Je nutná radikální reforma důchodů

17. května 2004, 00:00 - ANDREA ARNOULOVÁ
17. května 2004, 00:00

MÍSTOPŘEDSEDKYNĚ SNĚMOVNÍHO VÝBORU PRO SOCIÁLNÍ POLITIKU A ZDRAVOTNICTVÍ ALENA PÁRALOVÁ (ODS): Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) tvrdí, že radikální penzijní reforma je pro ČR jedinou možností, aby i současná mladá generace v budoucnu pobírala nějaké důchody.

MÍSTOPŘEDSEDKYNĚ SNĚMOVNÍHO VÝBORU PRO SOCIÁLNÍ POLITIKU A ZDRAVOTNICTVÍ ALENA PÁRALOVÁ (ODS):

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) tvrdí, že radikální penzijní reforma je pro ČR jedinou možností, aby i současná mladá generace v budoucnu pobírala nějaké důchody.

Jak vlastně OECD penzijní systém České republiky hodnotí? Říká, že naše republika má vůbec jedny z největších odvodů na důchody - vyjadřuje znepokojení nad tím, že se dokonce zvýšily z 26 na 28 procent. Jestli neuděláme razantní penzijní reformu nebo nezměníme její parametry, tak podle OECD budou někdy v letech 2040-50 výdaje na důchody (včetně invalidních) oproti dnešku téměř dvojnásobné. Pro připomenutí: dnes odvody činí 9,2 procenta HDP, ve zmíněných letech by to bylo 16-17 procent. OECD též varuje, že ačkoli máme nejvyšší příspěvky na dobrovolné penzijní připojištění na světě, naši občané to příliš neakceptují. Za ta léta, co u nás penzijní fondy fungují, jsou v nich pouhá 3 procenta HDP. To nás nespasí. Upozorňuje OECD ještě na jiné problémy? Alarmující je pro ni i skutečnost, že spolu se Španělskem máme velice špatné demografické výhledy. Na jeden manželský pár se u nás rodí 1,1 dítěte. Z úst experta OECD zazněl názor, že problém důchodů jako takový u nás přestane existovat, protože prostě vymřeme. Toho však není třeba se obávat. V porodnosti dochází k vlnám. Až však u nás ona porodní vlna nastane, bude pozdě. Je proto potřeba překlenout dobu mezi tím. Pustila by se ODS - v případě vítězství v příštích parlamentních volbách - do radikální penzijní reformy? ODS už v roce 2002 vysvětlovala, do čeho se chce pustit a volby prohrála. Přitom dnes i premiér Špidla přiznává, že je potřeba tento problém řešit. Realita je neúprosná, je však těžké pustit se naráz do radikálních řešení, která by postihla současné důchodce - i mně chodí dopisy od pracovitých lidí, kteří mě žádají, abychom nezvyšovali věk odchodu do důchodu. Pokud se však s ničím nepohne, mnohem drsněji to v budoucnu odskáče dnešní mladá generace. Expert OECD říká, že máme jen tři možnosti: nižší valorizace důchodů, prodloužení věku odchodu do důchodu nebo zvýšení odvodů. A kterou z nich OECD doporučuje?**

Podle názoru jejího experta na danou problematiku je potřebná kombinace nižší valorizace a zvyšování věku odchodu do důchodu - doporučuje se 67 let, protože 63 roky, na kterých se se skřípěním zubů dohodla vládní koalice, nestačí. Zajímavé je, že za první republiky u nás byla zavedena jedna z nejmodernějších důchodových reforem. Tehdy byl věk odchodu do důchodu 65 let. Jelikož v té době lidé umírali daleko dřív než dnes, nyní bychom podle tohoto modelu odcházeli do důchodu asi v osmdesáti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít