Jde jen o domluvu

15. ledna 2007, 00:00 - admin
15. ledna 2007, 00:00

JAROSLAV PALAS, PŘEDSEDA ČESKOMORAVSKÉ MYSLIVECKÉ JEDNOTY:Dlouhodobě špatná image myslivců trápí i vedení Českomoravské myslivecké jednoty. Přitom myslivci jsou podle svého současného předsedy jediní, kdo se o zvěř opravdu starají. To prý musejí uznat i majitelé lesů.

JAROSLAV PALAS, PŘEDSEDA ČESKOMORAVSKÉ MYSLIVECKÉ JEDNOTY: Dlouhodobě špatná image myslivců trápí i vedení Českomoravské myslivecké jednoty. Přitom myslivci jsou podle svého současného předsedy jediní, kdo se o zvěř opravdu starají. To prý musejí uznat i majitelé lesů. Opravdu si myslíte, že zákon vycházející z pojetí lidové myslivosti je postaven správně?

Podle mého názoru musí být tento zákon kompromisem mezi názory příslušných zájmových skupin - a že jich není málo. Mimo jiné jde o myslivce bez pozemků, myslivce s pozemky, vlastníky-nemyslivce, vlastníky-myslivce, ochránce přírody. Všichni nějakým způsobem hájí své zájmy. A já si stojím za tím, že se v mysliveckém zákonu dobrý kompromis podařil. A princip, podle kterého je zvěř bohatstvím všech, je podle mne správný.

Jenže řada myslivců si to vykládá po svém - na pronajatých pozemcích se chovají, jako by byly jejich, ulovená zvěř je také jejich. Já si myslím, že tohle není obecný princip. Je sice pravda, že dochází k občasným excesům, ovšem ty plynou z nesprávného užití zákona v praxi, a ne kvůli obsahu tohoto zákona. Zákon dává přednost ochotě účastníků pře dohodnout se. Pokud nikdo z nich dohodu nechce, spor musejí řešit správní orgány nebo soud. Navíc, pokud někdo z našich členů zákon nedodržuje, může být i vyloučen. Podle mne spočívá hlavní problém mezi vlastníky a myslivci v komunikaci, obě strany by se měly více vzájemně tolerovat. Vlastníci by měli například uznat, že když nebudou dobře fungovat myslivci, tak se v jejich lesích přemnoží zvěř, což by pro ně mohla být katastrofa. Jen prasat se u nás ročně střílí kolem 120 tisíc kusů. To je ale právě jeden z problémů - myslivci jsou většinou vnímáni tak, že přemnožení zvěře je v jejich zájmu, aby ji mohli střílet.

Myslivci se o zvěř především starají - a lov je jen pověstnou třešničkou na dortu. Například v zimě jsou myslivci jediní, kteří zvěř krmí. A to nejen zvěř v užším slova smyslu, ale i lesní ptáky a další živočichy. Podle mého názoru jsou myslivci velmi dobří správci lesů. Oproti celé řadě ochránců zvířat, jejichž zájem o přírodu se nese hlavně na vlně nadšení a emocí, jsou myslivci na vysoké odborné úrovni. Jejich členem se například může stát jen ten, kdo složí odborné zkoušky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít