Je kyčelní kost spojena s odměnou?

28. listopadu 2007, 14:11 - Arlene Weintraub
28. listopadu 2007, 14:11

Jedno šetření uvádí...

Celý podtitul: Jedno šetření uvádí, že někteří výrobci ortopedických implantátů zasypali chirurgy odměnami a požitky

Začátkem listopadu zveřejnil výrobce zdravotnických implantátů Zimmer Holdings na své internetové domovské stránce dokument, který nově osvětluje často kritizovaný vztah mezi chirurgy a dodavateli zdravotnických výrobků. Je to vyčerpávající čtrnáctistránkový seznam, který dokládá, že firma Zimmer se sídlem ve městě Warsaw ve státě Indiana, jež vyrábí umělé kyčle a umělá kolena, vyplatila letos 771 doktorům, nemocnicím a lékařským sdružením přes 86 milionů dolarů za různé jakoby poradenské služby.
Seznam společnosti Zimmer je součástí neobvyklého vyrovnání, jehož letos na podzim Ministerstvo spravedlnosti USA dosáhlo s pěti výrobci zdravotnických implantátů. Vláda uvedla, že některé odměny za poradenskou činnost, které výrobci zdravotnických implantátů vyplatili chirurgům, porušují federální zákony o úplatkářství, protože platby byly ve skutečnosti pro doktory pouhými stimuly, aby používali určité výrobky. Ostatní společnosti - Stryker, Smith & Nephew, Biomet a DePuy Orthopaedics, filiálka firmy Johnson & Johnson - rovněž vyvěsily seznamy svých placených poradců. Společnost Stryker unikla pokutě tím, že při vyšetřování spolupracovala, ale ostatní čtyři zaplatily vyrovnání od 26,9 do 169,5 milionu dolarů. Největší částku zaplatila firma Zimmer, která o této věci odmítla s časopisem BusinessWeek hovořit. Christopher J. Christie, státní zástupce New Jersey, který měl tento případ na starost, uvádí, že dosud vyšetřuje jednotlivé doktory a menší výrobce zdravotnických implantátů.
Vyrovnání a pokračující monitorování lékařů představují nedávné snahy regulátorů odstranit konflikty zájmů v medicíně. Vládní vyšetřování ukázalo, že někteří chirurgové byli zahrnuti takovými požitky, jako jsou drahé zájezdy, a že jiní údajně brali odměny jako poradci za nepatrnou nebo žádnou práci pro firmy, jež jim platily. Další odměny pobírali chirurgové jako licenční poplatky za lékařské vynálezy, jež mohly být zcela opodstatněné. Christie však tvrdí, že našel důkazy o tom, že někteří výrobci zdravotnických implantátů odměňovali za intenzivní využívání svých výrobků tak, že vypláceli odměny popisované jako licenční poplatky, i když nešlo o žádný vynález. Prohlašuje, že o dohodách o poradenství lékaři neinformovali své nemocnice ani pacienty.
Při objasňování společnosti nepřipustily žádné provinění, ale souhlasily s pravidelnou aktualizací seznamů poradců, které vyvěšují na svých webových stránkách. A federální revizoři budou dohlížet na všechny dohody o poradenství, jež budou podepisovány v příštích osmnácti měsících. Jde o to, prohlašuje Christie, aby se společnosti a lékaři dvakrát zamysleli nad miliony dolarů, jež mění majitele, a aby pacienti věděli, kolik přesně z těchto obchodů dostávají jejich chirurgové. Podle Christieho „by měl pacient vědět, zda k výhradnímu využívání implantátu určité společnosti lékaře vede či nevede nějaká úmluva o poradenské činnosti“.
Americká akademie ortopedických chirurgů (AAOS) doporučuje, aby její členové pacienty informovali o dohodách o placeném poradenství. Nejvýznamnější chirurgové však tvrdí, že většina plateb se tají. „Nemyslím si, že pacientům říkají: Dostávám úhradu od společnosti, která vyrábí tohle koleno,“ poznamenává doktor James H. Herndon, předchozí předseda AAOS a praktikující chirurg v Bostonu, který od výrobců zdravotnických implantátů nepřijímá platby.
Nové informace vyvěšované na webových stránkách společností znamenají posun k větší transparentnosti. Je to však dosud jen o krůček. Pacienti se mohli například dozvědět, že newyorský chirurg Chitranjan S. Ranawat přijal letos celkem více než 2,3 milionu dolarů od společností DePuy, Smith & Nephew a Stryker. Publikované zprávy uvádějí, že Ranawat, přednosta oddělení ortopedické chirurgie newyorské nemocnice Lenox Hill, vyvinul několik výrobků nahrazujících kolena a kyčle. Seznamy však neobsahují žádné podrobnosti ani o těchto vynálezech, ani o tom, zda jsou tyto platby spojené s licenčními poplatky za patenty. Na několik výzev, aby se vyjádřil, Ranawat nereagoval.
Některé prestižní nemocnice zlepšují poskytování informací, aby se pacienti mohli lépe rozhodovat. Na klinice Mayo v minnesotském Rochesteru dostalo letos 22 lékařů celkem 3,9 milionu dolarů od tří ortopedických společností, přičemž většinu dostalo šest doktorů, kteří prováděli poradenskou činnost pro společnost DePuy. Mluvčí kliniky Lee Aase upřesňuje, že 82 procent plateb společnosti DePuy tvořily licenční poplatky za kyčelní a kolenní implantáty, které doktoři vynalezli. Přesto nemocnice přichází s rozsáhlým novým programem poskytování informací, z něhož budou pacienti získávat podrobné údaje o platbách lékařů za poradenství a za licenční poplatky spojené s výrobky, které jim předepsali. Mluvčí společnosti J & J se odmítl k jednotlivým kontraktům vyjádřit. Společnost však vydala prohlášení, v němž uvedla, že začala měnit „způsob interakce našeho obchodu s chirurgy k zajištění toho, aby vztahy byly… náležité“.
Jeden výrobce zdravotnických implantátů se rozhodl, že ke jménům lékařů nebude připojovat pouze dolarové částky. Biomet z města Warsaw v Indianě vyvěsil samostatný seznam, kde se podrobně uvádí, jaké služby poskytl každý z jeho lékařů-poradců. William C. Kolter, viceprezident Biometu pro obchodní operace, tvrdí: „Práce s chirurgy jakožto poradci je naprostá nutnost a budeme v ní pokračovat.“ Dodává ovšem, že společnost „hodnotí záležitosti, které možná budeme muset budeme znovu promyslet“.

Praporek s. 24:
Jde o to, aby se společnosti a lékaři dvakrát zamysleli nad miliony dolarů, jež mění majitele

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít