Je nutná nová koncepce nakládání s odpady

29. července 2009, 00:00 - Marcela Honsová
29. července 2009, 00:00

Prvním pozitivním krokem k řešení situace odpadového hospodářství byl kulatý stůl nazvaný Efektivní nástroje plnění cílů odpadového hospodářství v České republice v perspektivě roku 2020, který svolal ministr životního prostředí Ladislav Miko. Na jednání byli přizváni přední odborníci na odpadové hospodářství a také zástupci všech významných zainteresovaných skupin.

V odpadovém hospodářství Česka je potřeba rozumně posunout diskuzi k vytvoření celkového rámce a komplexního přístupu k přípravě strategických a následně legislativních materiálů. Toto první jednání za účasti ministra životního prostředí velmi vítáme. Vyslyšení všech zainteresovaných stran a otevřená produktivní diskuze přispěje k vyjasnění priorit a hlavních směrů, jimiž je nutné se nyní ubírat.

Tématem diskuzí u kulatého stolu byly možnosti efektivního naplnění cílů odpadového hospodářství v tuzemsku, ale také řešení krize druhotných surovin, vytvoření dlouhodobé strategie odpadového hospodářství a následně velké novely zákona o odpadech. V neposlední řadě se hovořilo také o energetickém využívání odpadů a přeshraniční přepravě odpadů. Dalším důležitým diskutovaným tématem byla změna Plánu odpadového hospodářství a následně Implementačního dokumentu Operačního programu Životní prostředí.

Z tohoto operačního programu lze v dnešní době podpořit pouze projekty na prvotní zpracování odpadů a podporu třídění, je zde ale vyloučena podpora velkých projektů na energetické využívání odpadů. Diskuzí nad konkrétní změnou Plánu odpadového hospodářství a následně Implementačního dokumentu by se to mělo v nejbližší době změnit tak, aby ještě v tomto plánovacím období Evropské unie mohly být v Česku dobudovány stávající integrované systémy nakládání s odpady a jejich energetického využívání. Tím by se zároveň snížilo množství skládkovaných odpadů.

Hospodářská komora prosazuje v prvé řadě zpracování nové koncepce nakládání s odpady a s druhotnými surovinami, které je podle předchozích zkušeností nezbytné řešit společně. Nutné je také věnovat pozornost stávajícímu Plánu odpadového hospodářství s úpravou znění a zanesením energetického zpracování odpadů, dobudováním integrovaných systémů nakládání s odpadem či zdokonalením terminologie pojmů. Dalším důležitým bodem je změna Implementačního dokumentu Operačního programu Životní prostředí tak, aby bylo možno čerpat tyto finance i na velké projekty v odpadovém hospodářství. Co se týče legislativním materiálů, je nutné v tuto chvíli realizovat malé novely zákona o odpadech reflektující evropské směrnice a teprve na základě nově vytvořených dlouhodobých strategií zpracovat velkou novelu odpadového zákona, která musejí být jednoduchá, srozumitelná a široce prodiskutovaná.

Do celkového přístupu k řešení situace v odpadovém hospodářství se musí navrátit environmentální, sociální a ekonomické aspekty. Vzhledem k tomu, že jednání u kulatého stolu ukázalo, jak je toto téma nutné rozebírat s širokým plénem zainteresovaných i nadále, a s ohledem na množství vznesených otázek padl ze strany ministerstva životního prostředí příslib dalších obdobných setkání v nejbližší době, na nichž bude snaha konkrétně řešit aktuálně nastíněné problémy a otázky.

Pavel Bartoš, viceprezident Hospodářské komory ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít