Jde to, ale občas složitě

13. listopadu 2006, 00:00 - ERICH HANDL
13. listopadu 2006, 00:00

ZJIŠTĚNÍ IČO PŘES MOBILJaké informace o firmách lze najít přes datové služby mobilního telefonu? Profit otestoval všechny tři operátory. Výsledek: V mobilech je spousta informací, ale vede k nim často složitá cesta.Informační služby mobilních operátorů dokážou zjistit počasí, odjezd vlaku nebo program kina.

ZJIŠTĚNÍ IČO PŘES MOBIL Jaké informace o firmách lze najít přes datové služby mobilního telefonu? Profit otestoval všechny tři operátory. Výsledek: V mobilech je spousta informací, ale vede k nim často složitá cesta.

Informační služby mobilních operátorů dokážou zjistit počasí, odjezd vlaku nebo program kina. Ale co byznysové informace? Profit otestoval vstřícnost k jednomu konkrétnímu požadavku - zjištění IČO.

Operátoři to umějí, ale u každého vede k výsledku jiná cesta. Někde je nutné poslat textovou zprávu, někde použijete wap, jinde se volá do call centra. A ceny? Hodně se liší podle podmínek, například podle tarifu zájemce. Obecně lze říci, že zjištění IČO vyjde od tří do osmnácti korun.

T-MOBILE PRÝ UMÍ TEXTOVKY

U firmy T-Mobile můžou tento požadavek splnit služby zvané Katalog firem a Lustrátor. Přístup k nim mají uživatelé přes SMS a wap. Nezáleží na tom, zda máte paušál, nebo předplacenou kartu.

Lze tu zjistit jak IČO podle názvu firmy, tak obráceně jméno společnosti podle identifikačního čísla. „V roce 2006 využilo tuto službu prostřednictvím krátkých textových zpráv více než šest tisíc zákazníků. Zjištění informací stojí tři až šest korun. Pokud má však uživatel aktivní tarifní zvýhodnění Surf+, je i opakované zjišťování informací pokryto tímto paušálem,“ sdělil Profitu Zdeněk Maršál z tiskového odboru společnosti T-Mobile.

Lustrátor na wapu tohoto operátora má navíc informace o platební morálce firem. Řekne vám, kolik dní po splatnosti daná firma hradí závazky. Obsahuje také přehled registrovaných dluhů firem od roku 1993. „Obsahem tedy nejsou výhradně negativní platební zkušenosti, ale také pozitiva či neutrální informace,“ doplňuje Maršál.

U O2 SE VOLÁ OPERÁTOR

Telefónica O2 dokáže splnit výše zmíněný požadavek prostřednictvím služby O2 Asistent. Zájemce tedy musí volat operátora. „Stačí zavolat na číslo 1188 a zadat pracovníkovi IČO nebo název společnosti, kterou chcete najít. Tuto službu mohou využívat všichni zákazníci všech mobilních i pevných operátorů,“ říká tisková pracovnice O2 Miloslava Mikulíková. Zákazníky Telefóniky vyjde minuta hovoru na devět až jedenáct korun. Klienty jiných operátorů stojí minuta 18 korun. A kolik lidí službu u O2 využívá? „Toto číslo neuvádíme,“ reaguje Mikulíková.

VODAFONE TO MÁ NA WAPU

A jak se s požadavkem vypořádal Vodafone? „Hledání IČO standardně nabízíme na našem wapovém portálu, kde je přístupný kompletní obchodní rejstřík - firmy lze hledat podle IČO i podle názvu. Vedle toho je na wapu celé portfolio dalších služeb speciálně pro firemní zákazníky: registr organizací, plátci DPH, plátci spotřební daně, firmy v konkurzu, kurzovní lístek a hospodářské zpravodajství,“ upozorňuje tiskový pracovník Vodafone Filip Hrubý. Službu mohou podle jeho slov využívat všichni zákazníci za stejných podmínek. „Přístup k těmto službám je možný i pro uživatele live! telefonů,“ dodává Hrubý.

Služba zde není zpoplatněna nad rámec obvyklých datových tarifů. Zákazníci tedy platí v závislosti na datovém tarifu. Ani u Vodafone jsme se nedozvěděli, kolik lidí jeho službu využívá. „Ve srovnání s jinými službami je obchodní rejstřík využíván výrazně méně,“ naznačuje Hrubý.

PŘES TEXTOVKY TO MOC NEJDE

Na začátku testu jsme zkusili zjistit IČO u všech tří operátorů prostřednictvím textové zprávy. Například v Německu lze jednoduše operátorovi odeslat jméno firmy a za několik sekund má příjemce na displeji její IČO. V České republice to ale v době testu (podzim 2006) nebylo možné. U O2 musí člověk volat operátorovi, Vodafone má informace jen na wapu. Jedinou šancí byl tedy T-Mobile, u kterého prý textové zprávy fungují. Ale při testu se nám nepodařilo IČO zjistit prostřednictvím textovky ani u tohoto operátora.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Počítače v klíčence už tu byly. InnSpire vytvořil PC integrované do kabelu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít