OECD ještě na jiné problémy? Alarmující je pro ni i skutečnost, že spolu se Španělskem máme velice špatné demografické výhledy. Na jeden manželský pár se u nás rodí 1,1 dítěte. Z úst experta OECD zazněl názor, že problém důchodů jako takový u nás přestane existovat, protože prostě vymřeme. Toho však není třeba se obávat. V porodnosti dochází k vlnám. Až však u nás ona porodní vlna nastane, bude pozdě. Je proto potřeba překlenout dobu mezi tím. Pustila by se ODS - v případě vítězství v příštích parlamentních volbách - do radikální penzijní reformy? ODS už v roce 2002 vysvětlovala, do čeho se chce pustit a volby prohrála. Přitom dnes i premiér Špidla přiznává, že je potřeba tento problém řešit. Realita je neúprosná, je však těžké pustit se naráz do radikálních řešení, která by postihla současné důchodce - i mně chodí dopisy od pracovitých lidí, kteří mě žádají, abychom nezvyšovali věk odchodu do důchodu. Pokud se však s ničím nepohne, mnohem drsněji to v budoucnu odskáče dnešní mladá generace. Expert OECD říká, že máme jen tři možnosti: nižší valorizace důchodů, prodloužení věku odchodu do důchodu nebo zvýšení odvodů. A kterou z nich OECD doporučuje?**

Podle názoru jejího experta na danou problematiku je potřebná kombinace nižší valorizace a zvyšování věku odchodu do důchodu - doporučuje se 67 let, protože 63 roky, na kterých se se skřípěním zubů dohodla vládní koalice, nestačí. Zajímavé je, že za první republiky u nás byla zavedena jedna z nejmodernějších důchodových reforem. Tehdy byl věk odchodu do důchodu 65 let. Jelikož v té době lidé umírali daleko dřív než dnes, nyní bychom podle tohoto modelu odcházeli do důchodu asi v osmdesáti.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít