Jde o vaše peníze!

05. května 2003, 00:00 - (mim)
05. května 2003, 00:00

Podle čeho je nejlepší vybírat penzijní fondPůvodně byly v České republice čtyřicet čtyři penzijní fondy. Po osmi letech jich zůstalo třináct. Některé zkrachovaly, jiné spolu fúzovaly. Odborníci sice žádná zemětřesení na tomto poli neočekávají, ale opatrnosti není nikdy dost.

Podle čeho je nejlepší vybírat penzijní fond

Původně byly v České republice čtyřicet čtyři penzijní fondy. Po osmi letech jich zůstalo třináct. Některé zkrachovaly, jiné spolu fúzovaly. Odborníci sice žádná zemětřesení na tomto poli neočekávají, ale opatrnosti není nikdy dost.

Penzijní fond je třeba vybírat stejně pečlivě jako manžela. Rozvod je sice možný, ale nežádoucí. Jak tedy při volbě fondu postupovat a nač si dát pozor? Budete-li se řídit následujícími radami, určitě zvýšíte své šance na výběr „toho pravého“. Rozhodně se vyvarujte fondu, který nebude chtít zveřejnit strukturu svých aktiv. Vyberte si penzijní fond, za kterým stojí důvěryhodná finanční instituce. Depozitářem fondu by měla být solidní banka („peníze v Union bance míti, v penzi nouzi tříti“). Důležitá je výše provozních nákladů fondu (aby dosáhl stejného čistého zhodnocení, musí méně efektivní fond podstupovat vyšší investiční riziko). Podívejte se, jakou má fond výši provozních nákladů vůči spravovaným aktivům či počtu klientů. Vysoké provozní náklady jsou totiž hlavním problémem v hospodaření penzijních fondů a především kvůli nim vykazují penzijní fondy v poslední době výnos pouze přibližně ve výši inflace, což pro dlouhodobého investora jistě není potěšitelné. Dobrý fond dlouhodobě vykazuje lepší zhodnocení než konkurence (pozor na extrémní výkyvy!). Pokud fondy vykazují přibližně stejné průměrné roční zhodnocení, je lépe zvolit ten, který svým klientům připisuje větší část zisku. Čím větší fond, tím lépe zvládne případný nenadálý odliv klientů. Lze také předpokládat, že velký počet klientů získal díky své spolehlivosti a atraktivním obchodním podmínkám. Toto hledisko ale neplatí absolutně. Obecně se tvrdí, že stačí 50 tisíc klientů. Je lepší, když je fond členem Asociace penzijních fondů. Určitým vodítkem při výběru fondu může být i ocenění v soutěži Zlatá koruna z veletrhu investičních příležitostí Peníze. Poskytuje fond ve srovnání s konkurencí nějaké nadstandardní výhody?

Zlatá koruna 2003 - kategorie Penzijní fondy

1. místo: Credit Suisse Life & Pensions

2. místo: ING Penzijní fond

3. místo: Penzijní fond České spořitelny

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít