Jarmila Plachá: Ženy už se mužských oborů nebojí

19. července 2011, 08:33 - Zina Plchová
19. července 2011, 08:33

Jednou z porotkyní soutěže Ocenění českých podnikatelek je pro letošní rok i Jarmila Plachá. Od ledna tohoto roku pracuje jako členka Senior Managementu a Chief Marketing Officer GE Money Bank.

Foto: Artpublishing

Kromě českých bank nabírala zkušenosti i v zahraničí. Více než dva roky pracovala v centrále finanční skupiny Erste Group ve Vídni a ještě předtím i v Bank Austria v Singapuru.

Jak mladá dívka z Česka začne pracovat v Singapuru? Je tamní prostředí srovnatelné s tím českým?

Do Singapuru jsem odešla krátce po škole s manželem, který dostal zajímavou práci na ambasádě. Získat tam práci pro mě nebylo lehké, Singapurci si svůj pracovní trh v té době hodně hlídali. Překvapilo mě, jak odlišné pracovní zvyky tam panují. Lidé, kteří nastupují do firmy, začínají od nejnižších pozic a na střední a seniorské pozice se dostávají až časem. Jsou pak víc loajální a zodpovědní. Nikdo si tam například netroufne jít od pondělí do čtvrtka večer na skleničku. Mají obavu, že by druhý den nemohli podat stoprocentní výkon, a potkat v takové situaci šéfa by jim v další kariéře také nepomohlo.

V čem vám obě zahraniční zkušenosti pomohly?

Zjistila jsem, že priority lidí z jiné kultury nelze vnímat černobíle jako dobré či špatné. Jsou pouze jiné než moje. Dokážu akceptovat i to, že stejnou věc posuzují podle jiných, vlastních hodnot. Při jednání s lidmi či analýze určitých situací to může být důležité. Odlišný pohled na stejnou věc ovlivněný zejména odlišnou ekonomickou a společenskou situací jsem zažila například během finanční krize v roce 2008 v Rakousku. Zatímco informace o pádu Lehman Brothers tam v úplném začátku krize vyvolala velkou paniku, protože lidé tam mají peníze investované v akciích a dluhopisech, u nás takové vzrušení nenastalo. Lidí, kteří by tu ze dne na den přišli o část svého majetku, tu tolik nebylo. Do ČR se krize přelívala postupně a o to déle odeznívá.

Můžete zahraniční zkušenosti porovnat i z pohledu ženy v byznysu?

Myslím, že prostředí v Česku a Rakousku není zase tak odlišné. Na obou místech musí ženy, které chtějí budovat kariéru, hodně pracovat. Odlišná je spíš zkušenost občanské společnosti. Zatímco u nás mohly začít ženy podnikat až po roce 1989, u našich jižních sousedů jde často o situaci, kdy ženy přebírají podnik fungující už po řadu generací. Mnohem častěji než u nás tam také ženy s dětmi pracují na zkrácený úvazek. To nám v Česku hodně chybí.

GE Money Bank je dlouhodobým partnerem soutěže Ocenění českých podnikatelek. Co vás k podpoře soutěže vedlo?

Podpora žen v jejich podnikání je klíčovou strategií celé mezinárodní skupiny GE Capital. Na globální úrovni je do našeho projektu Banking on Women zapojeno zhruba 30 tisíc žen. GE Money Bank v České republice tento celosvětový projekt uzpůsobila českým podmínkám. V projektu Život nápadům podporujeme začínající podnikatelky tím, že jim dáváme možnost inspirovat se úspěšnými ženskými podnikatelskými vzory, a vedle toho pořádáme různé tematické semináře a webináře. Aktuálně chystáme na 19. a 20. srpna první Letní akademii. Na ni pozveme odborníky z oblasti práva, marketingu, produktů a cenotvorby. Dáme tak ženám, které s podnikáním chtějí začít, základní know-how, které by jim mělo umožnit nastartovat byznys. Zájemkyně o víkendovou akademii se stále mohou hlásit na webových stránkách projektu Život nápadům. Spolupráce na Ocenění českých podnikatelek je tak logickým návazným krokem, který skvěle doplňuje projekt Život nápadům.

Co vás motivovalo k tomu, stát se přímo porotkyní soutěže OCP?

Důvod, proč jsem uvítala nabídku stát se porotkyní, byl fakt, že takto mohu neustále potkávat nové vzory, a mít tak novou motivaci v životě. Pro mě osobně je to vždy velmi silný impulz, když vidím ty úspěšné ženy, když slyším jejich podnikatelské příběhy. Loni jsme jako Výjimečnou ženu v rámci OCP ocenili majitelku stavební firmy. Ženy se zkrátka nezaleknou i ryze mužských oborů, a to je na tom to krásné.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít