Article, show

Je nutná nová koncepce nakládání s odpady

29. července 2009, 00:00 - Marcela Honsová
29. července 2009, 00:00

Prvním pozitivním krokem k řešení situace odpadového hospodářství byl kulatý stůl nazvaný Efektivní nástroje plnění cílů odpadového hospodářství v České republice v perspektivě roku 2020, který svolal ministr životního prostředí Ladislav Miko. Na jednání byli přizváni přední odborníci na odpadové hospodářství a také zástupci všech významných zainteresovaných skupin.

V odpadovém hospodářství Česka je potřeba rozumně posunout diskuzi k vytvoření celkového rámce a komplexního přístupu k přípravě strategických a následně legislativních materiálů. Toto první jednání za účasti ministra životního prostředí velmi vítáme. Vyslyšení všech zainteresovaných stran a otevřená produktivní diskuze přispěje k vyjasnění priorit a hlavních směrů, jimiž je nutné se nyní ubírat.

Tématem diskuzí u kulatého stolu byly možnosti efektivního naplnění cílů odpadového hospodářství v tuzemsku, ale také řešení krize druhotných surovin, vytvoření dlouhodobé strategie odpadového hospodářství a následně velké novely zákona o odpadech. V neposlední řadě se hovořilo také o energetickém využívání odpadů a přeshraniční přepravě odpadů. Dalším důležitým diskutovaným tématem byla změna Plánu odpadového hospodářství a následně Implementačního dokumentu Operačního programu Životní prostředí.

Z tohoto operačního programu lze v dnešní době podpořit pouze projekty na prvotní zpracování odpadů a podporu třídění, je zde ale vyloučena podpora velkých projektů na energetické využívání odpadů. Diskuzí nad konkrétní změnou Plánu odpadového hospodářství a následně Implementačního dokumentu by se to mělo v nejbližší době změnit tak, aby ještě v tomto plánovacím období Evropské unie mohly být v Česku dobudovány stávající integrované systémy nakládání s odpady a jejich energetického využívání. Tím by se zároveň snížilo množství skládkovaných odpadů.

Hospodářská komora prosazuje v prvé řadě zpracování nové koncepce nakládání s odpady a s druhotnými surovinami, které je podle předchozích zkušeností nezbytné řešit společně. Nutné je také věnovat pozornost stávajícímu Plánu odpadového hospodářství s úpravou znění a zanesením energetického zpracování odpadů, dobudováním integrovaných systémů nakládání s odpadem či zdokonalením terminologie pojmů. Dalším důležitým bodem je změna Implementačního dokumentu Operačního programu Životní prostředí tak, aby bylo možno čerpat tyto finance i na velké projekty v odpadovém hospodářství. Co se týče legislativním materiálů, je nutné v tuto chvíli realizovat malé novely zákona o odpadech reflektující evropské směrnice a teprve na základě nově vytvořených dlouhodobých strategií zpracovat velkou novelu odpadového zákona, která musejí být jednoduchá, srozumitelná a široce prodiskutovaná.

Do celkového přístupu k řešení situace v odpadovém hospodářství se musí navrátit environmentální, sociální a ekonomické aspekty. Vzhledem k tomu, že jednání u kulatého stolu ukázalo, jak je toto téma nutné rozebírat s širokým plénem zainteresovaných i nadále, a s ohledem na množství vznesených otázek padl ze strany ministerstva životního prostředí příslib dalších obdobných setkání v nejbližší době, na nichž bude snaha konkrétně řešit aktuálně nastíněné problémy a otázky.

Pavel Bartoš, viceprezident Hospodářské komory ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít