Jde o vaše peníze!

05. května 2003, 00:00 - (mim)
05. května 2003, 00:00

Podle čeho je nejlepší vybírat penzijní fondPůvodně byly v České republice čtyřicet čtyři penzijní fondy. Po osmi letech jich zůstalo třináct. Některé zkrachovaly, jiné spolu fúzovaly. Odborníci sice žádná zemětřesení na tomto poli neočekávají, ale opatrnosti není nikdy dost.

Podle čeho je nejlepší vybírat penzijní fond

Původně byly v České republice čtyřicet čtyři penzijní fondy. Po osmi letech jich zůstalo třináct. Některé zkrachovaly, jiné spolu fúzovaly. Odborníci sice žádná zemětřesení na tomto poli neočekávají, ale opatrnosti není nikdy dost.

Penzijní fond je třeba vybírat stejně pečlivě jako manžela. Rozvod je sice možný, ale nežádoucí. Jak tedy při volbě fondu postupovat a nač si dát pozor? Budete-li se řídit následujícími radami, určitě zvýšíte své šance na výběr „toho pravého“. Rozhodně se vyvarujte fondu, který nebude chtít zveřejnit strukturu svých aktiv. Vyberte si penzijní fond, za kterým stojí důvěryhodná finanční instituce. Depozitářem fondu by měla být solidní banka („peníze v Union bance míti, v penzi nouzi tříti“). Důležitá je výše provozních nákladů fondu (aby dosáhl stejného čistého zhodnocení, musí méně efektivní fond podstupovat vyšší investiční riziko). Podívejte se, jakou má fond výši provozních nákladů vůči spravovaným aktivům či počtu klientů. Vysoké provozní náklady jsou totiž hlavním problémem v hospodaření penzijních fondů a především kvůli nim vykazují penzijní fondy v poslední době výnos pouze přibližně ve výši inflace, což pro dlouhodobého investora jistě není potěšitelné. Dobrý fond dlouhodobě vykazuje lepší zhodnocení než konkurence (pozor na extrémní výkyvy!). Pokud fondy vykazují přibližně stejné průměrné roční zhodnocení, je lépe zvolit ten, který svým klientům připisuje větší část zisku. Čím větší fond, tím lépe zvládne případný nenadálý odliv klientů. Lze také předpokládat, že velký počet klientů získal díky své spolehlivosti a atraktivním obchodním podmínkám. Toto hledisko ale neplatí absolutně. Obecně se tvrdí, že stačí 50 tisíc klientů. Je lepší, když je fond členem Asociace penzijních fondů. Určitým vodítkem při výběru fondu může být i ocenění v soutěži Zlatá koruna z veletrhu investičních příležitostí Peníze. Poskytuje fond ve srovnání s konkurencí nějaké nadstandardní výhody?

Zlatá koruna 2003 - kategorie Penzijní fondy

1. místo: Credit Suisse Life & Pensions

2. místo: ING Penzijní fond

3. místo: Penzijní fond České spořitelny

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery?…
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Technologie
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít