Jde o vaše peníze!

05. května 2003, 00:00 - (mim)
05. května 2003, 00:00

Podle čeho je nejlepší vybírat penzijní fondPůvodně byly v České republice čtyřicet čtyři penzijní fondy. Po osmi letech jich zůstalo třináct. Některé zkrachovaly, jiné spolu fúzovaly. Odborníci sice žádná zemětřesení na tomto poli neočekávají, ale opatrnosti není nikdy dost.

Podle čeho je nejlepší vybírat penzijní fond

Původně byly v České republice čtyřicet čtyři penzijní fondy. Po osmi letech jich zůstalo třináct. Některé zkrachovaly, jiné spolu fúzovaly. Odborníci sice žádná zemětřesení na tomto poli neočekávají, ale opatrnosti není nikdy dost.

Penzijní fond je třeba vybírat stejně pečlivě jako manžela. Rozvod je sice možný, ale nežádoucí. Jak tedy při volbě fondu postupovat a nač si dát pozor? Budete-li se řídit následujícími radami, určitě zvýšíte své šance na výběr „toho pravého“. Rozhodně se vyvarujte fondu, který nebude chtít zveřejnit strukturu svých aktiv. Vyberte si penzijní fond, za kterým stojí důvěryhodná finanční instituce. Depozitářem fondu by měla být solidní banka („peníze v Union bance míti, v penzi nouzi tříti“). Důležitá je výše provozních nákladů fondu (aby dosáhl stejného čistého zhodnocení, musí méně efektivní fond podstupovat vyšší investiční riziko). Podívejte se, jakou má fond výši provozních nákladů vůči spravovaným aktivům či počtu klientů. Vysoké provozní náklady jsou totiž hlavním problémem v hospodaření penzijních fondů a především kvůli nim vykazují penzijní fondy v poslední době výnos pouze přibližně ve výši inflace, což pro dlouhodobého investora jistě není potěšitelné. Dobrý fond dlouhodobě vykazuje lepší zhodnocení než konkurence (pozor na extrémní výkyvy!). Pokud fondy vykazují přibližně stejné průměrné roční zhodnocení, je lépe zvolit ten, který svým klientům připisuje větší část zisku. Čím větší fond, tím lépe zvládne případný nenadálý odliv klientů. Lze také předpokládat, že velký počet klientů získal díky své spolehlivosti a atraktivním obchodním podmínkám. Toto hledisko ale neplatí absolutně. Obecně se tvrdí, že stačí 50 tisíc klientů. Je lepší, když je fond členem Asociace penzijních fondů. Určitým vodítkem při výběru fondu může být i ocenění v soutěži Zlatá koruna z veletrhu investičních příležitostí Peníze. Poskytuje fond ve srovnání s konkurencí nějaké nadstandardní výhody?

Zlatá koruna 2003 - kategorie Penzijní fondy

1. místo: Credit Suisse Life & Pensions

2. místo: ING Penzijní fond

3. místo: Penzijní fond České spořitelny

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
Technologie
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít