Jazykové školy soupeří o klienty

21. června 2010, 14:21 - Jiří Němeček
21. června 2010, 14:21

Před dvaceti lety nabrala jazyková výuka v Česku nový směr. Skončila povinná výuka ruštiny, vznikly první soukromé jazykové školy. Angličtinu učil každý, kdo mohl. Dnes se opět dbá na kvalitu výuky i lektorů.

Autor: Martin Siebert

Úspěšný podnikatel, zejména ten s ambicí exportovat, se musí umět se svými obchodními partnery domluvit. Znalost jazyků je proto jedním ze základních požadavků na majitele firem i jejich pracovníky. V minulosti se učili všichni, na jazykové školy a na lektory nebyly kladeny prakticky žádné požadavky a jazykové vzdělávání zažívalo svůj boom. Učili neaprobovaní lektoři, výuka probíhala v nevyhovujících prostorech, nebyly dostupné kvalitní učební materiály.

„Byla to divoká doba, kdy učil každý, kdo byl na pár měsíců v zahraničí. Ty doby už jsou díkybohu pryč,“ konstatuje Petr Pasek, ředitel jazykové školy Slůně – svět jazyků a zároveň viceprezident Asociace jazykových škol.

Latina ve šroubárně

Základ ale stále leží na státním školství. I zde už přitom není kvalitní výuka výlučně soustředěna na vysokoškoláky nebo maturanty. „Učni mají výuku jazyků podle klasických školních předpisů, ale učíme je i něco navíc – hlavně slovní zásobu a odbornou terminologii,“ říká ředitel odborné školy v Hostivaři Milan Vorel.

Budoucí opraváři automobilů tak biflují anglická a německá slovíčka. Na to škole stačí učebnice a vlastní učitelé. Pro maturitní obor IT a autotroniku už ale škola raději sáhla po rodilých mluvčích. „Pokud budou mít žáci zájem, uvažujeme i o francouzštině, ale jen nepovinně,“ dodává Vorel.

Důležitý je především zájem samotných žáků. Existují ale možnosti, jak ho vzbudit i udržet. Například formou zajímavých soutěží a cen, které s jazykovou vybaveností úzce souvisejí. Letos například proběhla první zábavná a umělecká soutěž Kabaret Evropy.

Vítězem se stali žáci Obchodní akademie Ostrava. Za odměnu příští rok pojedou na studijní cestu do evropského parlamentu. Do soutěže se přihlásili žáci sedmi středních škol z Moravskoslezského kraje. Divadlem, tancem a zpěvem v originálním jazyce představili vybranou zemi Evropské unie.

Výuka na míru**

I v jazykové branži funguje ovšem konkurence. Trh se konsoliduje a jazykové školy se majetkově propojují. „Tento trend bude dále pokračovat,“ hodnotí situaci Pasek. Šanci na přežití tak mají školy, které nabízejí něco navíc. Jako třeba jazyková škola pojmenovaná po svém majiteli Petru Skřivánkovi.

„Pro speciální skupiny klientů, jako jsou třeba ženy na mateřské, lidé z malých obcí nebo imobilní zájemci o jazykové kurzy, připravila firma možnost výuky přes Skype,“ říká Skřivánek. Učitel s žákem si přes internet nejen mohou vyměňovat písemná cvičení, ale cvičit i výslovnost a konverzaci. Právě v případě konverzace tato metoda umožňuje jednoduše spojit žáka s rodilým mluvčím.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít