Jarmila Plachá: Ženy už se mužských oborů nebojí

19. července 2011, 08:33 - Zina Plchová
19. července 2011, 08:33

Jednou z porotkyní soutěže Ocenění českých podnikatelek je pro letošní rok i Jarmila Plachá. Od ledna tohoto roku pracuje jako členka Senior Managementu a Chief Marketing Officer GE Money Bank.

Foto: Artpublishing

Kromě českých bank nabírala zkušenosti i v zahraničí. Více než dva roky pracovala v centrále finanční skupiny Erste Group ve Vídni a ještě předtím i v Bank Austria v Singapuru.

Jak mladá dívka z Česka začne pracovat v Singapuru? Je tamní prostředí srovnatelné s tím českým?

Do Singapuru jsem odešla krátce po škole s manželem, který dostal zajímavou práci na ambasádě. Získat tam práci pro mě nebylo lehké, Singapurci si svůj pracovní trh v té době hodně hlídali. Překvapilo mě, jak odlišné pracovní zvyky tam panují. Lidé, kteří nastupují do firmy, začínají od nejnižších pozic a na střední a seniorské pozice se dostávají až časem. Jsou pak víc loajální a zodpovědní. Nikdo si tam například netroufne jít od pondělí do čtvrtka večer na skleničku. Mají obavu, že by druhý den nemohli podat stoprocentní výkon, a potkat v takové situaci šéfa by jim v další kariéře také nepomohlo.

V čem vám obě zahraniční zkušenosti pomohly?

Zjistila jsem, že priority lidí z jiné kultury nelze vnímat černobíle jako dobré či špatné. Jsou pouze jiné než moje. Dokážu akceptovat i to, že stejnou věc posuzují podle jiných, vlastních hodnot. Při jednání s lidmi či analýze určitých situací to může být důležité. Odlišný pohled na stejnou věc ovlivněný zejména odlišnou ekonomickou a společenskou situací jsem zažila například během finanční krize v roce 2008 v Rakousku. Zatímco informace o pádu Lehman Brothers tam v úplném začátku krize vyvolala velkou paniku, protože lidé tam mají peníze investované v akciích a dluhopisech, u nás takové vzrušení nenastalo. Lidí, kteří by tu ze dne na den přišli o část svého majetku, tu tolik nebylo. Do ČR se krize přelívala postupně a o to déle odeznívá.

Můžete zahraniční zkušenosti porovnat i z pohledu ženy v byznysu?

Myslím, že prostředí v Česku a Rakousku není zase tak odlišné. Na obou místech musí ženy, které chtějí budovat kariéru, hodně pracovat. Odlišná je spíš zkušenost občanské společnosti. Zatímco u nás mohly začít ženy podnikat až po roce 1989, u našich jižních sousedů jde často o situaci, kdy ženy přebírají podnik fungující už po řadu generací. Mnohem častěji než u nás tam také ženy s dětmi pracují na zkrácený úvazek. To nám v Česku hodně chybí.

GE Money Bank je dlouhodobým partnerem soutěže Ocenění českých podnikatelek. Co vás k podpoře soutěže vedlo?

Podpora žen v jejich podnikání je klíčovou strategií celé mezinárodní skupiny GE Capital. Na globální úrovni je do našeho projektu Banking on Women zapojeno zhruba 30 tisíc žen. GE Money Bank v České republice tento celosvětový projekt uzpůsobila českým podmínkám. V projektu Život nápadům podporujeme začínající podnikatelky tím, že jim dáváme možnost inspirovat se úspěšnými ženskými podnikatelskými vzory, a vedle toho pořádáme různé tematické semináře a webináře. Aktuálně chystáme na 19. a 20. srpna první Letní akademii. Na ni pozveme odborníky z oblasti práva, marketingu, produktů a cenotvorby. Dáme tak ženám, které s podnikáním chtějí začít, základní know-how, které by jim mělo umožnit nastartovat byznys. Zájemkyně o víkendovou akademii se stále mohou hlásit na webových stránkách projektu Život nápadům. Spolupráce na Ocenění českých podnikatelek je tak logickým návazným krokem, který skvěle doplňuje projekt Život nápadům.

Co vás motivovalo k tomu, stát se přímo porotkyní soutěže OCP?

Důvod, proč jsem uvítala nabídku stát se porotkyní, byl fakt, že takto mohu neustále potkávat nové vzory, a mít tak novou motivaci v životě. Pro mě osobně je to vždy velmi silný impulz, když vidím ty úspěšné ženy, když slyším jejich podnikatelské příběhy. Loni jsme jako Výjimečnou ženu v rámci OCP ocenili majitelku stavební firmy. Ženy se zkrátka nezaleknou i ryze mužských oborů, a to je na tom to krásné.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít