Jaromír Soukup: O velikosti slev rozhodují vydavatelé, nikoliv agentury

26. dubna 2011, 19:13 - Profit, TZ
26. dubna 2011, 19:13

V loňské volební kampani dostávali sociální demokraté díky agentuře Médea na billboardy a novinové inzeráty slevy až kolem devadesáti procent. Občanští demokraté usmlouvali maximálně poloviční, píší HN. Majitel agentury Jaromír Soukup se ale pro server Parlamentnilisty.cz vyjádřil, že o slevách rozhodují vydavatelství, zatímco agentura je jménem svých klientů včetně politických stran jen vyjednává.

Foto: Médea

Volební exmanažer ČSSD Jaroslav Tvrdík v rozhovoru pro Hospodářské noviny připustil, že díky jeho agentuře Médea získala ČSSD výrazné slevy na novinové inzeráty i billboardy. Nejsilnější parlamentní strana tak mohla ušetřit desítky milionů korun oproti odhadům analytiků. Serveru Parlamentní listy Jaromír Soukup poskytl následující rozhovor:

Dnešní Hospodářské noviny uveřejnily materiál mapující výdaje politických stran na předvolební kampaně. Jak byste komentoval výši slev a práci mediální agentury Médea při volební kampani ČSSD?

Domnělá kontroverze spočívající v „podezřele vysokých slevách“ při nákupu inzerce je velmi jednoduše vysvětlitelný obchodní postup. Za prvé: výši slev z ceníků jednotlivých vydavatelství neurčuje Médea ani jiná mediální agentura, ale vydavatelství sama. Proto novináři, pokud chtějí zkoumat výši poskytnutých slev politickým stranám, by měli pozornost soustředit na vydavatelství, která o nich rozhodují. Agentura je jménem svých klientů včetně politických stran jen vyjednává.

Za druhé: Tzv. ceníkové ceny vyplývající z monitoringu mediálních výdajů jsou opravdu špatným základem. Mají sloužit primárně jako monitoring výdajů u konkurenčních produktů a poměřování jednotlivých kampaní a nikoliv jako zkoumání výše výdajů jednotlivých firem nebo subjektů. Nelze z nich vyčíst v podstatě nic, protože jsou velmi, velmi nepřesné, i když jsou veřejně dostupné a patří jako jedny z mála v této oblasti mezi otevřené zdroje. Jako příklad zavádějících nepřesností uvedu například veřejnou informaci, že do své vlastní propagace investovala Economia (vydavatel Hospodářských novin), za rok 2010, 427 milionů korun a Mafra (vydavatel MF Dnes) 1,472 miliardy korun. Obě čísla nepochybně neodpovídají realitě.

Finanční podporu ČSSD prostřednictvím zlevněné kampaně tedy odmítáte?

ČSSD byla váženým a dobrým klientem. Jejím jménem jsme vyjednali nejlepší možné podmínky na trhu v dané době a v daných médiích. Tato schopnost vyplývající i z postavení Médey na trhu je komerčními klienty oceňována. Ani jeden volební inzerát, ani jednu billboardovou plochu jsme neprodali ČSSD pod nákupní cenu. Otázka na výše slev a prodejní ceny inzerce musí směřovat na vydavatele a majitele médií.

Existuje nějaké transparentní řešení?

Volební kampaně, jakkoliv jsou pro veřejnost krátkodobě velmi viditelné, nejsou rozhodující částí byznysu agentur ani médií. Diskuse o regulaci poskytovaných slev médii nebo celkových výdajů by jistě věci prospěla a já ji vítám. Není přeci správné, abychom byli v médiích napadání za schopnost obratného vyjednávání a komerčními klienty za stejnou činnost oceňováni.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi…
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Technologie
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít