Je nutná nová koncepce nakládání s odpady

29. července 2009, 00:00 - Marcela Honsová
29. července 2009, 00:00

Prvním pozitivním krokem k řešení situace odpadového hospodářství byl kulatý stůl nazvaný Efektivní nástroje plnění cílů odpadového hospodářství v České republice v perspektivě roku 2020, který svolal ministr životního prostředí Ladislav Miko. Na jednání byli přizváni přední odborníci na odpadové hospodářství a také zástupci všech významných zainteresovaných skupin.

V odpadovém hospodářství Česka je potřeba rozumně posunout diskuzi k vytvoření celkového rámce a komplexního přístupu k přípravě strategických a následně legislativních materiálů. Toto první jednání za účasti ministra životního prostředí velmi vítáme. Vyslyšení všech zainteresovaných stran a otevřená produktivní diskuze přispěje k vyjasnění priorit a hlavních směrů, jimiž je nutné se nyní ubírat.

Tématem diskuzí u kulatého stolu byly možnosti efektivního naplnění cílů odpadového hospodářství v tuzemsku, ale také řešení krize druhotných surovin, vytvoření dlouhodobé strategie odpadového hospodářství a následně velké novely zákona o odpadech. V neposlední řadě se hovořilo také o energetickém využívání odpadů a přeshraniční přepravě odpadů. Dalším důležitým diskutovaným tématem byla změna Plánu odpadového hospodářství a následně Implementačního dokumentu Operačního programu Životní prostředí.

Z tohoto operačního programu lze v dnešní době podpořit pouze projekty na prvotní zpracování odpadů a podporu třídění, je zde ale vyloučena podpora velkých projektů na energetické využívání odpadů. Diskuzí nad konkrétní změnou Plánu odpadového hospodářství a následně Implementačního dokumentu by se to mělo v nejbližší době změnit tak, aby ještě v tomto plánovacím období Evropské unie mohly být v Česku dobudovány stávající integrované systémy nakládání s odpady a jejich energetického využívání. Tím by se zároveň snížilo množství skládkovaných odpadů.

Hospodářská komora prosazuje v prvé řadě zpracování nové koncepce nakládání s odpady a s druhotnými surovinami, které je podle předchozích zkušeností nezbytné řešit společně. Nutné je také věnovat pozornost stávajícímu Plánu odpadového hospodářství s úpravou znění a zanesením energetického zpracování odpadů, dobudováním integrovaných systémů nakládání s odpadem či zdokonalením terminologie pojmů. Dalším důležitým bodem je změna Implementačního dokumentu Operačního programu Životní prostředí tak, aby bylo možno čerpat tyto finance i na velké projekty v odpadovém hospodářství. Co se týče legislativním materiálů, je nutné v tuto chvíli realizovat malé novely zákona o odpadech reflektující evropské směrnice a teprve na základě nově vytvořených dlouhodobých strategií zpracovat velkou novelu odpadového zákona, která musejí být jednoduchá, srozumitelná a široce prodiskutovaná.

Do celkového přístupu k řešení situace v odpadovém hospodářství se musí navrátit environmentální, sociální a ekonomické aspekty. Vzhledem k tomu, že jednání u kulatého stolu ukázalo, jak je toto téma nutné rozebírat s širokým plénem zainteresovaných i nadále, a s ohledem na množství vznesených otázek padl ze strany ministerstva životního prostředí příslib dalších obdobných setkání v nejbližší době, na nichž bude snaha konkrétně řešit aktuálně nastíněné problémy a otázky.

Pavel Bartoš, viceprezident Hospodářské komory ČR

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít