Je lepší se přestěhovat, nebo vyhořet?

13. června 2005, 00:00 - JIŘÍ PINKA
13. června 2005, 00:00

SPEDITÉŘI Přemístit kancelář nemusí být až tak velký problém. Jak jsme zjistili v pravidelném testu Profitu, specializované firmy nabízejí komplexní a rychlé služby, které je ovšem vhodné pojistit písemnou smlouvou. Přesun firmy do jiných prostor se bezpochyby podobá malému zemětřesení, na které je zapotřebí se dobře připravit.

SPEDITÉŘI Přemístit kancelář nemusí být až tak velký problém. Jak jsme zjistili v pravidelném testu Profitu, specializované firmy nabízejí komplexní a rychlé služby, které je ovšem vhodné pojistit písemnou smlouvou. Přesun firmy do jiných prostor se bezpochyby podobá malému zemětřesení, na které je zapotřebí se dobře připravit. Oslovili jsme proto několik specializovaných firem. V našem případě jsme počítali s přemístěním větší kanceláře s kompletním vybavením z Prahy do Hradce Králové. Bezplatnou prohlídku kanceláře a zpracování nabídky nám navrhla operátorka pražské stěhovací firmy Čtvrtečka. „Ušetříte si spoustu starostí a my také,“ vysvětlovala. Na otázku, kolik to bude stát, sdělila, že při stěhování z budovy ve čtvrtém patře do kanceláře v prvním patře v Hradci Králové zaplatíme zhruba jedenáct tisíc korun plus devatenáctiprocentní DPH. Předběžná kalkulace přitom zahrnovala převoz věcí na vzdálenost sto dvacet kilometrů vozidlem Renault Midlum o nákladovém objemu třiceti šesti metrů krychlových. „Pokud máte zájem o stěhování už příští víkend, je to časově tak na hraně. Ve čtvrtek dopoledne bych k vám poslala technika, aby zpracoval nabídku,“ navrhla operátorka. V základní ceně námi poptávaného stěhování byla zahrnuta nakládka a vykládka vozidla, rozmístění nábytku na určené místo a případná demontáž nábytku. Pokud bychom měli zájem o demontáž a balení stěhovaných věcí, firma si účtuje dvě stě osmdesát korun na osobu za hodinu práce. Společnost je navíc schopna zajistit malování a lakýrnické práce v objektu. VÍKENDOVÉ STĚHOVÁNÍ JE NĚKDY DRAŽŠÍ

Společnost Stahl na svých internetových stránkách avizuje, že je největší stěhovací službou v České republice. Příjemně nás překvapila detailně rozepsaným popisem služeb. Komplexní nabídka je, podobně jako u dalších firem, dražší. V tomto případě zvedá cenu obalový materiál a práce. „Záleží na tom, co se bude balit, ale zhruba se dá počítat se třemi až pěti tisíci navíc,“ řekla nám zástupkyně společnosti Stahl.

Standardní služba by podle předběžných propočtů firmy vyšla na 12 750 korun bez DPH. V tomto případě se nepočítá s předchozí návštěvou technika. Záhy se ale dovídáme smutnou zprávu, k ceně bez daně si společnost za práci o víkendu účtuje deset procent navíc.

Stejně jako v předchozím případě má i Stahl volné termíny a mohli bychom se bez problémů stěhovat. Z široké nabídky vozidel Mercedes a Renault jsme opětovně zvolili objemově stejný vůz.

SEPIŠTE SMLOUVU

Bezchybně pracoval rovněž dispečink firmy Stěhování Praha. Při zmíněné vzdálenosti a kapacitě vozidla třicet pět metrů krychlových bychom zaplatili přibližně deset tisíc korun. Šlo by o částečnou službu, při které by firma dopravila do sídla firmy stěhovací boxy a balení by nezajišťovala. „Je to orientační cena, která se ale nebude o moc lišit,“ slibuje dispečer.

Na otázku, zda lze stěhování objednat na příští víkend, se dozvídáme: „Máme dostatečné kapacity, ale doporučujeme vyřídit objednávku do příštího pondělí, abychom si včas zajistili povolení k vjezdu vozidla na vaši adresu do centra Prahy. Ať se rozhodnete jakkoli, sepište smlouvu, aby vám pak někdo neřekl, že cena je o pět tisíc vyšší,“ poradil nám dispečer. Jako u předchozích společností lze objednávku zadávat po internetu.

ŽÁDNÉ RIZIKO

Uspěli jsme také při objednávce u Autodopravy Pavel Žídek v Hradci Králové. Podle majitele bychom ovšem museli zaplatit obě cesty, tedy dvě stě čtyřicet kilometrů s vysvětlením, že by v Praze těžko získal navazující zakázku. Kilometr cesty u této firmy stojí šestnáct korun a za předpokládané další tři pracovníky si Žídek účtuje po šedesáti korunách na hodinu (během přepravy). Samotný stěhovací výkon jednoho speditéra stojí dvě stě dvacet korun za hodinu. K tomu všemu bychom museli přičíst daň z přidané hodnoty. Majitel by naši firmu před stěhováním navštívil: „Chtěl bych se podívat, zda je všechno v pořádku.“ Na otázku, proč, odpověděl: „Podíval bych se, jak vypadají schody, zda nejde třeba o nábytek ze skla, na který bychom se museli lépe připravit a podobně.“

Doplnil, že nedávno si u něj pražská firma objednala stěhování školicího střediska až z Hannoveru. Nic bližšího se ale od nich dopředu nedozvěděl, takže zakázku musel kvůli možným rizikům odmítnout. Zeptal se ještě, mezi kterými patry se stěhování uskuteční. „Obvolejte si třeba ještě několik firem a pak se případně domluvíme. Snažím se o běžné ceny, nic nepředražuji,“ dodal. Po hrubém propočtu jsme i tak zjistili, že bychom možná i pár stovek ušetřili.

Další pokus najít na internetu ještě jednu stěhovací firmu z Hradecka skončil hned na začátku. Společnost Stěhování Spálenský jsme museli vynechat, protože se specializuje na přepravu po regionech Pardubice a Hradec Králové. Citelně chudší než v metropoli je ovšem nabídka stěhovacích služeb pro firmy i v dalších částech Česka. 

ORIENTAČNÍ CENY STĚHOVÁNÍ KANCEÁŘE (BEZ DPH)

firma cena (Praha-Hradec Králové)
 Čtvrtečka11 000 Kč
 Stahl 12 750 Kč (příplatek za víkend 10 %)
 Stěhování Praha10 000 Kč 
 Pavel Žídek9000 Kč 1) 

1) odhad Profitu podle sdělených tarifů

Pozn.: standardní služba při objemu nákladu do 36 metrů krychlových

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít