Je nutná nová koncepce nakládání s odpady

29. července 2009, 00:00 - Marcela Honsová
29. července 2009, 00:00

Prvním pozitivním krokem k řešení situace odpadového hospodářství byl kulatý stůl nazvaný Efektivní nástroje plnění cílů odpadového hospodářství v České republice v perspektivě roku 2020, který svolal ministr životního prostředí Ladislav Miko. Na jednání byli přizváni přední odborníci na odpadové hospodářství a také zástupci všech významných zainteresovaných skupin.

V odpadovém hospodářství Česka je potřeba rozumně posunout diskuzi k vytvoření celkového rámce a komplexního přístupu k přípravě strategických a následně legislativních materiálů. Toto první jednání za účasti ministra životního prostředí velmi vítáme. Vyslyšení všech zainteresovaných stran a otevřená produktivní diskuze přispěje k vyjasnění priorit a hlavních směrů, jimiž je nutné se nyní ubírat.

Tématem diskuzí u kulatého stolu byly možnosti efektivního naplnění cílů odpadového hospodářství v tuzemsku, ale také řešení krize druhotných surovin, vytvoření dlouhodobé strategie odpadového hospodářství a následně velké novely zákona o odpadech. V neposlední řadě se hovořilo také o energetickém využívání odpadů a přeshraniční přepravě odpadů. Dalším důležitým diskutovaným tématem byla změna Plánu odpadového hospodářství a následně Implementačního dokumentu Operačního programu Životní prostředí.

Z tohoto operačního programu lze v dnešní době podpořit pouze projekty na prvotní zpracování odpadů a podporu třídění, je zde ale vyloučena podpora velkých projektů na energetické využívání odpadů. Diskuzí nad konkrétní změnou Plánu odpadového hospodářství a následně Implementačního dokumentu by se to mělo v nejbližší době změnit tak, aby ještě v tomto plánovacím období Evropské unie mohly být v Česku dobudovány stávající integrované systémy nakládání s odpady a jejich energetického využívání. Tím by se zároveň snížilo množství skládkovaných odpadů.

Hospodářská komora prosazuje v prvé řadě zpracování nové koncepce nakládání s odpady a s druhotnými surovinami, které je podle předchozích zkušeností nezbytné řešit společně. Nutné je také věnovat pozornost stávajícímu Plánu odpadového hospodářství s úpravou znění a zanesením energetického zpracování odpadů, dobudováním integrovaných systémů nakládání s odpadem či zdokonalením terminologie pojmů. Dalším důležitým bodem je změna Implementačního dokumentu Operačního programu Životní prostředí tak, aby bylo možno čerpat tyto finance i na velké projekty v odpadovém hospodářství. Co se týče legislativním materiálů, je nutné v tuto chvíli realizovat malé novely zákona o odpadech reflektující evropské směrnice a teprve na základě nově vytvořených dlouhodobých strategií zpracovat velkou novelu odpadového zákona, která musejí být jednoduchá, srozumitelná a široce prodiskutovaná.

Do celkového přístupu k řešení situace v odpadovém hospodářství se musí navrátit environmentální, sociální a ekonomické aspekty. Vzhledem k tomu, že jednání u kulatého stolu ukázalo, jak je toto téma nutné rozebírat s širokým plénem zainteresovaných i nadále, a s ohledem na množství vznesených otázek padl ze strany ministerstva životního prostředí příslib dalších obdobných setkání v nejbližší době, na nichž bude snaha konkrétně řešit aktuálně nastíněné problémy a otázky.

Pavel Bartoš, viceprezident Hospodářské komory ČR

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít