Jde jen o domluvu

15. ledna 2007, 00:00 - admin
15. ledna 2007, 00:00

JAROSLAV PALAS, PŘEDSEDA ČESKOMORAVSKÉ MYSLIVECKÉ JEDNOTY:Dlouhodobě špatná image myslivců trápí i vedení Českomoravské myslivecké jednoty. Přitom myslivci jsou podle svého současného předsedy jediní, kdo se o zvěř opravdu starají. To prý musejí uznat i majitelé lesů.

JAROSLAV PALAS, PŘEDSEDA ČESKOMORAVSKÉ MYSLIVECKÉ JEDNOTY: Dlouhodobě špatná image myslivců trápí i vedení Českomoravské myslivecké jednoty. Přitom myslivci jsou podle svého současného předsedy jediní, kdo se o zvěř opravdu starají. To prý musejí uznat i majitelé lesů. Opravdu si myslíte, že zákon vycházející z pojetí lidové myslivosti je postaven správně?

Podle mého názoru musí být tento zákon kompromisem mezi názory příslušných zájmových skupin - a že jich není málo. Mimo jiné jde o myslivce bez pozemků, myslivce s pozemky, vlastníky-nemyslivce, vlastníky-myslivce, ochránce přírody. Všichni nějakým způsobem hájí své zájmy. A já si stojím za tím, že se v mysliveckém zákonu dobrý kompromis podařil. A princip, podle kterého je zvěř bohatstvím všech, je podle mne správný.

Jenže řada myslivců si to vykládá po svém - na pronajatých pozemcích se chovají, jako by byly jejich, ulovená zvěř je také jejich. Já si myslím, že tohle není obecný princip. Je sice pravda, že dochází k občasným excesům, ovšem ty plynou z nesprávného užití zákona v praxi, a ne kvůli obsahu tohoto zákona. Zákon dává přednost ochotě účastníků pře dohodnout se. Pokud nikdo z nich dohodu nechce, spor musejí řešit správní orgány nebo soud. Navíc, pokud někdo z našich členů zákon nedodržuje, může být i vyloučen. Podle mne spočívá hlavní problém mezi vlastníky a myslivci v komunikaci, obě strany by se měly více vzájemně tolerovat. Vlastníci by měli například uznat, že když nebudou dobře fungovat myslivci, tak se v jejich lesích přemnoží zvěř, což by pro ně mohla být katastrofa. Jen prasat se u nás ročně střílí kolem 120 tisíc kusů. To je ale právě jeden z problémů - myslivci jsou většinou vnímáni tak, že přemnožení zvěře je v jejich zájmu, aby ji mohli střílet.

Myslivci se o zvěř především starají - a lov je jen pověstnou třešničkou na dortu. Například v zimě jsou myslivci jediní, kteří zvěř krmí. A to nejen zvěř v užším slova smyslu, ale i lesní ptáky a další živočichy. Podle mého názoru jsou myslivci velmi dobří správci lesů. Oproti celé řadě ochránců zvířat, jejichž zájem o přírodu se nese hlavně na vlně nadšení a emocí, jsou myslivci na vysoké odborné úrovni. Jejich členem se například může stát jen ten, kdo složí odborné zkoušky.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít