Jazykové školy soupeří o klienty

21. června 2010, 14:21 - Jiří Němeček
21. června 2010, 14:21

Před dvaceti lety nabrala jazyková výuka v Česku nový směr. Skončila povinná výuka ruštiny, vznikly první soukromé jazykové školy. Angličtinu učil každý, kdo mohl. Dnes se opět dbá na kvalitu výuky i lektorů.

Autor: Martin Siebert

Úspěšný podnikatel, zejména ten s ambicí exportovat, se musí umět se svými obchodními partnery domluvit. Znalost jazyků je proto jedním ze základních požadavků na majitele firem i jejich pracovníky. V minulosti se učili všichni, na jazykové školy a na lektory nebyly kladeny prakticky žádné požadavky a jazykové vzdělávání zažívalo svůj boom. Učili neaprobovaní lektoři, výuka probíhala v nevyhovujících prostorech, nebyly dostupné kvalitní učební materiály.

„Byla to divoká doba, kdy učil každý, kdo byl na pár měsíců v zahraničí. Ty doby už jsou díkybohu pryč,“ konstatuje Petr Pasek, ředitel jazykové školy Slůně – svět jazyků a zároveň viceprezident Asociace jazykových škol.

Latina ve šroubárně

Základ ale stále leží na státním školství. I zde už přitom není kvalitní výuka výlučně soustředěna na vysokoškoláky nebo maturanty. „Učni mají výuku jazyků podle klasických školních předpisů, ale učíme je i něco navíc – hlavně slovní zásobu a odbornou terminologii,“ říká ředitel odborné školy v Hostivaři Milan Vorel.

Budoucí opraváři automobilů tak biflují anglická a německá slovíčka. Na to škole stačí učebnice a vlastní učitelé. Pro maturitní obor IT a autotroniku už ale škola raději sáhla po rodilých mluvčích. „Pokud budou mít žáci zájem, uvažujeme i o francouzštině, ale jen nepovinně,“ dodává Vorel.

Důležitý je především zájem samotných žáků. Existují ale možnosti, jak ho vzbudit i udržet. Například formou zajímavých soutěží a cen, které s jazykovou vybaveností úzce souvisejí. Letos například proběhla první zábavná a umělecká soutěž Kabaret Evropy.

Vítězem se stali žáci Obchodní akademie Ostrava. Za odměnu příští rok pojedou na studijní cestu do evropského parlamentu. Do soutěže se přihlásili žáci sedmi středních škol z Moravskoslezského kraje. Divadlem, tancem a zpěvem v originálním jazyce představili vybranou zemi Evropské unie.

Výuka na míru**

I v jazykové branži funguje ovšem konkurence. Trh se konsoliduje a jazykové školy se majetkově propojují. „Tento trend bude dále pokračovat,“ hodnotí situaci Pasek. Šanci na přežití tak mají školy, které nabízejí něco navíc. Jako třeba jazyková škola pojmenovaná po svém majiteli Petru Skřivánkovi.

„Pro speciální skupiny klientů, jako jsou třeba ženy na mateřské, lidé z malých obcí nebo imobilní zájemci o jazykové kurzy, připravila firma možnost výuky přes Skype,“ říká Skřivánek. Učitel s žákem si přes internet nejen mohou vyměňovat písemná cvičení, ale cvičit i výslovnost a konverzaci. Právě v případě konverzace tato metoda umožňuje jednoduše spojit žáka s rodilým mluvčím.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít