Je hazard byznys jako každý jiný?

02. prosince 2015, 14:40 - Martin Svoboda, Petr Vrzáň
02. prosince 2015, 14:40

Vláda schválila vyšší zdanění hazardu. Jsou loterie a výherní automaty přirozenou součástí byznysu, který v Česku podle iniciativy Loterie bez hazardu dává práci 60 tisícům lidí, nebo jde o rozbujelou rakovinu společnosti, jak ji popisuje sdružení Občané proti hazardu?

PRO: Cesta nejmenšího odporu

Vláda se skutečným hazardem nedělá buď vůbec nic, nebo ho tiše toleruje. Tím opravdovým hazardem, o kterém hovořím, je internetový hazard, jehož provozovatelé vyvádějí z České republiky již více než deset let mnohamiliardové částky.

Chování vlády v tomto směru je v přímém kontrastu s jejím vlastním programovým prohlášením, kde se zavazuje to řešit. Naopak se vláda snaží doplnit černou díru jménem státní rozpočet o dodatečné daně uvalené na legální provozovatele sázkových her a loterií.

Přitom je důležité si uvědomit, že u provozovatelů technických her činí nově navržená relativní a pevná sazba dohromady 39 procent přímo z obratu, a to bez uplatnění daňových výdajů. Mimoto provozovatelé nemohou uplatnit DPH a samozřejmě odvádějí daň z příjmů právnických osob. Vláda tak jde cestou nejmenšího odporu, restrikcemi cílí na domácí a transparentní subjekty a řešení složitější problematiky nelegálních provozovatelů odkládá.

Hráčství je přitom přirozenou potřebou určité části populace, a proto i podnikání v tomto směru, které tuto poptávku uspokojuje, lze považovat za přirozenou součást byznysu. Herní průmysl funguje podle zákona zcela legitimně, je nadstandardně zdaněn a regulován, a proto je na něj nutné nahlížet jako na každé jiné podnikání.

Ještě donedávna skutečně dával práci přímo i nepřímo přibližně 60 tisícům lidí. Tento počet klesá, a to zejména kvůli populistickému, místy až rakovinnému tažení aktivistů, jako jsou Občané proti hazardu. Ti si vymysleli neviditelného a především neexistujícího nepřítele, straší jím obce a bijí se v prsa v boji za očistu společnosti.

Petr Vrzáň prezident sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů

PROTI: Rétorika vládních stran se mění

Navrhované „zvýšení“ daní provozovatelům hazardu vnímám s velmi smíšenými pocity. Zvýšit daně subjektům provozujícím hazard je jistě jedna z věcí, které jsou v hazardní problematice potřeba udělat.

V poslední době se ale před volbami všemi vládními stranami hlásaná protihazardní rétorika smrskla v podstatě jen na problematiku výběru daní. Ta ale z našeho úhlu pohledu není v této věci zdaleka tím nejdůležitějším.

Podstatné pro tuto oblast je, aby se konečně přijal dobrý zákon, aby z něj nemizela ještě před prvním čtením ve sněmovně důležitá ustanovení týkající se ochrany hráčů a společnosti před negativními jevy, aby tento zákon nebyl panem Babišem a jeho spolupracovníky zbytečně zdržován, kastrován a nebyla mu nadřazována právě jen daňová novela. Ta totiž neřeší ani nelegální hazard, ani ochranu před závislostmi. Řeší pouze, jak z gamblerů a jejich rodin, tedy nemocných a zoufalých lidí, vytáhnout co nejvíce peněz.

Mám¬li ale za naše neziskové organizace Občané proti hazardu a Transparency International hodnotit navrhované nastavení daňových sazeb, i zde musím varovat před špatně nastaveným kormidlem změn. Úplně nejhorší, tvrdým hazardem prolobbovaná varianta byla varianta původní, takzvaná Volného novela, kde bylo navrhováno 25 procent pro všechny druhy hazardu bez ohledu na společenskou nebezpečnost. Debatu o tomto nesmyslném nastavení již máme za sebou a vláda se správně rozhodla pro diferenciaci sazeb.

Navrhovaných 23 procent pro měkčí a 28 procent pro tvrdý automatový hazard považujeme za nedostatečnou diferenciaci. Smysl by nám dávalo nastavení okolo 20 procent pro hazard měkký a okolo 30 procent pro tvrdý, automatový hazard.

Martin Svoboda předseda sdružení Občané proti hazardu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry.…
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Technologie
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít