Japonské akcie ve strachu z dopadu zemětřesení klesly

14. března 2011, 10:22 - ČTK
14. března 2011, 10:22

Akcie na tokijské burze se dnes v silném výprodeji propadly podle širšího ukazatele trhu o sedm a půl procenta a zaznamenaly nejhlubší jednodenní ztrátu od vrcholu finanční krize v říjnu 2008. Trh se obává dopadů pátečního těžkého zemětřesení a vlny cunami, které zničily severovýchodní pobřeží země, na domácí ekonomiku a již tak silně zadlužené státní finance.

Foto: Profimedia

Širší index tokijské burzy Topix klesl o 7,5 procenta na 846,96 bodu. Klíčový index index Nikkei 225 oslabil o 6,2 procenta na 9620,49 bodu a v jednu chvíli se propadl o více než sedm procent na nejnižší úroveň za čtyři měsíce. Objem obchodování na burze dosáhl rekordní úrovně 4,88 miliardy akcií, protože investoři se akcií zbavovali.

Až dvoucifernými tempy padaly akcie japonských průmyslových výrobců, zejména automobilek, elektronických firem a ropných rafinerií, které musely po zemětřesení uzavřít své klíčové továrny. Velké obavy vyvolává dlouhodobější dopad poškození jaderných elektráren na dodávky elektrické energie.

Akcie Toyoty klesly o zhruba osm procent, Sony ztratila devět procent, Nissan 9,5 procenta, Toshiba 16 procent a akcie elektrárenského podniku TEPCO se propadly o 24 procent. Prudce naopak rostly akcie stavebních firem, po jejichž produkci bude nyní poptávka.

V dalších dnech bude trh podle analytiků dál klesat kvůli strachu z nových otřesů a poškození jaderných reaktorů. Do minulého čtvrtka měl Nikkei od listopadu nárůst o 13 procent a nyní může o celý zisk přijít.

**Interaktivní grafika: Kde řádilo zemětřesení a tsunami**

Japonské akcie v pátek klesly o 1,7 procenta, to však bylo jen těsně po zemětřesení, kdy nebyly známy následky. V neděli označil premiér Naoto Kan páteční zemětřesení a cunami za nejhorší krizi v zemi od druhé světové války. Poslední oficiální údaje hovoří o víc než 1400 mrtvých, ale skutečný počet může překročit 11.000.

Pojišťovny by podle firmy AIR Worldwide mohlo zemětřesení stát téměř 35 miliard dolarů (zhruba 610 miliard Kč), což by bylo z hlediska pojistných škod zdaleka nejdražší zemětřesení v moderní historii. Odborníci upozorňují, že škody na pojištěném majetku budou pravděpodobně představovat pouze zlomek celkových hospodářských ztrát, které zemětřesení přinese.

Speciál: Japonsko po zemětřesení

Důsledky japonského zemětřesení pocítí české pojišťovny až na podzim Škody po japonském zemětřesení mohou překonat 100 miliard dolarů [[http://www.profit.cz/clanek/japonske-akcie-ve-strachu-z-dopadu-zemetreseni-klesly.aspx|Japonské akcie ve strachu z dopadu zemětřesení klesly

Investoři agresivně prodávají, protože se chtějí zbavit rizik. Na trhu budou dál převládat prodeje, nedokážu však odhadnout jejich rozsah, protože toto není normální situace,“ řekl k vývoji na trhu Hiroši Arano, poradce tokijské investiční společnosti Mizuho Asset Management.

Na tokijském devizovém trhu kurz jenu klesl z pátečních rekordních maxim vůči dolaru. Reagoval tím na kroky japonské centrální banky, která posílila peněžní trh rekordní injekcí v sumě 15 bilionů jenů (3,2 bilionu Kč), aby zmírnila nervozitu vyvolanou následky pátečního zemětřesení.

Jen v pátek výrazně posílil. Na trhu se mluvilo o tom, že po katastrofě budou firmy stahovat domů peníze ze zahraničí a japonské pojišťovny se budou snažit získat peníze na pokrytí škod prodejem zahraničních aktiv.

Ke konci tokijského obchodování dolar k jenu stoupl o 0,2 procenta na 82,06 JPY po propadu až na 80,60 JPY. Euro vůči jenu posílilo o 0,4 procenta na 114,35 JPY z minima kolem 112,60 JPY. Euro k dolaru stouplo o 0,2 procenta na 1,3930 USD.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít