Jaromír Drábek: Chceme být uvnitř EU, ne proti ní

08. prosince 2013, 19:30 - Jan Vitásek, EurActiv.cz
08. prosince 2013, 19:30

V Evropské unii toho chceme co nejvíce vyjednat, ale nechceme Českou republiku stavět proti ní, uvedl v rozhovoru pro EurActiv bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Ten na víkendovém sněmu strany vystoupil s projevem k programu pro nadcházející evropské volby. V posledních měsících se o něm hovoří jako o kandidátovi strany na křeslo europoslance.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg na probíhajícím sněmu řekl, že volby do Evropského parlamentu, které nás čekají na jaře příštího roku, budou pro stranu velmi důležité. O Vás se již delší dobu ví, že se chcete ve volbách angažovat. Váš mediální obraz není ale vzhledem k Vašemu předchozímu působení v roli ministra práce a sociálních věcí nejlepší. Neobáváte se, že může Vaše angažmá celou stranu ve volbách ohrozit?

Musíme si uvědomit, jak probíhají volby - rozhodují v nich voliči té které strany. Pokud je TOP 09 strana, která reálně oslovuje 17 procent nebo 12 procent voličů a jejíž ambicí je konzervativním programem oslovovat řádově 20 procent voličů, tak je zbytečné se nechávat rozptylovat mediálními hrátkami, které stavějí na tom, co zajímá 40-60 procent lidí. Ti volí jiné strany a vadí jim něco jiného, než voličům TOP 09, a zase naopak.

Voličům TOP 09, doufejme, nevadí, pokud naplňujeme svůj volební program. Voliči jiných stran to třeba mají jinak a nestarají se o to, že volební program je jen vějička, která je hned po volbách opuštěna. Myslím, že v parlamentních volbách jsme to prokázali.

Zůstaňme u Vašeho angažmá při přípravě strany na volby do Evropského parlamentu. Ve svém projevu na sněmu TOP 09 jste hovořil o tom, že se chcete věnovat tvorbě programu. Co můžeme očekávat?

Jasně jsem deklaroval, že se chci v následujících měsících evropské tématice věnovat naplno a to také udělám. A nesouvisí to s tím, jak bude sestavena kandidátka, protože tu schvaluje výkonný výbor. Přirovnal bych to k situaci, která byla před volbami do Poslanecké sněmovny, kdy jsem předem ohlásil, že nebudu kandidovat, přesto jsem jako místopředseda programové rady intenzivně pracoval na volebním programu a také na volební kampani ve věcné části. Tedy v části, kdy bylo potřeba vysvětlovat, argumentovat, hledat formulace apod. Stejnou úlohu chci sehrát i v následujícím období před evropskými volbami.

Celý rozhovor čtěte na serveru Euractiv.cz


O TOP 09 čtěte více:

Schwarzenberg obhájil post šéfa TOP 09. Hudeček pohořel

Poslance za TOP 09 povede místo Gazdíka Kalousek

TOP 09 chce znovu prosadit dluhovou brzdu


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít