Jaromír Drábek: Minimální mzdu by neměl určovat stát

13. listopadu 2006, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
13. listopadu 2006, 00:00

Podle šéfa Hospodářské komory by minimální mzda měla být výsledkem dohody mezi zaměstnavateli a zaměstnanci. Její výše v různých regionech se přitom může lišit.* Je Hospodářská komora České republiky pro zachování minimální mzdy? Minimální mzda je součástí právního řádu a my existenci tohoto institutu respektujeme.

Podle šéfa Hospodářské komory by minimální mzda měla být výsledkem dohody mezi zaměstnavateli a zaměstnanci. Její výše v různých regionech se přitom může lišit. Je Hospodářská komora České republiky pro zachování minimální mzdy?

Minimální mzda je součástí právního řádu a my existenci tohoto institutu respektujeme. Její výše ovšem musí vyjadřovat přiměřenou odměnu za nekvalifikovanou práci. Je to ochrana zaměstnance, a v žádném případě by neměla nahrazovat jakoukoli sociální dávku.

Od minimální mzdy se odvíjely různé další částky. Neztratila nyní své opodstatnění, když -například pro výpočet zdravotního a sociálního pojištění u OSVČ - byla nahrazena průměrnou mzdou?

Podle mne je nahrazení minimální mzdy pro výpočet sociálního či zdravotního pojištění průměrnou mzdou správným krokem, protože průměrná mzda mnohem lépe oceňuje úroveň ekonomiky. Od té doby, co přestala platit minimální mzda jako určitá účetní pomůcka, lze opravdu její existenci ospravedlnit pouze tím, že ji budeme chápat výlučně jenom jako určitou ekonomickou kategorii.

Měla by výši minimální mzdy i nadále určovat vláda?

Jednoznačně by mělo jít o výsledek dohody mezi zaměstnavateli a zaměstnanci, tak jak je tomu i v mnoha jiných zemích.

V případě nedohody by pak rozhodoval soud?

To je samozřejmě otázka. Já to ale vnímám jako v případech uzavírání vyšších kolektivních smluv. Měl by být nějaký obecný rámec, ať již daný zákonem či nařízením vlády o minimální mzdě. Ale nemělo by nadále docházet k tomu, že vláda stanovuje konkrétní výši minimální mzdy, a to navíc bez ohledu na stanoviska sociálních partnerů.

Jste pro zachování jednotné výše minimální mzdy pro celou republiku, bez ohledu na regionální a oborové rozdíly?

Právě toto považujeme za velmi nešťastné. Minimální mzda by sice neměla být rozdělena podle oborů, protože nekvalifikovaná práce, prováděná bez větší námahy a odpovědnosti, je nakonec stejná v jakémkoli oboru. Jsme ale pro stanovování výše minimální mzdy podle jednotlivých regionů. Ty jsou velmi rozdílné, pokud se týká ekonomické síly. Proto by měla tato částka odpovídat konkrétní místní ekonomické situaci.

Nenarušovala by rozdílná minimální mzda - podle krajů - konkurenční prostředí?

Určitě ne. I v současné době jsou přece v jednotlivých regionech rozdílné mzdy v závislosti na jejich ekonomické výkonnosti a žádné konkurenční prostředí to nenarušuje. Nižší minimální mzda v chudších regionech či v oblastech s vyšší nezaměstnaností by naopak přilákala firmy, které by byly za takovou mzdu ochotny zaměstnat nejhůře zaměstnatelné občany.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít